Leonard Szewczyk

Mar adentro

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Ramon ze względu na swoje kalectwo przez te 30 lat walczył o prawo do zakończenia swojego życia z godnością, mimo iż cały ten czas był otoczony czułą opieką swojej najbliższej rodziny.

Prace nad filmem "W stronę morza" rozpoczęły się kilka lat temu, gdy Alejandro Amenabar, reżyser filmu, przeczytał książkę Ramona Sampedro "Letters from hell". - "Byłem zupełnie oczarowany sposobem, w którym on wyrażał samego siebie, i kiedy zacząłem pytać ludzi, którzy byli blisko niego, uświadomiłem sobie, że jest to historia warta opowiedzenia" - wspomina reżyser. Tak jak poprzednie filmy Amenabara ("The others", "Open your eyes", "Thesis") również i ten ukazuje fascynację reżysera tajemnicą życia i śmierci - tematami, które mogą wydawać się niezwykłe dla 32-letniego mężczyzny. "W stronę morza" jest hiszpańskim kandydatem do Oscara 2005. Ponadto film ten został uhonorowany Grand Prix, Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą dla Najlepszego Aktora (Javier Bardem) na MFF w Wenecji (2004).

Film "W stronę morza" opowiada opartą na faktach historię Ramona Sampedro, mechanika okrętowego, który sparaliżowany po wypadku, spędził w łóżku prawie 30 lat. Ramon, ze względu na swoje kalectwo, przez te 30 lat walczył o prawo do zakończenia swojego życia z godnością, mimo iż cały ten czas był otoczony czułą opieką swojej najbliższej rodziny - brata Jose, bratowej Manueli, ojca Joaquina i bratanka Javiera. I chociaż Ramon sam się nie ruszał, miał niezwykłą zdolność "poruszania" innych i pokazywania im wartości i znaczenia życia. Mimo iż był ciągle uśmiechnięty i pełen radości, mimo iż kochał kobiety, poezję, muzykę i morze, jego jedynym marzeniem było doprowadzić swoje życie do godnego końca.

"W stronę morza" to także opowieść o relacjach Ramona z dwiema kobietami: Julią i Rosą. Julia, która jest prawniczką, podobnie jak Ramon jest niepełnosprawna i porusza się o lasce. Spędza wiele dni w domu Ramona, aby pomóc mu w jego legalnej sprawie. Rosa natomiast jest miejscową kobietą, która po przybyciu do domu Ramona chce mu przekazać, że warto żyć, chociaż tak naprawdę jej życie jest w kompletnym nieładzie. Ale to dzięki Ramonowi obydwie kobiety zostały zainspirowane do tego, aby dokończyć rzeczy, o których wcześniej myślały, że ich dokończenie nie jest możliwe.

Filmowi Amenabara od strony warsztatowej trudno cokolwiek zarzucić, jest to bowiem błyskotliwe dzieło, potwierdzające aspiracje młodego reżysera. Komplementy należą się również odtwórcy głównej roli. Javier Bardem, dysponując bardzo ograniczonymi możliwościami ekspresji, stworzył postać, którą pamięta się długo po wyjściu z kina. Gra Bardema ogranicza się siłą rzeczy do mimiki i słowa. Zdumiewa oszczędnością, a jednocześnie odsyła gdzieś głębiej. Bardem gra bez histerii, z nieodłącznym autoironicznym uśmiechem. W jego smutnych oczach kryje się paradoksalny dramat determinacji i niemocy.

"W stronę morza" nie tylko obrazuje historię życia Ramona, film przede wszystkim przedstawia, że takie wartości jak miłość, przyjaźń, rodzina, drugi człowiek i jego bezinteresowna pomoc, jego zrozumienie naszej sytuacji, są najważniejsze. Ten film to także pytania. Pytania o to, czym jest nasze życie i ile jest ono warte? I przede wszystkim, czy z miłości do życia można wybrać śmierć i czy życie to prawo czy obowiązek? Te główne pytania nurtują zarówno bohaterów, jak i widzów filmu.

I chyba najważniejsze pytanie: czy my w ogóle mamy prawo do odebrania sobie życia? W filmie chyba zbyt mało miejsca poświęcono sensowi cierpienia i jego znoszeniu, zwłaszcza w kontekście wiary w Boga. Bo czyż epizod z niepełnosprawnym księdzem, który próbuje namówić Ramona do zaprzestania działań o legalne prawo do odebrania sobie życia, jest wystarczający? Na dodatek ksiądz Luis de Moya jest przedstawiony na ekranie jako groteskowy jezuita, który daje popis arogancji i demagogii. Sam Ramon deklaruje się jako ateista, a jego adwokat podczas rozprawy sądowej mówi z naciskiem, że Hiszpania jest krajem świeckim. Za to wręcz pochwala się organizacje, które wspierają ludzi walczących o prawo do eutanazji.

Co więcej, reżyser próbuje zbyt często wzbudzać emocje u widzów, np. gdy rodzina żegna Ramona wyruszającego z zamiarem popełnienia samobójstwa czy w momencie przygotowania rytuału śmierci i samego odejścia. W tej scenie śmierć przedstawiono jako nadchodzącą ulgę, koniec cierpień, wyzwolenie. Czy jednak powinniśmy przyjąć taki punkt widzenia i po prostu identyfikować się z bohaterem? Podobnie jest w przypadku samego zakończenia filmu, gdy widzimy Julię w bardzo zaawansowanym stanie swojej choroby, z martwym wzrokiem, niepojmującą niczego, niezdolną do przeczytania listu od nieżyjącego już przyjaciela. Czy jej wybór, by żyć do końca, ma być dowodem na słuszność decyzji Ramona?

Tagi: film
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł