23. Listy miłosne?

E. Giorfano - T. Lasconi - G. Boscato

Obsesyjne, namiętne, słodkie, lukrowane, proste, śmieszne. Listy miłosne są takie, jakie chcecie, kiedy pisząc je macie nadzieję, że Amor otworzy serce waszej/go ukochanej/go, co będzie ukoronowaniem waszych marzeń o szczęściu.

Bądźcie jednak szczerzy: czy naprawdę wierzycie w listy miłosne? A może wasze deklaracje wysyłacie e-mailem i faksem? Naprawdę wierzycie? Macie rację i bardzo dobrze robicie. List miłosny ściska was za serce bardziej niż jakikolwiek inny prezent, uwaga czy nawet najbardziej romantyczny zachód słońca. Piękne jest to, że w liście miłosnym każdy może powiedzieć to, co czuje, szczerze. Pisząc go, możecie się nawet zarumienić na myśl o własnej zuchwałości i tak nikt tego nie zobaczy. W zamian za to w widoczny sposób powierzacie kartce papieru trudne zadanie uwiecznienia waszego uczucia. A nawet więcej...!

- - r e k l a m a - -

ODWAGA

Główną zaletą listów miłosnych jest to, że każdy może je napisać. Chyba, że ktoś jest analfabetą. Sądzicie, że to głupie? Nie! Nawet najbardziej nieśmiała osoba może zdobyć się na odwagę napisania jednego listu. I, słuchajcie ma nawet odwagę doręczyć go adresatowi! Cud miłości! Być może później pan Nieśmiałek żyje w męce, zastanawiając się, co wyniknęło z braku jego literackich zahamowań: "Pomyślała pewnie, że oszalałem... Lepiej byłoby, gdybym nic do niej nie pisał. Przeczytała go ze swoimi koleżankami. Kto wie, jak bardzo się śmiały! A jeśli w trakcie przekazywania ktoś go otworzył?". Straszliwe wątpliwości, które są jednak drugorzędne w stosunku do wagi dokonanego czynu. Ten, kto napisał list miłosny, umiał - lepiej lub gorzej - zdobyć się na pierwszy krok, odblokował się. Dzięki listowi "odkorkował" uczucia, te, które często trzeba prosić, zanim wyjdą na zewnątrz. Długo prosić. Nieśmiałki z całego świata, wiedzcie jedno: papier i pióro będą zawsze waszymi sprzymierzeńcami w miłości!

KRÓTKI CZY DŁUGI?

Zobaczcie sami. Na pewno bilecik z napisem: "ILY" albo "Kocham cię" jest niezwykle skuteczny. Jednak trochę zbyt zwięzły. Jest dobry na przekąskę. Ale na pewno możecie napisać lepszy! Kiedy chwytacie za pióro (najmodniejszy romantyczny gadżet) albo za myszkę komputera (wersja informatyczna), aby napisać miłosny list, pamiętajcie, że ukochany/a musi zrozumieć, jacy naprawdę jesteście, musi zdecydować czy wam zaufać, czy otworzyć serce albo czy posłać was do diabła, czy rozpocząć z wami coś ważnego albo czy odesłać was tam, skąd przybyliście, tzn. tylko do grona przyjaciół. List musi jasno o was mówić: nie pozostawiajcie spraw niewyjaśnionych. Podarujcie drugiej osobie siebie takich, jacy naprawdę jesteście. Na pewno zrobicie na nim/ej wrażenie!

PACHNĄCY?

Hm, tak naprawdę otrzymanie pachnącego listu jest niezwykle... zobowiązujące! Ale, oryginalne! Jedna rada: nie wysyłajcie listu pocztą, doręczajcie go zawsze bezpośrednio do rąk własnych. Wybierajcie delikatny zapach, niezbyt agresywny, który może spodobać się drugiej osobie i który przede wszystkim przekaże ciepło i uczucie; który otworzy bramy serca waszej/go wybranki/ego.

Papier, który wytrzyma ciężar waszych wyznań, musi odbijać waszą osobowość. Jesteście fanami Metaliki? Wybierzcie papier ozdobiony metalowymi guzami! Jesteście romantykami? Doskonale się dla was nadaje papier w serduszka.

Mówi się, że oko potrzebuje czegoś, co będzie je cieszyć. Postarajcie się więc napisać miły list pełny esów-floresów i słów na właściwym miejscu.

SŁOWA, SŁÓWKA, WIELKIE SŁOWA

List miłosny nie jest tematem ani wypracowaniem. Nie musi być zaraz literackim arcydziełem. Powinien być jednak spontaniczny, szczery i prosty. Żadnych wielkich i wyszukanych słów. Te dodatki nie interesują drugiej strony. Mogłyby nawet was ośmieszyć. Zwracajcie uwagę na treść, a nie na pozory. Precz z maskami. Druga strona mogłaby się rozczarować, gdyby odkryła, że pod perfumowanym i wykaligrafowanym listem nic się nie kryje.

I jeszcze jedna drobnostka! Każdy, kto pisze list miłosny, powierza kartce papieru tę część siebie, którą chce ofiarować drugiej osobie. Zanim weźmiecie się do pisania i zanim włączycie się na poważnie w tę grę, zanim wyruszycie w stronę raju, upewnijcie się, że wasz adresat jest naprawdę w porządku. Gdyby tak nie było, druga osoba mogłaby nie zrozumieć i nie docenić listu, który wyraża stan waszego serca.
Połamania piór!

VIDEORADA
Film Jeana Paula Rappeneau, w którym prawdziwymi bohaterami są listy miłosne: "Cyrano de Bergerac" z Gerardem Depardieu. Bardzo romantyczny!