19. Jaka jest najbezpieczniejsza metoda?

E. Giorfano - T. Lasconi - G. Boscato

Kiedy sądzisz, że osiągnąłeś
cel, popatrz przed siebie,
a zobaczysz, że masz
jeszcze przed sobą długą drogę.
Baden Powell (fragment wysłany do Susan)

Zdarza się, że serce kocha jak szalone i miłość wydobywa się wszystkimi porami skóry: miłość w spojrzeniach, w myślach, na murach, pod dachem, w kablach telefonicznych, na ławkach szkolnych, w przesyłanych pod ławkami liścikach, w sekretnym pamiętniku, na motorowerze...

Zdarza się, że nagle pojawiają się pytania: czy ta osoba jest mi przeznaczona? Kiedy nadejdzie właściwa chwila? Jak się zabezpieczyć? Jaka jest najbezpieczniejsza metoda, aby "uprawiać miłość" bez strachu, nieprzyjemnych konsekwencji, ryzyka złapania AIDS, bez zbytniego zastanawiania się, od kiedy... co w tym złego, skoro się kochamy?

UPRAWIAĆ CZY BUDOWAĆ MIŁOŚĆ?

"Uprawiać miłość" to nie to samo, co pójść do supermarketu po puszkę coca-coli, bo macie "ogromną ochotę" na coca-colę. Uprawianie miłości nie jest równoznaczne z kilkugodzinną rozrywką z własnym chłopakiem czy własną dziewczyną, z zaspokojeniem przyjemności i być może po tygodniu rozstaniem... po zaprzysiężeniu sobie wiecznego uczucia. Uprawianie miłości nie można sprowadzić do tak wychwalanego "dowodu miłości". I nawet nie wystarczy razem tego pragnąć czy też czuć się gotowym (w wieku 14, 16 lat?!).

- - r e k l a m a - -

Miłości się nie "uprawia": miłość się wspólnie buduje w ramach stabilnego związku dwojga ludzi, którzy w takim samym stopniu mogą rosnąć i dojrzewać. Zaczynając wcześnie uprawiać miłość, nie zyskujemy na czasie. Nie stajemy się lepsi w miłości. Właśnie z tego powodu temat "pewnych zabezpieczeń", "środków antykoncepcyjnych", należy podjąć szerzej, nawiązując do waszego dojrzewania - ludzi, którzy przygotowują się do oddania kiedyś całych siebie.

JAKIE ZABEZPIECZENIA

Zabezpieczanie się oznacza chęć obrony przed czymś brzydkim i niechcianym. W tym przypadku dla dziewczyny brzydka i niechciana jest ciąża; dla chłopaka - niechciane ojcostwo; dla obydwojga, niebezpieczeństwo zrodzenia nowego życia, choroby weneryczne a może nawet AIDS.

Pytanie: "Jakie zabezpieczenia?" ma na celu poznanie metod antykoncepcyjnych. Dobrze jest je znać, wiedzieć, jaki jest ich mechanizm, ograniczenia i konsekwencje oraz środki uboczne. Nawet jednak gdybyśmy zabezpieczyli się na wszelkie możliwe sposoby, aby "uprawiać bezpieczny seks", to i tak nigdy nie rozwiązalibyśmy najważniejszego problemu: dojrzałego seksu, tego prawdziwego, miłości.

JAKA JEST NAJBEZPIECZNIEJSZA METODA?

Najbezpieczniejsza metoda, aby kochać, nie narażając się na niechciane niespodzianki, nie jest dostępna na rynku, nie pojawiła się jeszcze w żadnej aptece. To sprawa głowy i serca. Kryje się w umiejętności rozumnego myślenia, nabrania dystansu do tych przekazów, które uprzedmiotowują potrzebę kochania i bycia kochanym, sprowadzając ją często u nastolatka do instynktownego poszukiwania fizycznej przyjemności. Prawdziwe zabezpieczenie to zabezpieczenie przed egoizmem. Przed pseudo-miłością, przed miłością sprowadzoną do czegoś bardzo małego, co gaśnie, skoro tylko zgaśnie przyjemność; przed miłością co szuka wyłącznie własnego zadowolenia, a nie potrafi zrodzić życia. Taka Miłość jest jałowa, to przeciwieństwo miłości-daru.

Żaden środek antykoncepcyjny znajdujący się w sprzedaży nie potrafi uspokoić serca i sumienia. To wy musicie się zastanowić, spokojnie, nie spiesząc się do "uprawiania miłości". Ten, kto się specjalnie nie zastanawia, albo później gorzko tego żałuje albo kończy redukując całą miłość do jednego aktu.

METODY I ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE

Powiemy teraz o metodach naturalnych i środkach antykoncepcyjnych. Pierwsze wskazują na "drogę", którą kobieta powinna prześledzić, aby poznać płodne i bezpłodne dni swojego cyklu. Środki antykoncepcyjne są natomiast narzędziami technicznymi, których celem jest eliminacja płodności.

Metody naturalne
Metody naturalne, jak mówi sama nazwa, nie wprowadzają żadnego narzędzia, nie wymagają szczególnych czynności przed, w trakcie i po stosunku seksualnym. Opierają się na zasadzie, że zgodnie z naturą kobieta nie jest płodna przez wszystkie dni w miesiącu, ale jedynie w chwili owulacji. Jajeczko pozostaje aktywne najwyżej przez 24 godziny, podczas gdy spermatocyt od 48 do 72 godzin. Najbardziej wiarygodną metodą naturalną jest metoda Billings'a (albo metoda jajeczkowania), która opiera się na obserwacji śluzu z macicy (kleisty płyn obecny w żeńskich organach płciowych). Można się jej nauczyć w poradniach rodzinnych od specjalistów. Ta metoda nadaje wartość osobie: umożliwia ona kobiecie poznanie samej siebie, nie manipuluje jej ciałem oraz szanuje jej biologiczny rytm, sprzyja odpowiedzialności małżonków wobec nowego życia.

Metody naturalne są jedynymi aprobowanymi przez Kościół, często jednak są źle postrzegane i ośmieszane w społeczeństwie. Jednak czy nie wydaje się paradoksalne, że kiedy w każdej dziedzinie świat walczy o poszanowanie natury i jej rytmu, to w przypadku ciała kobiety sprawa wygląda wręcz odwrotnie? To znaczy doradza się i przesadnie broni środków antykoncepcyjnych?

Środki antykoncepcyjne
Pigułka jest mieszanką hormonów, które blokują aktywność gruczołu przysadki mózgowej w celu powstrzymania owulacji. Pigułki może przepisać na receptę wyłącznie lekarz. Jeśli nie zażywa się jej regularnie, do niczego się nie przyda. Konieczne są ponadto regularne kontrole medyczne wagi, ciśnienia oraz innych reakcji organizmu.
Czy pigułka szkodzi? Dojrzałej kobiecie w pewnych przypadkach - tak. Zażywanie pigułki przez młode dziewczęta może wywołać wiele problemów. Z całą pewnością zawsze szkodzi nowemu życiu, które mogłoby się narodzić: ponieważ je ostatecznie eliminuje (pigułka ma również działanie aborcyjne w przypadku zapłodnienia jajeczka).
Pigułka poronna. Jest przyjmowana w bardzo silnych dawkach w ciągu 3 dni od ostatniego stosunku. Jej celem jest uniemożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. Ma zatem działanie aborcyjne.
Prezerwatywa męska to cienka gumowa powłoka, którą zakłada się na członek męski przed stosunkiem, aby uniemożliwić spermatocytom przedostanie się do macicy i zapłodnienie jajeczka.
Diafragma (albo prezerwatywa damska) to mała gumowa membrana. Zostaje wprowadzona do pochwy przed stosunkiem i pozostaje tam przez 8 godzin po stosunku. Uniemożliwia spermie dostanie się do macicy. Wydawana jedynie na receptę.
Spirala to urządzenie, które lekarz umieszcza w macicy, czyniąc ją niezdolną do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

Żaden z opisanych środków antykoncepcyjnych nie jest w 100 procentach pewny. Być może dlatego, że życie jest silniejsze od śmierci oraz wszystkich prób jego unicestwienia...

WIEDZA NIE WYSTARCZA

Wiedza jest obowiązkiem, ale nie wystarcza. Dobrze, abyście znali metody i środki antykoncepcyjne, abyście o nich rozmawiali między sobą, z waszymi rodzicami i wychowawcami. Nie jest jednak powiedziane, że poznanie ich oznacza zaraz eksperymentowanie. Dobrowolne powstrzymanie się od stosunków przedmałżeńskich nie jest oznaką zdziecinnienia czy strachu. Nie jesteście ani świętoszkami, ani niedorajdami. Nauczcie się czekać. Myśleć własną głową. W wieku 12, 15, 17 lat... nawet jeśli czujecie, że wasza miłość nie jest sprawą banalną, że budujecie ją w radości i pokoju, to zbyt wcześnie, aby sądzić, że ofiarowujecie się w pełni, że nadszedł właściwy moment. Rozejrzyjcie się dookoła, zaobserwujcie świat młodych i dorosłych: czy naprawdę dziewczęta i chłopcy, którzy uprawiają seks, są bardziej dojrzali, wiarygodni w miłości, bardziej zdolni obdarzyć innych szczęściem? Czy naprawdę dorośli, którzy przyznają wam rację, są dla was przykładem ludzi solidnych, spełnionych w miłości?