Ikah

Alleluja... i do tyłu.

Marcin Jakimowicz o muzyce i nie tylko

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Gdzieś pod koniec zeszłego roku podczas jednego z naszych małych "spotkań młodych" w Wadowicach Sylwek Szefer (redaktor naczelny magazynu "Jezus żyje!", członek Wspólnoty Emmanuel - przyp. Ikah) zapytał mnie, kogo by tu zaprosić na następne spotkanie... Odpowiedziałam bez wahania - Jakimowicza. Marcin przyjechał, poopowiadał różne ciekawe historie, trochę pośpiewał i tak się mu u nas spodobało, że postanowił przyjechać jeszcze raz...! No i przyjechał, a wtedy to ja postanowiłam dokładnie go przepytać... :)

fot. Monika Majewska
Ikah: O to, czy pojęcie "muzyka chrześcijańska" jest zasadne, pytałeś m.in. bohaterów "Radykalnych". A jaka jest Twoja opinia? Nie uważasz, że jest to zamykanie się, ograniczanie? Choć z drugiej strony mówiąc "muzyka chrześcijańska", stawiamy sprawę jasno, od razu wiadomo, o czym to jest...

Marcin Jakimowicz: Ja od samego początku mówiłem, że nie ma dla mnie "muzyki chrześcijańskiej". I cały czas mam takie przekonanie. Dowodem na to jest płyta Armii "Triodante". W środowisku muzyków chrześcijan ta płyta jest uznawana za gnostycką, bo powstała jeszcze przed "nawróceniem" Tomka Budzyńskiego. A tam jest przecież cała masa odnośników do Pisma Świętego. Poznałem kiedyś dominikanina, który codziennie wieczorem modlił się słowami piosenki "Przebłysk 5" - "Światło, świeć, światło, prowadź mnie...". A chronologicznie to utwór z czasu "wielkiego odstępstwa", kiedy Budzyński tworzył warszawski klub "Gnosis" i był po uszy zanurzony w okultyzmie. A przecież do było przesłanie chrześcijańskie, bo nawet mnisi się tym modlą (śmiech). Myślę, że ktoś stworzył termin "muzyka chrześcijańska", żeby było łatwiej uporządkować, opisać to zjawisko... Ale jest taki stary patent, że piekarz-chrześcijanin, który robi dobre bułki, robi po prostu dobre bułki, a nie bułki chrześcijańskie, a szewc, który jest w neokatechumenacie, nie robi adidasów chrześcijańskich, tylko po prostu dobrze wykonuje swoją pracę. Dlatego wolę określenie "muzyka chrześcijan".

Ikah: Muzyki na chwałę Pana jest w mediach komercyjnych mało lub wcale jej nie ma. Całkiem sprawny i wielce zróżnicowany rynek muzyki chrześcijan jest spychany gdzieś na margines. To dobrze czy źle?

Marcin Jakimowicz: Jeśli chodzi o media świeckie, to jest to dosyć zrozumiałe, ponieważ Pan Jezus jasno postawił sprawę: władcą tego świata jest demon, nie dziwi mnie więc, że listy przebojów wygrywają głupawe pioseneczki o niczym. Ale mnie najbardziej boli, że jest wiele np. stacji radiowych, takich stricte chrześcijańskich i w nich w ogóle nie ma muzyki chrześcijan. Tam się prędzej usłyszy Prince'a czy Britney Spears niż Trzecią Godzinę Dnia czy Ave Lion. I tego w ogóle nie mogę zrozumieć... Spotkałem się ostatnio z argumentem pewnego pana w garniturze, że to jest mało profesjonalne. I radiowcowi, który mi o tym powiedział, odpowiedziałem, że za muzykę w TGD jest odpowiedzialny Paweł Zarecki, laureat Fryderyka za "producenta roku". Facet "robi" wszystkie płyty Anny Marii Jopek. I to jest śmieszne, bo pan znawca z radia znał płyty Anny Marii Jopek na pamięć i nagle się okazało, że ten sam człowiek odpowiada za muzykę w TGD, a on o tym zupełnie nie wiedział. Wystraszył się pewnie okładki i "spisu treści", gdzie przeczytał słowo "Bóg", i chyba nie przesłuchał nawet tego krążka. Ale jakim prawem wmawiał mi, że to jest słabe? Takie rzeczy mnie strasznie wkurzają...

Ikah: A gdyby muzyka chrześcijan stała się bardziej znana, była obecna na rynku muzycznym, to nie uważasz, że istota tej muzyki, czyli przekaz, wyrażany najczęściej w słowach, zostałby zepchnięty gdzieś na drugi plan? Do tego trzeba jeszcze włączyć kwestie finansów, wiadomo, że kasa zawsze miesza...

Marcin Jakimowicz: Ja naprawdę głęboko wierzę, że to Pan Bóg jakoś wszystko trzyma. Dla mnie takim najlepszym przykładem jest Arka Noego. To był zespół, przy którym Licy mogło totalnie odbić, bo 800 tysięcy płyt to w Polsce jeszcze nikt nie sprzedał to tej pory. A jednak Pan Bóg to trzyma w garści. Ani zespół się nie rozpadł, ani dzieciom specjalnie nie odbiło. Wiadomo, że pokusa jest zawsze ogromna... Pokusę pychy ma każdy. Od żłobka do nagrobka. Innym przykładem może być Magda Anioł i piosenka "Zaufaj Panu już dziś". Magda nie zrobiła absolutnie nic, nawet nie kiwnęła palcem, żeby ta piosenka była hymnem papieskiej pielgrzymki. A Pan Bóg chciał, że tak się stało, bo widocznie komuś się tam w telewizji spodobała i była często puszczana, ku zaskoczeniu Magdy, Adama i Janusza Kotarby. Wszyscy wtedy nagrywali piosenki dla papieża, a okazało się, że ktoś wybrał piosenkę Magdy.

Ikah: Wielu ludzi myśli, że muzyka chrześcijan to jakiś maksymalnie amatorski rodzaj muzyki, myślą, że zespoły chrześcijan to coś w stylu parafialnych scholi. Jak to jest z tym profesjonalizmem...? Nie jest to czasem tak, że jakiś tam małolat z Trójmiasta pojedzie na rekolekcje, zobaczy 2Tm2,3 i tydzień później zakłada kapele...?

Marcin Jakimowicz: Pewnie czasami tak jest, ale dla mnie to nie ma znaczenia, jeśli jest w tym wszystkim przekaz. Na przykład taka Triquetra. To jest zespół szczery do bólu, a równocześnie dla wielu moich znajomych to są ludzie, którzy nie są profesjonalistami, a ich koncerty oceniają jako słabe. A dla mnie to jest rewelacja. Ale jeśli chodzi o profesjonalizm muzyczny, to Pan Bóg nam pobłogosławił. Marcin Pospieszalski zawołał kiedyś: "Dziękujmy Bogu, że dał nam profesjonalistów!", ja podpisuję się pod tym obiema rękami. Wszystkie płyty, które ostatnio mam w ręku, są naprawdę bardzo profesjonalnie nagrane, pierwsza liga muzyki w Polsce. Trochę słabiej było z hip-hopem do tej pory, ale to też się zmienia. Kilka piosenek Evidentu czy Full Power Spirit sprawiło, że aż ciarki chodziły mi po plecach.

Tagi: wywiady
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł