Refleksje na pierwszą rocznicę

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Do osoby Jana Pawła II chciałbym w tych dniach wrócić, może ponownie wziąć do ręki którąś z jego książek, jakieś przemówienie, dokument… A potem podumać trochę i zapytać siebie, czy któraś z papieskich myśli jest mi bliska

Minął rok. Pamiętam jeszcze te łzy, wzruszenie, niespotykaną ludzką życzliwość, naładowanych pozytywnie Polaków - w każdym wieku. Nie chciałbym, aby rocznica śmierci Jana Pawła II była reaktywacją tamtych dni, a już z całą pewnością nie w takim samym wymiarze. To byłoby za dużo, tylko raz na jakiś czas organizm ludzki może znieść taką porcję wzruszeń. O powrocie ówczesnej życzliwości zabrania mi myśleć racjonalne podejście do życia, poparte, niestety, życiowym doświadczeniem.

Jednak do osoby Jana Pawła II chciałbym w tych dniach wrócić, może ponownie wziąć do ręki którąś z jego książek, jakieś przemówienie, dokument… A potem podumać trochę i zapytać siebie, czy któraś z papieskich myśli jest mi bliska.

Zaraz po śmierci Papieża z Wadowic sięgnąłem po przymówienia z dwóch pierwszych pielgrzymek do Polski. Próbowałem jakoś wczuć się w klimat tamtych lat - trudnych, jak zapewniają we wspomnieniach starsi ode mnie. Przemówienia zwłaszcza z drugiej pielgrzymki zapadły mi w pamięć. To był naprawdę trudny czas. Stan wojenny był tylko zawieszony, a Jan Paweł II przyjechał, aby wziąć udział w obchodach 600-lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Sytuacja polityczna jednak chyba dominowała nad wszystkim, bo oto w ośrodkach odosobnienia internowani działacze opozycji, naród doświadczony wystąpieniem brata przeciw bratu, trudna sytuacja gospodarcza, polityczna, społeczna… każda. I przyjeżdża papież, ten, który kilka lat wcześniej wezwał Ducha Świętego do zstąpienia na tę ziemię. I Duch zstąpił, zamieszał, zachęcił, wzmocnił, dodał odwagi i siły do cierpliwego czekania na 89 rok.

Język Jana Pawła II! Dobitny, potrafiący w kilku akapitach namalować całą panoramę historii Polski, przypominający istotne problemy, a przede wszystkim język, który nie obraża, nie dąży do konfliktu, przeciwnie - nakłania do dialogu (na przykład podczas przemówienia w Belwederze 17 czerwca 1983 r.). A wtedy mówienie o dialogu mogło się wydawać dla niektórych czymś niedorzecznym, bo przecież niektórzy z całą pewnością czekali aż Papież "dopiecze" władzy. A on…

"Pragnę bardzo podziękować najwyższym władzom państwowym za zaproszenie do Ojczyzny, przekazane mi listem Pana Przewodniczącego Rady Państwa. Przybywam do mojej Ojczyzny jako pielgrzym w związku z jubileuszem Jasnej Góry. Przybywam, ażeby być z moimi rodakami w szczególnie trudnym momencie dziejów Polski po drugiej wojnie światowej. Równocześnie nie tracę nadziei, że ten trudny moment może stać się drogą do społecznej odnowy, której początek stanowią umowy społeczne zawarte przez przedstawicieli władzy państwowej z przedstawicielami świata pracy. I chociaż życie w Ojczyźnie od 13 grudnia 1981 roku zostało poddane surowym rygorom stanu wojennego, który został zawieszony od początku bieżącego roku, to przecież nie przestaję ufać, że owa zapowiadana wielokrotnie odnowa społeczna - według zasad wypracowanych w takim trudzie w przełomowych dniach sierpnia 1980 roku i zawarta w porozumieniach - dojdzie stopniowo do skutku". (Belweder, 17 czerwca 1983 r.)

A wśród słuchających był sam generał Wojciech Jaruzelski.

Dobro Ojczyzny wymaga dialogu, a nie skakania sobie do oczu - zdawał się wszystkim przypominać Jan Paweł II. Dzisiaj, w rocznicę jego śmierci, warto to sobie przypomnieć. Aluzji politycznych aż nie wypada przywoływać, może raczej zachęcić do zadania sobie samemu ćwiczeń z przedmiotu "kultura dyskusji, wymiany poglądów i prezentacji swojego punktu widzenia".

I druga myśl naszego wielkiego Rodaka związane z jakże dobrze nam znanym zdaniem skierowanym do młodych ludzi: "Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali". Papież uznaje, że są tacy wychowawcy i rodzice, którzy młodym ludziom nie stawiają wymagań. Oczywiście nie popiera takiego modelu wychowania i wprowadzania młodych w dorosłe życie. Jednocześnie jednak nie zwalnia młodzieży z odpowiedzialności, zachęcając ją, aby nie unikała wyrzeczeń, trudu, potu, cierpienia, ofiary. Rzeczywiście, czasami młodzież musi być mądrzejsza od swoich wychowawców i rodziców. Oby tylko miała dość wewnętrznej siły, determinacji i przekonania, że warto od siebie wymagać.

W tym momencie przypomina mi się wypowiedź sekretarki Hitlera, Traudl Junge na zakończenie filmu "Upadek", która mówi, że mając dwadzieścia parę lat, też można było dociec prawdy o hitleryzmie, bowiem młodość niczego nie usprawiedliwia…

Te dwie myśli są mi jakoś szczególnie bliskie w tę pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II: nikt i nic mnie nie zwalnia z wymagania od siebie - pierwsza z nich; zawsze warto i trzeba ze sobą rozmawiać z kulturą i szacunkiem dla drugiej osoby, a szczególnie w imię wspólnego dobra.

I nie napisałem ani razu słowa Chrystus, Bóg… Może dlatego, że w kontekście Karola Wojtyły Bóg jest czymś tak oczywistym.

 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł