Czworonożny Anioł Stróż

Dodano: 10 marzec 2014 r.

„Wszystkie psy idą do Nieba” – głosi tytuł popularnej niegdyś bajki dla dzieci. I choć z teologicznego punktu widzenia to zdanie jest pełne sprzeczności, to życie często pokazuje nam, że czworonożny przyjaciel człowieka może zachowywać się jak prawdziwy Anioł Stróż. Od dziecięcych opowieści po ogromne oddanie i wierność, czyli jak psy „udały się Bogu”.

fot. Nahual-Jorge Mexicano/Flickr.com

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa losy bohaterskiego Lampo, „psa, który jeździł koleją”. Dla małego czytelnika była to nie tylko pierwsza lektura, w której musiał zetknąć się ze smutną i brutalną rzeczywistością, ale też pierwsza lekcja prawdziwej przyjaźni wiernego czworonoga z człowiekiem. I choć prawdziwy Lampo zginął pod kołami pociągu wcale nie w obronie małej Adele, jego historia jest nie mniej urzekająca. Lampo każdego ranka odprowadzał swojego pana na stację i każdego wieczoru wracał z nim do domu. Znał na pamięć rozkłady pociągów do tego stopnia, że często sam udawał się w podróż po Włoszech. Niezwykłość psa polegała jednak na tym, że zawsze znajdował drogę do domu i wracał do swoich opiekunów. Po latach od tragicznego wypadku, Elvio Barlettani, właściciel zwierzęcia, napisał o nim książkę. „Lampo chciał nie tylko lepiej poznać nasz świat, ale też uczucia i sposób, w jaki żyją ludzie” – stwierdził we wstępie. Czy przypisywanie tak wielkiej roli czworonożnym stworzeniom nie jest przesadą? Przyglądając się bliżej psiej wierności – niekoniecznie…

W 1924 roku japoński profesor z Uniwersytetu Tokijskiego, przywiózł ze sobą małego szczeniaka rzadkiej rasy Akita. Losy małego Hachikō także rozgrywały się na stacji kolejowej, bo jego pan codziennie dojeżdżał do pracy pociągiem. Mężczyzna szybko zrozumiał, jak oddany jest jego pies. Każdego dnia w jego towarzystwie wychodził z domu i do niego wracał. Rok później profesor zmarł nagle w miejscu pracy. Hachikō nadal codziennie czekał na niego na stacji, pojawiając się tam przed przyjazdem wieczornego pociągu przez następne 10 lat, nie zdając sobie sprawy z tego, że jego pan już nigdy nie wróci. Podobnych sytuacji można przytoczyć naprawdę wiele. Capitan, pies zmarłego Argentyńczyka, spędza na cmentarzu już szósty rok, nieustannie czuwając przy grobie swojego byłego pana. Zaś Greyfriars Bobby, brytyjski skye terrier w podobny sposób przeżył aż czternaście lat.

Swojego czworonożnego stróża miał także ksiądz Bosko. Grigio – nazwany tak przez świętego ze względu na szare ubarwienie – pojawiał się zawsze wtedy, gdy kapłanowi groziło niebezpieczeństwo. Ksiądz Bosko był wielokrotnie atakowany przez swoich wrogów – grożono mu i napadano na niego, zwłaszcza gdy wracał samotnie nocą do domu. Grigio zawsze pojawiał się znienacka, żaden z chłopców nie mógł ustalić, skąd pochodzi. Pewnego wieczoru, święty musiał załatwić bardzo ważną sprawę. Jego matka na próżno próbowała przekonać go, by nie wychodził o tak późnej porze, ale ksiądz Bosko, zawsze w poczuciu obowiązku, nie posłuchał jej. Przed budynkiem drogę zatarasował mu jednak Grigio, warcząc na kapłana, ilekroć ten próbował zrobić kolejny krok. W końcu ksiądz Bosko poddał się i postanowił zostać w domu, co bardzo ucieszyło jego matkę. Następnego dnia święty dowiedział się, że na jego wizytę czekał mężczyzna uzbrojony w pistolet. Tajemniczy przyjaciel kilka razy obronił księdza Bosko przed oprawcami. Jak wspomina sam święty, kiedyś pojawił się u jego boku od razu po błagalnej modlitwie do Matki Bożej i Anioła Stróża o opiekę. Pewnego dnia zniknął jednak na zawsze i ksiądz Bosko już nigdy go nie zobaczył. „Byłoby śmiesznie mówić, że to anioł. Ale nie mogę też powiedzieć, że był to zwykły pies” – powiedział kapłan z uśmiechem. Kiedy w 1959 roku, ponad 70 lat po śmierci księdza Bosko, urna z jego relikwiami miała zostać przywieziona do Rzymu, zdarzyło się coś, co sprawiło, że Grigio na nowo ożył w pamięci salezjanów. Podczas postoju w La Spezia do urny przybiegł pies, który wyglądał zupełnie tak jak szary przyjaciel świętego. Salezjanie próbowali go przegonić, ale pies do końca mszy nie chciał oddalić się relikwii. „Zostawcie go w spokoju. Kto wie, czy to nie Grigio księdza Bosko…” – zaśmiał się Don Giraudi. W głębi duszy jednak wszyscy wiedzieli, że wcale nie żartował.

Zwierzęta są potrzebne człowiekowi z wielu powodów, jak widać również dlatego, by sporo go nauczyć. Psie serce wzruszyło nie tylko miłośników literatury i filmów, ale też wielokrotnie zaskoczyło nas w prawdziwym życiu. Jak radził święty Augustyn: „Kup sobie psa. To jedyny sposób, abyś mógł nabyć miłość za pieniądze”. Właściciele czworonogów doskonale wiedzą, jak trudno się z tym nie zgodzić...

Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 11 marzec 2014 r.

Bardzo wzruszajace to jest,tez mam psa i wszystko potwierdzam

Portret użytkownika Sylwik
Sylwik (anonimowy), 10 marzec 2014 r.

Na pewno jest możliwa przyjaźń psio-ludzka, ale czasem z zatrwożeniem patrzę na nadmierną czułość wobec zwierząt i przedkładania relacji ze zwierzętami nad relacje z ludźmi. W niektórych domach (które odwiedzam osobiście) psy czy koty mają wyższą pozycję niż dzieci lub inni członkowie rodziny i oddaje się im więcej uwagi i troski niż innym domownikom. Mam też koleżanki, które nie cierpią dzieci, a pochylają się z troską nad pieskami i kotkami. Bardzo mnie to dziwi, bo przecież dzieci są tak samo bezbronne jak te zwierzęta i nie poradzą sobie bez czyjejś pomocy.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł