Emil Regis

"Discite Omnis Malchus"

Dodano: 22 styczeń 2009 r.

Progres Malchusa ciągle jest faktem! Wraz z kolejną płyta nie wyhamował, lecz ciągle widoczny jest jak na dłoni. Oby tak dalej, oby tak dalej... Czekając na premierowy materiał, rzućmy oczkiem na niewielkiego "the best of’a", zatytułowanego D.O.M., którego okładkę zdobi kontrowersyjny wizerunek Madonny Karmiącej Dzieciątko z XV wieku. (I już pal licho, że modelem dla Maryi była kurtyzana, ale ta pierś!? Toż to szczyt bezczelności...)

"D.O.M." to pięć na nowo zarejestrowanych utworów Malchusa, znanych z poprzednich materiałów demo. Nie ma na tym wydawnictwie premierowych kompozycji, jednak dla wielu słuchaczy może to być spotkanie z zupełnie nowym obliczem tej przeworskiej kapeli. Wszystko dzięki jakości, w jakiej zostały zarejestrowane kompozycje zawarte na "D.O.M." Dotychczas produkcje z logiem Malchusa zawierały różną muzykę, której jednym ze wspólnych mianowników była bardzo undergroundowa i ascetyczna produkcja i idące za nią, tak samo barbarzyńskie, brzmienie. Taki był zresztą koronny zarzut większości oponentów Malchusa - "ten zespół brzmi jak garażowe hałasy podpitych nastolatków uzbrojonych w śmietniki, francuskie klucze, puste butelki i myśliwskie trąbki". Choć każde kolejne wydawnictwo tej drużyny było - tak brzmieniowo, jak i czysto muzycznie - lepsze od poprzedniego, to tym razem już chyba każdy poczuje różnicę. "Chyba", bo internetowych wojowników i muzycznych autorytetów z Koziej Wólki nigdy nie będzie brakować.

Mięso na stół!

My tu gadu gadu, a "D.O.M." czeka. Zatem do rzeczy i bez zbędnego gadania. Numery, które wyselekcjonowane zostały do powtórnej rejestracji w nowych aranżacjach, to "Ojciec" z dema "Memento Mori", "Helper" i "Wiara" z "Dies Irae" oraz "Powszechne Zepsucie" i "Ruah" z "Ecce Homo". To niezły przekrój przez całościowy dorobek kapeli

...

W pierwszych trzech utworach gościnnie gardła udzielił Jan Trębacz z zespołu Illuminandi. Jego to właśnie wokalizy ciekawie urozmaiciły pierwszego na płycie "Ojca". Króciutki utwór, z klimatycznie dokooptowanym do pierwotnych linii klawiszem. Parapetowe dźwięki bardzo mocno wysuwają się na pierwszy plan w kolejnym numerze. "Helper" nie specjalnie mnie paca w tej wersji i muszę przyznać, że jak na moje subiektywne oko, to stało się tu to, co często dzieje się w zespołach wyposażonych w klawiszowca. Zdominował on swoim instrumentem całą kompozycję. Niemniej, komuś takie "śruby" wykręcone z parapetu mogą się podobać. Kolejny w krótkim rozkładzie jazdy numer, "Wiara", podoba mi się znacznie bardziej. Wprawdzie mam wrażenie, że keyboard emanuje ciągle (zwłaszcza w komparacji z następnym "Powszechnym Zepsuciem") te same barwy, ale jednocześnie dodaje tej kompozycji pewnej baśniowości. Podoba mi się również wokal, który w tym utworze jest bardzo urozmaicony, czego generalnie nie można powiedzieć o całości "D.O.M." To zresztą jeden z mankamentów tej płyty, ale o tym potem. "Powszechne Zepsucie" kojarzy mi się nieodzownie z końcówką numeru: dobrym solo i miłą patatajką na werblu. Z kolei zamykający album "Ruah", napawa mnie pewnym niedosytem. Ciężko mi skomentować go inaczej, niż stwierdzeniem, że zaraz po tym, jak się zaczyna, się kończy i ile razy go słucham, nie mogę znaleźć w nim niczego poza wstępem i zakończeniem.

Klimat całości jest moim zdaniem dość mętny. Lub może nie jest po prostu jednoznaczny, co w linii prostej wynikać może z racji, iż jest to kompilacja dorobku z różnego okresu działania grupy, która - jak niektórzy pewnie wiedzą - na każdym kolejnym wydawnictwie prezentowała nieco odmienną muzykę. Sporo tu mroku i epickości za sprawą samych aranżacji klawiszowych. Jednak black metalu z "Ecce Homo" już tutaj nie wyłowiłem. Nie jest to zarzutem, wręcz przeciwnie. Cieszy mnie, że ten zespół podążył w inną stronę, równie klimatyczną i jednocześnie bardziej szczerą w jego przypadku.

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Subiektywne zarzuty mam dwa. Gitary są nie raz i nie dwa nieco za mocno przygniecione; chwilkami klawisz zdaje się zdobywa nad nimi niepotrzebną przewagę. Kwestia druga, to dość monotonny wokal. Świetnym posunięciem było zaproszenie do współpracy Jana Trębacza na tą pozycję, jednak w przyszłości trzeba by popracować nad urozmaiceniem płaszczyzny wokalnej. Skądinąd wiem, że zespół już nad tym pracuje i poczynił ciekawe kroki w tym kierunku...

Zalet materiał ma wiele, ale wspomnę tylko o dwóch najistotniejszych. Primo: Jakość! Naprawdę, uwierzcie mi, tym razem brzmi to tak, iż każdy da radę przełknąć ten - niewielki swoją drogą - kęs. Bez kitu! Secundo: Koniec z automatem perkusyjnym. Wreszcie sekcję rytmiczną odtworzył realny perkusista. Nawet najlepiej zaprogramowany automat nie da tego efektu, który daje żywy paker. Dlatego, jak mawiał Jerzy Stuhr w filmie "Pogoda na jutro": Jest radość, jest radość!

Wizytówka

Podsumowując, płyta jest kolejnym krokiem do przodu Malchusa, który dzięki niej wreszcie może się pochwalić przyzwoitym ludzkim brzmieniem. Osobiście bardziej czekam na nowe kompozycje, niż na przearanżowane wczorajsze kotlety. Nie mogę jednak odmówić tym pięciu utworom zupełnie nowego wymiaru, jaki nadała im nowa produkcja. D.O.M. to świetna okazja dla malkontentów, by dać drugą szansę Malchusowi. Jeśli wcześniej raziła cię toporność i surowość ich produkcji, sprawdź, jak brzmią teraz. Mam wielką nadzieję, iż kolejny premierowy materiał również utrzymany zostanie na tym wyższym, niż wszystko dotychczas w historii tej kapeli, poziomie produkcyjnym. The best of the best is "Wiara".

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł