10 pytań - Patryk Filipowicz

Dodano: 2 grudzień 2015 r.

Moje artystyczne motto otworzyło mnie na własne dźwięki. Brzmi ono mniej więcej tak: „Jak umiem, tak gram”. Gdy je przyjąłem, zacząłem grać siebie i nagle muzyka zaczęła brzmieć lżej i szczerzej.

Patryk Filipowicz – gitarzysta i kompozytor. Doświadczenie wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się między innymi pod okiem znakomitych muzyków bluesowych. Podczas koncertów solowych gra na gitarze elektroakustycznej. Posługuje się techniką określaną jako fingerstyle. Pozwala ona swobodnie prowadzić głosy, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. W swojej grze stara się łączyć bluesowy pazur z liryzmem i łagodnością. W tym roku wydał dwie płyty, na których nagrał pieśni wielkopostne oraz pieśni maryjne.

Ulubiony kawałek.

Domyślam się, że pytanie dotyczy muzyki. Jednak co tu kryć... moje pierwsze skojarzenie dotyczy kawałka tortu:) A kawałki muzyczne? To długa lista i szeroki rozrzut estetyczny, bo patrzę na muzykę szeroko, jak na plamę dźwięku, plamę o różnych barwach i kształtach. Dlatego ulubionym kawałkiem muzyki jest dla mnie nie jedna piosenka, ale cały gatunek muzyczny – blues. W moim odczuciu blues to jeden utwór tylko różnie zinterpretowany. Lubię zwłaszcza ten klasyczny, pierwotny, ludowy, rodzący się na przełomie XIX i XX wieku wśród pól bawełny na południu Stanów Zjednoczonych. Jest autentyczny, szczery, pełen pieśni osobistych. Pierwsze bluesy zawierały proste historie opowiedziane (wyśpiewane i zagrane) w niepowtarzalny sposób. Pierwsze bluesy mają wspaniałe inspiracje, bo w prostej linii muzycznie nawiązują do pieśni kazań (sermon songs) oraz pieśni pracy (work songs), a także ballady irlandzkiej. Lubię także twórczość polskich bluesmanów, szczególnie śląskich, jak chociażby Jana „Kyksa” Skrzeka. Cenię także twórczość Irka Dudka i cały jego projekt Symphonic Blues, twórczość Leszka Windera i wielu wielu innych. Twórczość bluesowa była moim wprowadzeniem w świat muzyki i nadal te brzmienia są mi bliskie. Ale dziś ulubione kawałki odnajduję także w muzyce klasycznej, lubię jazz, pop, rock, odkrywam bogactwo pieśni religijnych, w których w ostatnich latach odnajduję na nowo kolejne pokłady piękna – to wspaniałe melodie. Jedną z nich jest chociażby „Matko Najświętsza”. Taki szeroki rozrzut estetyczny może skutkować tym, że ktoś mógłby powiedzieć, że nie mam gustu muzycznego, ale wydaje mi się, że mam po prostu „pojemny gust” muzyczny i w wielu utworach dostrzegam piękno, stąd nie potrafię wskazać jednego.

Gdybym miał wyróżnić którąś spośród moich kompozycji, to bardzo lubię Kiedy życie ma kolory nieba. Utwór instrumentalny, na razie nigdzie nie wydany, ale w internecie można odsłuchać nagrania z gościnnym udziałem Michała Nita. Udało mi się skomponować utwór, który ma w sobie powiew wolności i lotu ku niebu, a Michał Nit przepięknie zagrał na mandolinie i bardzo się z tego cieszę.

Autorytet.

Chciałbym, aby w każdej sytuacji był nim Pan Bóg. Spośród autorytetów ludzkich to mama ze swoją wrażliwością, tata ze swoją przebojowością. Z wiekiem doceniam rady rodziców coraz bardziej świadomie. Teraz mam również wiele innych autorytetów ludzkich, które są mi pomocą wówczas, gdy nie wiem, jak się zachować, co wybrać, jaką przyjąć postawę. Mam tu na myśli autorytety związane z konkretną aktywnością, na przykład autorytety w sprawach muzycznych, naukowych, duchowych itd. Może najlepiej podam przykład... Gdy pracowałem nad płytą zawierającą pieśni maryjne w wersjach instrumentalnych na gitarę (Dróżki pokory), odżył we mnie autorytet w osobie Maryi. Mam na myśli Jej postawę, pełną ufności Bogu, pokory i cichości serca. Aby móc grać pieśni maryjne, musiałem najpierw mieć wzór. Musiałem przylgnąć do łagodnego serca Matki, czyli nauczyć się tej Maryjnej cichości i ufności Bogu, bo to było warunkiem koniecznym, by płyta udała się. To – jedno z wielu doświadczeń – pozwala mi stwierdzić, że potrzeba opierać się na autorytecie, wzorze, który pozwala potem stanąć samodzielnie na nogi i iść przez życie wyprostowanym. Musiałem przyjąć postawę kogoś lepszego ode mnie (w tej sytuacji była to Maryja), by następnie móc mówić lepszym, samodzielnym głosem o pięknie pokory, pięknie ufności i łagodności, bo w znacznej mierze o tym jest płyta „Dróżki pokory”. Zatem Maryja może być (i jest) autorytetem, jeśli chodzi o życie pokorne i przyjmowanie woli Bożej.

Inspiracje.

Opowiem jedynie o kilku inspiracjach twórczych. Inspirują mnie postawy artystyczne takich muzyków jak Józef Skrzek, czyli artystów, którzy potrafią odnaleźć się w różnych światach muzycznych, a jednocześnie pozostają sobą, mają swój wyrazisty styl. Spośród płyt lubię fortepianowy album Jacka Glenca Reflections. Jest to znakomita płyta instrumentalna, pełna wymownej ciszy. Na równi zestawiam ją z płytą Mirka Rzepy Rymszary z piękną kompozycją zatytułowaną Polna. To twórczość bardzo inspirująca do tego, by nie bać się grać ciszą. Z innej beczki, książka Filozofia dramatu Tischnera zainspirowała mnie na długie lata, bo dzięki niej zainteresowałem się filozofią dialogu oraz personalizmem. Świetnie napisana książka. Czy coś jeszcze? Może podam też coś z rodzinnego podwórka... Dwóch moich wujków było malarzami (jeden amatorem, drugi profesjonalistą). Przebywanie w ich pracowniach zainspirowało mnie jeszcze w dzieciństwie do pragnienia zajmowania się twórczością, zainteresowania sztuką od strony czynnej, od strony bycia „nadawcą”.

Nie czekam biernie, aż mnie coś zainspiruje. Sądzę, że inspirację można znaleźć we wszystkim, ona dosłownie leży na ziemi. Ale jest warunek – potrzeba jej szukać! Oczywiście zdarza się, że zainspiruje mnie coś bez mojej woli, jednak to już rzadziej. Najgłębszych inspiracji, do wszystkiego, doświadczam w rozmowach z Panem Bogiem. To najbardziej twórcza relacja, bo staje się „słowo-słowo” ze Stwórcą, a to znacznie więcej, niż stać twarzą w twarz nawet z największym artystą. Myślę też, że inspiracja z relacji z Panem Bogiem nie jest „natchnieniem” w rozumieniu biernym, ponieważ o ten kontakt także potrzeba się postarać, potrzeba pójść za głosem inspiracji.

Niezapomniane przeżycie.

Nie potrafię wskazać jednego, którym chciałbym i mógłbym się podzielić. Oczywiście noszę w sobie wiele przeżyć, lecz na dzień dzisiejszy nie rozpamiętuję żadnego. Doceniam „tu i teraz”.
Z którym z muzyków chciałbyś zagrać na jednej scenie i dlaczego?

Z każdym autentycznym muzykiem. Z każdym, który gra „pieśń osobistą” i słucha jednocześnie.

Być chrześcijaninem to...

… iść śladami Chrystusa. To pozwolić, by „żył we mnie Chrystus”. To także pamiętać, że chociaż jestem niedoskonały, to chrześcijaństwo jest dla grzeszników, którzy pragną nieustannie nawracać się ku Panu Bogu.

Dla muzyki nigdy...

… nie byłem wystarczająco staranny.

W wolnych chwilach...?

A są takie? :-)

Uważaj na...

… serce. Dosłownie i w przenośni.

Motto.

Podam moje artystyczne motto, które otworzyło mnie na własne dźwięki. Brzmi ono mniej więcej tak: „Jak umiem, tak gram”. Gdy je przyjąłem, zacząłem grać siebie i nagle muzyka zaczęła brzmieć lżej i szczerzej.

Ulubiony dowcip.

Oj, wiele mnie śmieszy łącznie ze mną samym, a z dowcipów... na przykład ostatnio dowiedziałem się, że Chuck Norris przekopiował cały Internet na dyskietkę... (ciekawe czy udało mu się skopiować też Bosko.pl?)

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł