Szkoła potworów

Dodano: 23 luty 2015 r.

To dziwne, kiedy dziecko utożsamia się z bohaterką, która jest trupem albo krzyżówką człowieka ze zwierzęciem (wilkołak, syrena), albo wampirem.

fot. Gage Skidmore CC/ Flickr.com

Ostatnio bawiłam się z moją młodszą kuzynką, która w tym roku pójdzie do pierwszej klasy. W jej pokoju było pełno zabawek, więc było w czym wybierać, ale w pewnym momencie kuzynka pokazała mi grę planszową. Gdy rozłożyła grę na podłodze, zatkało mnie. Gra nazywała się Monster High, a jakże, a plansza była w kształcie… trumny.

Pamiętam dobrze, jak cały internet śmiał się z tego biednego księdza, który mówił, że Hello Kitty to zło, że My Little Pony pochodzi od szatana, w tym także te ohydne Monster High. Miałam na ten temat różne opinie, ale z czasem całkowicie przyznałam temu księdzu rację. To są rzeczywiście złe zabawki, produkowane z myślą o tym, aby dzieci ogłupiać, niszczyć ich niewinność i wrażliwość na dobro, prawdę i piękno, a więc na Boga.

Jak lalka może zniszczyć niewinność? – ktoś zapyta. Do tej pory jedyne szatańskie lalki przedstawiane w mediach to były mordercze laleczki Chucky, ewentualnie laleczki voodoo, służące do rytuałów torturowania i kontrolowania innych ludzi. Chcę także zwrócić uwagę na to, jak zwykle w bajkach przedstawiane są, (albo raczej były) potwory. Są to istoty skrajnie brzydkie, niekształtne, z kolcami, zębami, pazurami, ziejące ogniem, posiadające nadprzyrodzone moce, siłę, wielkość, dziwne skrzyżowanie człowieka i zwierzęcia, po prostu bestie. Patrzenie na taką istotę jest niemiłe, wywołuje strach, obrzydzenie, chęć ucieczki bądź walki z tym stworem. I jest to zupełnie naturalne zachowanie. Takie „zdrowe” złe potwory były ważnym elementem edukacyjnym, zwłaszcza dla dzieci. Kiedy dziecko widziało brzydkiego potwora, wiedziało, że musi na niego uważać, że jest to istota, po której można się spodziewać tylko zła. Teraz już nie jest to takie oczywiste, teraz nawet wiedźmy z szatańskimi rogami i skrzydłami okazują się tylko skrzywdzonymi przez Złych Mężczyzn kurczaczkami, które potrzebują ciepła i miłości, jak Angelina Maleficent Jolie. Błąd! Demon to demon i żadna łzawa historia go nie wybieli.

Dzieci uczy się, że potwory są brzydkie i straszne, i dobrze się je uczy, a w każdym razie dobrze je się uczyło do tej pory. Potwory są brzydkie i straszne, każde demonolog wam to powie, demony są ohydne, paskudne, są skrajnie złe i nigdy się nie nawrócą. Takie przedstawienie demonów jest zdrowe dla dziecka, bo uczy je odrzucać zło, brzydotę i potworności już w bardzo młodym wieku. Ktoś może powiedzieć, ale dlaczego w takim razie te wszystkie „staroświeckie” księżniczki, które trzeba było ratować przed smokiem były piękne? Dlaczego piękno jest kojarzone z dobrem? Przecież mogła istnieć brzydka-dobra księżniczka, prawda?

Oczywiście mogła istnieć nawet garbata i szczerbata królewna o złotym sercu, ale, jak już kiedyś o tym pisałam, bajki stworzono nie po to, aby rzetelnie odzwierciedlały rzeczywistość, ale po to, aby pomogły dziecku w tej rzeczywistości się odnaleźć. Rzeczywistość bajki to rzeczywistość ideałów, tak jakby świata sprzed upadku Adamowego. W planie Boga wszyscy mieliśmy właśnie tak wyglądać, mieliśmy być piękni, dobrzy, idealni. To grzech i jego następstwa (które skutkują aż do czwartego pokolenia, jak ktoś czytał Biblię) sprawiają, że rodzą się ludzie kalecy, chromi, niewidomi itp. Wszak Jezus, zanim jeszcze uzdrowił paralityka, powiedział do niego: „Wybaczone są ci twoje grzechy”. A więc można by z tego wywnioskować, że to grzech sprawił, że ten człowiek był od urodzenia przykuty do łóżka.

Reklama
Portret użytkownika KamilŁ
KamilŁ (anonimowy), 10 maj 2017 r.

Drogi oburzony grzeszniku,

śmiem twierdzić, po przeczytaniu Twojego zacnego komentarza, iż chyba nie zrozumiałeś przesłania ani intencji autorki. Zdarza się tak z kilku powodów, o których tu nie ma powodów pisać, jednakże zwrócę uwagę na trzy aspekty całej sprawy:

1. Tak, istnieją siły, które chcą skraść niewinność dzieciom. I to widać. Może masz jedno / dwoje dzieci, ale są ludzie, którzy pracują z dziećmi nieustannie, wiele lat i zauważają niepokojące tendencje. I nie są to wymysły, lecz także opracowania naukowe wielu psychologów i pedagogów, które nie przedostają się do opinii publicznej.

2. Odwołując się do ludzi niepełnosprawnych i chorych, drogi komentatorze anonimowy, przyrównałeś ich wszystkich do żywych trupów. A to nie to samo. Wszakże zabawki laleczki-trupy / zombie i inne tego typu stworki ze świata mroku są popularne, natomiast jeszcze nikt nie wpadł na pomysł pięknej lalki Barbie na wózku inwalidzkim. To jest ucieczka od niepełnosprawności. To pierwsze natomiast jest promocją śmierci i świata zła. Badania (a jest ich sporo) wskazują, że zaburzenie poczucia piękna w człowieku prowadzi do różnego rodzaju patologii, szczególnie oglądanie w dzieciństwie horrorów. Znam dużo dzieci, których rodzice dla rozrywki oglądali z nimi horrory, thrillery i inne filmy z przemocą. Te dzieci dzisiaj są strasznie zamknięte w sobie. I choć z jednej strony mogły wpłynąć na to inne czynniki, najważniejszym są nieprzepracowane emocje i brak rozwiniętego świata uczuć, ponieważ brzydota w postaci seksualnie przedstawionego zła zuboża świat emocji i uczuć dorastającego człowieka. A widać to choćby na ulicy.

3. Autorka nic nie mówiła o zabijaniu tych dzieci. I mało tego, chęć zarobienia pieniędzy na brzydocie, szczególnie seksualnych trupów, nie wyklucza tego, że ktoś chce zamknąć dzieci na Boga. Powiedziałbym, że wręcz się uzupełniają. Bo ktoś, kto wierzy w Boga, nie robiłby tego typu rzeczy. Naiwność Twoja, drogi komentatorze, polega na tym, że odseparowujesz czynnik duchowy od czynnika ludzkiego, a to praktycznie się zazębia, gdyż człowiek to nie tylko materia.

Światła Ducha Świętego życzę!

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 9 maj 2017 r.

Dobrze, że autorka tego tekstu nie jest przywódczynią (przepraszam - przywódcą, bo rodzaj żeński to nazbyt feministyczne) żadnego Państwa, bo z takimi poglądami nakazano, by wszystkie ośrodki z niepełnosprawnymi i chorymi dziećmi, hospicja, a nawet bezdomnych (bo szpetni jak potwory jakieś) spalić do ostatniego, a najlepiej wraz z rodzicami i dziadkami. To szatańskie nasienie tylko grzeszne, chore i ułomne dzieci płodzi. Po co nam te fundacje, niepotrzebnie ratujące życie tych parszywych grzeszników, opieka społeczna, ZUS, NFZ...? Zabijmy ich - niech żyją tylko piękni, młodzi i święci. Przecież to było takie proste! Odkryła Pani lekarstwo na całe zło tego świata! Jak zaczniemy jutro to za 3-4 lata świat będzie w końcu idealny, bez tych wszystkich chorych dzieci, kalek i innych potworów.

PS
Nie wiem kto Panią skrzywdził w dzieciństwie, ale na litość proszę w te chore teorie nie mieszać Boga i Jezusa. Nie muszą się Pani podobać tego rodzaju serie zabawek, nikt też Pani nie zmusza, aby je kupować. Powstały one po to, aby ktoś mógł na nich zarobić - kropka - a nie po to, żeby zabierać dzieciom niewinność i zamykać je na Boga.

Oburzony grzesznik chorego, grzesznego dwulatka.

PS 2
Jak policja zapyta mnie dlaczego "to" zrobiłem, wówczas powołam się na Pani artykuł i powiem, że to w imię Boga i lepszego świata bez grzeszników.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

opowiadania dla ducha

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł