Ewa Wyrębska-Ɖermanović

Krew w Kijowie i sól ziemi

Dodano: 21 luty 2014 r.

Patrzę z przerażeniem na wschód i nie mogę odżałować tragedii, która dzieje się zaraz za naszą granicą. W końcu do Kijowa jest z Warszawy niewiele dalej niż do Berlina. Przecież jeszcze tak niedawno Ukraina była naszym partnerem przy organizacji Euro, a Sławek i Slavko symbolem bliskości i braterstwa naszych narodów.

fot. Jakub Szymczuk/Gość Niedzielny

Pomijam na razie zimną wstrzemięźliwość Europy, która tak długo czekała na wyrażenie swojego sprzeciwu, mimo wartości, którymi się szczyci i które zobowiązuje się bronić. Europa oświecenia zawodzi, ale zawodzi też Europa chrześcijan i to boli mnie dużo bardziej.

Przywykliśmy krytykować sekularyzację i obwiniać ją o zanik wartości chrześcijańskich, moralności i ogólny upadek kultury. A ja, poprzez tragedię Ukrainy, widzę przede wszystkim naszą, chrześcijańską „belkę” w oku. Dzięki Bogu, nasz episkopat i wiele Kościołów na całym świecie wezwali do modlitwy i postu za Ukrainę. Oficjalna strona Kościoła nie sprowadziła tamtejszej rewolucji do politycznej potyczki, rozpoznała prawdziwe zmaganie się o wolność i godność człowieka, rozpoznała wartość państwa prawa, o które walczą opozycjoniści. Dzięki Bogu.

Co innego jednak dzieje się w świecie chrześcijan Polaków (czy tylko Polaków?). Ja wiem, że sprawa Ukrainy jest bardzo złożona i nie próbuję jej upraszczać, bo sam tekst wcale nie chce (choć pewnie musi) być polityczny. Jednak co krok, w jakimś komentarzu słyszę lub czytam - właśnie z ust chrześcijan, a nie spadkobierców „lewicy” czy może szerzej „oświecenia” – „a co z UPA, a ten kask na głowie opozycjonisty, to z uzbrojenia nazistów, a nasz Lwów” itd., itp... Nóż mi się w kieszeni otwiera, ale przecież muszę się powstrzymać. Bo chrześcijaństwo jest odrzuceniem wszelkiej nienawiści.

Ostatnio wyczytałam gdzieś, że to wcale nieprawda, że nawet Pan Jezus przebaczał tylko tym, którzy żałowali, zaś sprawiedliwość należy zaprowadzić, rozliczając aż „do trzeciego pokolenia”... Czy na pewno? Ten sam Chrystus przebaczył oprawcom z krzyża (którzy ani myśleli żałować), nakazał nie sądzić, a przede wszystkim nie nienawidzić – w Kazaniu na Górze mówi przecież, że kto się gniewa na brata – ten go zabija.

Jeśli w przypadku Ukrainy (i nie tylko) zawiodła Europa oświecenia i dżenderu, to każdego dnia zawodzi również Europa chrześcijan. Poprzez nienawiść, nacjonalizmy, brak współczucia, brak miłości bliźniego: brak skupienia na Chrystusie. Tracimy smak i przestajemy przemieniać świat tak, jak ewangeliczna sól. Przestajemy być źródłem solidarności, miłości, zrozumienia, braterstwa w Bogu.

Bo jeśli nie przejmujemy się masakrą protestujących cywilów przez użycie ostrej amunicji i regularnych sił zbrojnych, to jak możemy obronić chrześcijaństwo w naszych sercach i w Europie? Czas obudzić się do miłości, zanim nie będzie już czym nas posolić...

Reklama
Portret użytkownika Ewa Wyrębska-Dermanović
Ewa Wyrębska-Dermanović (anonimowy), 24 luty 2014 r.

Dziękuję za komentarze. Hejty wzięłam choćby stąd: http://gosc.pl/komentarze/pokaz/483887 i jeszcze paru innych miejsc. Niestety głównie tych mieniących się jako chrześcijańskie. Pozdrawiam!

Portret użytkownika Kamill
Kamill, 23 luty 2014 r.

Moge podejrzewać, że autorce chodzi o pewne wypowiedzi np. x. Zalewskiego oraz artykuły na Frondzie, gdzie zwraca się także uwagę na drugi aspekt tej rewolucji na Ukrainie, a mianowicie o banderowców oraz wszelkiej maści antypolskich nacjonalistów. Myślę jednak, iż stanowią oni zdecydowaną mniejszość wśród protestujących na Ukrainie, a dodatkowo są marginalnym zjawiskiem. Nawet, jeśli nie, to ostatecznie powinno się raczej modlić za Ukrainę, a Pan Bóg zrobi swoje. Wiele opinii w Internecie jest też sfabrykowana, czasem są to właśnie wypowiedzi ludzi, którym specjalnie zależy na podsycaniu do nienawiści. Abstrahując od tego grona, ja sam spotykałem się w ostatnich dniach z taką jednością wśród katolików, chrześcijan w ogóle, jeśli chodzi o modlitwę za Ukrainę. Wszyscy z niepokojem patrzyli na sprawy w Kijowie, na rozwój wydarzeń, modlili się, organizowali specjalne marsze, wiece, odprawiano Msze św. w intencji Ukrainy. To naprawdę budujące, szczególnie dla tych, którzy pozostają gdzieś daleko, a są w łączności duchowej z Kijowem w tych dniach.

Modlitwa na pewno tym bardziej teraz jest potrzebna, właśnie jeszcze bardziej. I powinniśmy się pochylić nad kwestią Ukrainy. A co tyczy nacjonalizmów, trzeba mieć nadzieję, że to minie, zniknie, a w dialogu dwustronnym, czy wielostronnym się wyjaśni.

Módlmy się o to i o pokój również w Wenezueli, gdzie państwo przeżywa całkowity rozkład i anarchię.

Portret użytkownika u.m.
u.m. (anonimowy), 23 luty 2014 r.

Chciałabym się dowiedzieć, na podstawie jakich danych Autorka wysunęła takie wnioski: (cytat z artykułu):"Poprzez nienawiść, nacjonalizmy, brak współczucia, brak miłości bliźniego: brak skupienia na Chrystusie. Tracimy smak i przestajemy przemieniać świat tak, jak ewangeliczna sól. Przestajemy być źródłem solidarności, miłości, zrozumienia, braterstwa w Bogu." ?
Liczni wolontariusze z Polski jak i z innych rejonów Świata narażają swoje życie pomagając ofiarom na Ukrainie, organizują zbiórki darów i środków finansowych (w tym polski CARITAS), polskie szpitale przyjmują rannych, ludzie wspierają modlitwą ten kraj od czasu zdecydowanie dłuższego niż poprosił o to Episkopat. Nie wspomnę o marszach, wiecach, postach, itp. Ludzie noszą kotyliony z ukraińską flagą, pokazując jedność. W Warszawie spotykają się pod ambasadą. Znam również tych, których znajomi po prostu pojechali na Majdan, by pomóc Ukraińcom.
Przykładów można by wymienić jeszcze wiele. Osobiście nie zetknęłam się z żadną negatywną, tym bardziej nienawistną opinią na ten temat. W żadnym ze środowisk, w których przebywam, a bywam w różnych.
Owszem, "Czas obudzić się do miłości, zanim nie będzie już czym nas posolić..." - czas zobaczyć, że ludzie mają w sobie ogromne pokłady miłości ,współczucia i empatii; czas to dostrzec a nie szukać dziury w całym i znajdować (wciąż jestem ciekawa gdzie) nieliczne przypadki odmiennego zdania.
Kategorycznie nie zgadzam się z zawartą w artykule opinią, która wskazuje na to, iż jesteśmy ludźmi bez serca. Europa chrześcijan nie zawodzi, Europa chrześcijan pomaga. Tak, jak każdy z Europejczyków potrafi.

Portret użytkownika Sylw
Sylw (anonimowy), 22 luty 2014 r.

Nie wiem, czy można aż tak generalizować... Wszelkie -izmy mają to do siebie, że lubią dużo krzyczeć... ale jest także całe mnóstwo wspaniałych ludzi, Europejczyków, Polaków, chrześcijan czy ateistów, którzy sercem i duchem są teraz na Ukrainie. I według mnie to jednak większość. W kościołach wierzący modlą się za Ukrainę, a na ulicach inni organizują marsze jedności. Niektórzy upubliczniają posty na facebooku, ale samo informowanie innych jest także gestem solidarności. Ci, którzy mogą, pomagają finansowo.
Historia, również ta polsko-ukraińska, jest bardzo zawiła i niektóre żale czy gniew biorą się z osobistych, rodzinnych doświadczeń, dlatego też trzeba bardzo ostrożnie oceniać takie sprawy. Nie mówię o fanatyzmie dla fanatyzmu albo nienawiści dla nienawiści, ale to raczej graniczne przypadki.... a na pewno nie z ducha chrześcijańskiego.

Wczoraj wraz z koleżanką i jej znajomym z Ukrainy siedzieliśmy przed telewizorem i oglądaliśmy wiadomości na żywo z Majdanu. Nikomu nie przyszło do głowy, żeby przełączyć kanał, bo dla każdego było to ważne i każdy na swój sposób to przeżywał.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł