Kawa

1 Kor. 9,19-23 daje nam wskazówki...

Wywiad z Boanerges

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

I wstąpił na górę i wezwał tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I powołał ich (...), żeby z nim byli i żeby ich wysłać na zwiastowanie Ewangelii, I żeby mieli moc (...), i nadał im imię: Boanerges, co znaczy: Synowie Gromu Mk, 3: 3-17

Kiedy poprosiłem chłopaków z Boanerges, by powiedzieli kilka słów o sobie, otrzymałem taką odpowiedź:

"Historia zespołu sięga wakacji 1999 roku. W tym właśnie roku, w Wiśle, gdzie spotkali się Jarek i Damian, miały początki pierwsze kroki naszego zespołu. Jarek i Damian, korzystając z tego, że w pobliżu miejsca ich pobytu znajdowała się sala z instrumentami, postanowili "się rozerwać". W ten sposób Damian zasiadł za perkusją, a Jarek wziął do ręki gitarę basową. Zafascynowani wspólną współpracą, po powrocie do Gdyni postanowili ją kontynuować. Myśleli również o rozszerzeniu składu zespołu o kolejnych muzyków. Szukali także nazwy dla nowo powstałej grupy - początkowo było to D.J (Dla Jezusa) oraz CZAD. Po roku czasu do zespołu dołączyły Hania i Gosia. Pewnego dnia, gdy Jarek i Hania modlili się na Kamiennej Górze, Bóg dał im słowo dotyczące zespołu (Mk 3, 3-17). Wtedy to grupa przyjęła nazwę Boanerges (Synowie gromu). Nagraliśmy naszą pierwszą kasetę demo z pierwszymi dokonaniami. Postanowiliśmy zrobić kopie i rozprowadzić je wśród znajomych, aby sprawdzić, czy nasza muzyka nadaje się do słuchania. Rozdaliśmy kilkadziesiąt sztuk kaset... Wbrew naszym oczekiwaniom nagrania bardzo się spodobały; otrzymaliśmy nawet dobre recenzje od satanistów (do nich także dotarły nasze demówki). Zachęceni tym, zaczęliśmy tworzyć nowe kawałki. Niestety, wkrótce musiała od nas odejść Gosia. Bóg postawił jednak na naszej drodze Marka i Kasię, a także wielu starych znajomych, z którymi mogliśmy odnowić kontakty - są to bardzo kochani ludzie! Od tamtej pory nasze poczynania nabrały rozpędu. Dostaliśmy propozycję zagrania naszego pierwszego koncertu pod patronatem CELESTIAL LIGHT z takimi zespołami jak ICON CLAN (Finlandia). Po koncercie do zespołu dołączył Marek (druga gitara). Niestety, pod koniec roku Damian opuścił Boanerges, a jego miejsce zajął Maciek. Wróciła także Gosia. Tak więc w tej chwili Boanerges tworzą: Jarek, Hania, Gosia, Maciek, Marek. Wspierają nas: Heather, Kasia, zbór Eklezja, kościół Bez Ścian, KChB w Gdyni i inni... Celem zespołu jest docieranie do ludzi z kręgu subkultur i pokazywanie im Jezusa takiego, jakim jest naprawdę oraz tego, że jest w Nim nadzieja na lepsze jutro."


Czytając tę odpowiedź, na myśl przyszło mi jeszcze kilka innych pytań, które znajdziecie poniżej.

KAWA: Wydaje się, że ostatnimi czasy popularność na black czy death metal wygasa, a ludzie słuchają zawzięcie techno i innych elektrycznych rytmów. Dlaczego postanowiliście tworzyć akurat w takim, a nie innym klimacie?

Boanerges: Takiej muzyki większość z nas słuchała od dzieciństwa, tę muzykę rozumiemy i czujemy. A ponieważ pochodzimy z tej subkultury, wiemy dokładnie, jakie
to bagno i chcemy pomóc tym ludziom. A kogo szybciej posłuchają? Pana w krawacie, czy w czarnej skórze. 1 Kor. 9,19-23 daje nam wskazówki...

KAWA: O swojej muzyce mówicie unblack metal, z czym należy kojarzyć to określenie?

Boanerges: Styl muzyczny to black metal. Jednak to tylko opis stylu, teksty są wyłącznie o Bogu i dla Boga. I to właśnie niektórzy nazywają unblackiem..., a niektórzy chrześcijańskim black metalem.

KAWA: Z Trójmiasta pochodzi wiele zespołów black i death metalowych m.in. Behemoth czy niedawno reaktywowany Hell - Born, którego członkowie jasno odnoszą się do prezentowanych przez Was wartości: "Jeżeli chodzi o przekaz tekstowy na nowym materiale, to jest to zarówno kontynuacja pierwotnie obranej drogi, która objawia się głównie w tekstach Ravena, oraz pewna apokaliptyczna wizja świata, którą chce przekazać Jeff. Razem tworzy to pewną spójną całość, która ma kopać w pysk wszelkie chrześcijańskie buractwo". Czy w związku z tak radykalnymi postawami zarówno z Waszej, jak i z ich strony, można mówić o jakichś kontaktach czy współpracy między waszymi środowiskami?

Boanerges:
To zależy, co masz na myśli. Współpraca między nami nie jest możliwa, bo jesteśmy po przeciwnych stronach. Zależy nam jednak na relacjach z wszystkimi ludźmi z tej subkultury, aby móc im pokazywać Żyjącego Boga w nas samych.

KAWA: Czy spotkaliście się z twórczością black metalowych zespołów, jak np. Graveland, które obok satanizmu czy neopogaństwa propagują nazizm. Czy jesteście w stanie wyjaśnić, skąd u młodych ludzi biorą się takie fascynacje?

Boanerges:
Wydaje nam się, że wzięło to się stąd, iż dla niektórych sam black metal stał się za mało ekstremalny, może zbyt popularny - stąd, chcąc być dalej tymi najbardziej ekstremalnymi, postanowili połączyć te dwie ideologie.

KAWA: Od pewnego czasu media informują, że w różnych częściach Polski dochodzi do pożarów lub prób podpaleń kościołów. Przed kilkoma laty w Norwegii i innych krajach skandynawii, w imię "świętej wojny" prowadzonej przez black metalowców z chrześcijaństwem, miały miejsce liczne dewastacje i podpalenia chrześcijańskich świątyń. Czy Waszym zdaniem w Polsce mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem?

Boanerges:
Niewątpliwie jest to sprawka diabła, ale nie nam oceniać, czy jest to święta wojna... Jakiś czas temu i jeden z naszych kościołów został podpalony, ale na szczęście nic wielkiego się nie stało...

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł