Wielki Tydzień - w poszukiwaniu motywacji

Dodano: 6 kwiecień 2009 r.

Ostatnio zastanawiałem się, czy Jezus pozwoliłby swoim uczniom używać słów "aborcja" i "eutanazja". Te dwa słowa jakże miękko brzmią, gdzież im do słowa "śmierć", a przecież mówią o końcu życia człowieka.

Dlaczego o tym piszę? Między innymi dlatego, że przyłapuję się na używaniu wyrażeń, które modyfikują rzeczywistość na moją korzyść, jednocześnie usprawiedliwiają mnie, a tak naprawdę moją słabość, bezradność i lenistwo. A tu trzeba wziąć krzyż i naśladować Go.

Ten tydzień - Wielki, bo faktycznie większego w historii nie było - to kwintesencja całej prawdy o mnie, o mojej wierze, o mojej szczerości, o moich intencjach, którymi - mam nadzieję - piekło nie będzie wybrukowane. W niedzielę wystrzeliły w górę palmy niczym sygnał, zapowiedź szczególnych przeżyć. Po kilku dniach "normalności" już te największe i najważniejsze "Wielkie" - Czwartek, Piątek i Sobota. W tych dniach w sposób tak oczywisty mówimy o śmierci Boga, ale mamy jednocześnie w pamięci przede wszystkim Jego zmartwychwstanie. I bez znaczenia jest fakt, że "tylko" wspominamy, bo przecież Jezus fizycznie każdego roku nie umiera i nie zmartwychwstaje. Chcemy przede wszystkim wczuć się niejako w rolę, nieustannie stawiając sobie pytanie: co ja bym zrobiła/zrobił 2000 lat temu, gdybym znalazła się/znalazł na świętowaniu Paschy w Jerozolimie w pamiętnym roku Piłata, Kajfasza, Barabasza, ale także Piotra, Jana, Weroniki, Maryi, Szymona z Cyreny.

Wielki Tydzień pomaga bardzo poważnie spojrzeć na życie, i nie tylko w sposób ogólny, ale także konkretny. Tak też chciałbym przeżyć ostatnią Drogę Krzyżową tegorocznego postu. Jak ją odprawię?

Stacji jest czternaście. Każda szczególna.

1. "Egoistycznie" zacznę od siebie, prosząc Jezusa, abym potrafił przyjąć wolę Boga, abym podpowiedzi szukał w Jego Słowie, a nie w słowie człowieka, abym umiał zaakceptować Prawdę i jednocześnie odrzucać kłamstwo i fałsz.

2. Porażki, ciężary, cierpienia, konflikty - tyle różnego rodzaju nieporozumień pojawia się w życiu. Wielu mówi: dosyć, już nie chcę, poddaję się, tak nie da się żyć. A trudności zawsze będą, krzyże zawsze będą. Jezus nie ucieka od bolesnej konfrontacji z krzyżem, bierze go z całą świadomością. Chcę pamiętać o tych, którzy sobie często powtarzają: chcę skończyć z sobą, bo z moimi rodzicami, kumplami, nauczycielami, szkołą nie można żyć. Panie, wlej w ich serca więcej odwagi i przekonania, że warto żyć; że życie nie jest aż tak trudne, jak czasami się wydaje; że życie ma sens.

3. Pierwszy upadek. Pomóż mi, Panie, abym nie lekceważył drobnych potknięć, upadków, bo one mogą się rozrosnąć, a wtedy powoli będę tracił kontrolę - nad sobą przede wszystkim.

4. Tę stację ofiaruję w intencji mojej mamy, prosząc o zdrowie dla niej. Ale Maryi towarzyszy pewnie i św. Józef, chociaż już z zupełnie innej strony świata. Za wszystkich zatem rodziców modlę się, Panie.

5. Za tych, którzy przechodzą obok Boga i nie mają odwagi, aby zamienić z nim kilku słów.

6. Za odważnych świadków miłości Boga do człowieka, takich jak Weronika. Tak bardzo potrzebuję ich w moim codziennym życiu. Niech będą jeszcze mocniejsi wiarą.

7. Poczucie samotności i wrażenie, że z takiego położenie nie można się podźwignąć... Znam trochę takich ludzi - dotknęła ich samotność duchowa, nie fizyczna. Obracają się wśród ludzi i pozostają samotni. Absurdalne? Nie! Panie, pociesz ich, postaw na ich drodze kogoś, kto pomoże im się podnieść.

8. Za tych, którzy uciekają od prawdy o sobie. Rozmawiają na różne tematy, ale boją się poruszyć te najważniejsze. Zajmują się wszystkimi i wszystkim, ale nie sobą.

9. Za zrozpaczonych, którym wydaje się, że są do niczego, że nic nie są warci. Życzę im, aby spotkali na swojej drodze takich ludzi, którzy wraz z nimi będą dźwigać ich krzyż.

10. Z jednej strony ofiary, z drugiej strony kusiciele; po jednej stronie ludzka słabość, po drugiej zysk i pazerność. Duch ochoczy, ale ciało cały czas słabe. Czystość duszy tak bardzo potrzebuje czystości ciała... Więc za nas słabych, ale i za tych, którzy zbratali się ze złem, z kusicielem... I z nim do spółki kuszą...

11. Chcę pamiętać o tych, którzy przygotowują się do powrotu do domu Ojca. Widziałem pewną stację drogi krzyżowej, na której Jezus z wielkim spokojem wpatrywał się w gwoździe, jakby to one były najważniejsze. A przecież gwoździe to ból, cierpienie. Czy jest jeszcze miejsce na spokój? Na pewno...

12. W tym momencie ludzie przechodzą na drugi brzeg. Spotykają Jezusa zmartwychwstałego. Bądź dla nich miłosierny, Panie.

13. Jakby zaczynają schodzić powoli emocje. Wszyscy wrócili do swoich spraw. Ja też wrócę. Czy po tym wielkim poście będę bardziej zmotywowany?

14. Oczekiwanie. To stan mojej wiary, mojego życia. Oczekuję i dlatego przypominam każdego roku te najważniejsze wydarzenia, mając nadzieję, że Bóg mi to jakoś policzy.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł