nr 22/2005
Natalia Budzyńska

Jan od Biedronki

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Najpopularniejszy i najbardziej kochany współczesny polski poeta - ks. Jan Twardowski niedługo będzie obchodzić 90. urodziny. Kiedy? W Dzień Dziecka! Urodził się bowiem 1 czerwca i wcale nas to nie dziwi - dziecięctwo to jego droga do nieba, na którą zaprasza także innych, szczególnie tych poważnych dorosłych.

Archiwum A. Iwanowskiej

Tłumy na spotkaniach autorskich z ks. Twardowskim zawsze zadziwiały, no bo dlaczego tyle młodych i starszych osób przychodzi, żeby posłuchać poety religijnego, a w dodatku księdza? Bowiem ta poezja religijna odbiega od schematu, jaki jej najczęściej nadajemy. Brak w niej patosu, męczeńskiego ducha i narodowościowych haseł. Są za to biedronki, żuczki, wiejskie kapliczki, dziurawiec, prostota i humor. Ksiądz Twardowski mawia: "W kościele trzeba się od czasu do czasu uśmiechać". On uśmiecha się w swoich wierszach, dając nam nadzieję, ucząc miłości i pokory.

Nie klnij do ciężkiej cholery
Bo świat niebrzydki

Jan Twardowski jest warszawiakiem, wzrastał w rodzinie pełnej miłości i czułości. "Patrzę na swój tak odległy w czasie dom i nie widzę w nim okrutnych ludzi. Nie wyrastałem w strachu przed złem, nie ścigało mnie ono w dzieciństwie ani na jawie, ani we śnie". Był dzieckiem nieśmiałym i niezbyt towarzyskim, uwielbiał za to przebywać wśród przyrody, która zawsze przepełniała go zachwytem. Nawet niezbyt uważny czytelnik zauważy, że tego zachwytu nie stracił do dziś. Ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze imienia Tadeusza Czackiego w Warszawie. Tam w roku 1936 zdał maturę. Już jako licealista próbował pisać wiersze. W latach 1931-1936 był współredaktorem pisma młodzieży szkolnej "Kuźnica Młodych", w 1937 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w tym też roku wydał swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany "Powrót Andersena". Podczas wojny walczył jako żołnierz AK, uczestniczył w powstaniu warszawskim.

W 1945 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie (zaczynał w seminarium w Czubinie). Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 r. Rok wcześniej ukończył studia polonistyczne, pisząc pracę magisterską o "Godzinie myśli" Juliusza Słowackiego pod kierunkiem prof. Wacława Borowego. Był wikarym w kilku warszawskich parafiach, a od 1959 roku jest rektorem kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wydał tak wiele tomików poezji, że wyliczanie ich zajęłoby zbyt dużo miejsca. Popyt na jego poezję jest ogromny, kolejne wydania szybko znikają z półek. On sam mówi skromnie: "Przesada z tą moją popularnością" i nazywa siebie księdzem, który pisze wiersze. Księdzem szczęśliwym, rozpieszczonym dzieckiem Pana Boga.

narzekasz że świat surowy jak grzyb niejadalny
a w świecie stale uśmiech niewidzialny

Pytany o istotę swojej poezji ksiądz Twardowski odpowiada: "Prostota, zwięzłość i humor". Ludzie pragną się uśmiechać i choć zawsze przychodzi też czas płaczu, dzięki jego wierszom można uśmiechać się przez łzy. Humor uczy pokory, pozwala spojrzeć inaczej na samego siebie i na wydarzenia swojego życia, nie zawsze przecież miłe.

"Zdarzało się, że recenzenci omawiając moje wiersze, pisali o dialektyce, antynomiach, Pascalu, Heraklicie, Heglu - mówi ksiądz Twardowski. - Przeraziłem się. Otworzyłem tom moich wierszy i przeczytałem: "Polna myszka siedzi sobie, konfesjonał ząbkiem skrobie", "kto bibułę buchnie, temu łapa spuchnie", "siostra Konsolata, bo kąsa i lata" - i uspokoiłem się".

Ten humor księdza Twardowskiego jest zbliżony do humoru innego księdza poety: barokowego i przez wieki niedocenianego jezuity, księdza Baki. Bakowe trumienki, szkielety i trupie czaszki wciąż księdza Twardowskiego inspirują ("za humor i trumienkę mam chrapkę/ pocałować księdza Bakę w łapkę").

O jakże już nie znoszę wszystkich świętych kazań

Humor nie przeszkadza, humor pomaga zbliżyć się do człowieka i powiedzieć mu o tym, co najważniejsze. O sensie życia, o tym, że to, czego nie widać, naprawdę istnieje, o miłości i o jej źródle. A więc o Bogu. Ksiądz Twardowski przyznaje, że dostąpił łaski niczym niezmąconej pewności wiary. Nigdy się nie buntował, zawsze się dziwił i wcale nie próbował rozumieć i pojąć Bożych tajemnic. Gdy pisze o nich prostym językiem, nagle najbardziej skomplikowane prawdy chrześcijańskie jawią się jako prawdy oczywiste i jasne; choć takie paradoksalne: bo jakże zgodzić się na to, że cierpienie jest szczęściem? A jednak ks. Twardowski ma niezwykły dar mówienia o Bogu tym, którym wydaje się, że w Niego nie wierzą. Za pomocą swojej twórczości nawet w tych najbardziej opornych wsącza nadzieję. Niewątpliwie jest dla wielu przewodnikiem duchowym. W kolejnych tomikach zabiera ich w podróż do Boga poprzez akceptację cierpienia, aż po dziękczynienie za cierpienie - a to jest właśnie droga do świętości.

prowadź duszę do Nieba zwyczajną polną ścieżką

Ks. Twardowski zachował w sobie dziecięctwo, które tak łatwo tracimy i tak trudno nam je później odzyskać. Komplikujemy świat i nie umiemy już spojrzeć na niego czystymi oczami. Taki wzrok pomaga przywrócić jego poezja. Nawet tomiki wydane z myślą o dzieciach kryją w sobie wiele skarbów dla dorosłych. To poeta, który po prostu kocha ludzi, który codziennie zadziwia się całym stworzeniem jak dziecko, który nie poucza, ale zaraża pragnieniem wiary dziecięcej, czyli spontanicznej. "Ja, Ksiądz, wierzę Panu Bogu jak dziecko" - mówi ksiądz Twardowski. Dziecko jest ufne, wie, że niewiele potrafi i niewiele zależy od niego. Ma pewność, że jest Ktoś najważniejszy, kto przygotował dla niego rzeczy niewyobrażalnie piękne i dobre. I widzi je wokół siebie. Nie mącą jego umysłu filozofie i wiedza, ogląda świat czysty. To dziecko jest ubogie duchem. Idzie do Boga polną ścieżką. Ksiądz Jan Twardowski nie głosi "homilii jak ciężkie indyki", nie "posypuje cukrem religii", a Pan Bóg skutecznie go chroni "od pięknej gładkiej wymowy kościelnej". Jan od Biedronki przez dziecięctwo pokazuje drogę do nieba.

Śródtytuły pochodzą z wierszy księdza Twardowskiego

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł