Ruah
nr 55 (08.2008)
Katarzyna Cudzich

Fight and faith

Dodano: 9 wrzesień 2008 r.

"Imagine me". Przy tym teledysku można tylko płakać, płakać i płakać... Nieuleczalna choroba, kalectwo, gwałt, przemoc i wykorzystywanie seksualne. Najgorsze rzeczy, które mogą nas spotkać. Ale też takie, o których się nie mówi. Wstydliwe. Traumatyczne. Takie, które spycha się głęboko, które się wypiera, odrzuca. Takie, które doprowadzają do łez, pogardzania sobą i nieprzebaczenia. Te tematy nie pojawiają się w pieśniach uwielbienia. Nie pojawiają się w muzyce gospel. Nie pojawiają się także w komercyjnej muzyce pop.

Ciemna dolina

Ten teledysk może więc wzbudzić kontrowersje. Ale jakie to spłycenie! Jakie odarcie! Bo utwory Kirka Franklina nie budzą kontrowersji. One budzą emocje - z uśpienia. Wyciągają z ciemności na światło dzienne. Wyrywają z podświadomości, w której bezpiecznie się gnieżdżą, czyniąc największe szkody. Piosenki Kirka Franklina to nie tylko modlitwa, uwielbienie, świadectwo życia. To także terapia. - Niejednokrotnie ta muzyka sprawiała, że zwracałam się do Boga - dzieli się Marta Bizub, chórzystka "Kraków Gospel Choir" - a teksty, pod którymi obiema rękami mogę się podpisać, pomagały mi przetrwać "ciemną dolinę".

Przetrwać "ciemną dolinę" poprzez odnalezienie w tekstach siebie. Z nich przebija Obecność Boża. Są mocne i piękne zarazem. - Moja droga do Kirka biegła od słów do muzyki - opowiada Lea Kjeldsen, dyrygentka "Kraków Gospel Choir". - Kiedy czytałam teksty, robiły na mnie ogromne wrażenie. Naprawdę są genialne!

Nie ma ściemniania, udawania, robienia słodkich min i podnoszenia rączek w górę. Jest za to: "little child with no father", "man that doesn't have a place to stay", "little boy living with AIDS" (Lean On Me). Prawda odarta z pięknych słów. Tak, jak jest naprawdę. A i tak jest pięknie. Można się cieszyć pomimo wszystko: "I never knew I could be so happy!" (Brighter day). Ponad tym jest Jezus Chrystus. Kiedy Kirk nawołuje: "Let me hear you make some holy ghost crazy noise" (Hosanna), to faktycznie pragnie hałasu! Szaleństwa na chwałę Bożą!

Żywioł. Energia. Dynamizm. Nie ma użalania się nad sobą. Owszem - płakać, ale potem wstać i śpiewać. Chociaż jest grzech, samotność, to z tego wszystkiego Bóg wyprowadza i nie trzeba na nowo "czytać już tej strony" ("I don't have to read that page again", Imagine Me).

Integracja

To nie tylko puste słowa. To świadectwo życia. - Najbardziej przekonuje mnie to, że Kirk jest autentyczny - kontynuuje Lea Kjeldsen. - Integralność życia i tego, o czym śpiewa. W wieku czterech lat Kirka opuściła matka ("My mama gave me up when I was four years old", Let It Go). Wychowywała go ciotka, która sprzedawała puszki, by zarobić na jego utrzymanie. Żeniąc się, miał już syna z poprzedniego związku, podobnie jak jego żona. Zespół "The Family", z którym rozpoczynał swą drogę muzyczną, po latach współpracy wytoczył mu proces.

To nie jest opis łatwego życia w dobrobycie. On wie, co mówi, gdy woła: bez względu na to, co mówiła twoja matka, czy zrobił twój ojciec! (Imagine Me). Najnowsza płyta nosi tytuł "The Fight of My Life". Reklamy przedstawiają Kirka jako boksera. Musi walczyć. Wśród jego doświadczeń można też odnaleźć walkę z przemocą wśród młodzieży, walkę z pornografią... Fight and faith jednym słowem.

Kirk Franklin - artysta czy chrześcijanin? - W tym wypadku pierwsze nie istnieje bez drugiego! - tłumaczy Marta Bizub. - Gdyby nie jego chrześcijaństwo, jego doświadczenie Bożej miłości, dającej radość i wolność, nie byłby z pewnością takim artystą, jakim jest. To jest ta integralność, o której wspominała Lea. - Widać zaangażowanie w tym co robi, to, że jest to prawdziwe. Można przecież być złym człowiekiem, a świetnym muzykiem - zauważa Konrad Basiuk, basista (m. in. Chóru Joyful Voice) oraz współtwórca nowego projektu - PuLover, czerpiącego z r’n’b. Można. Ale to jest fenomen: nie dość, że wspaniały człowiek, to jeszcze świetny muzyk.

5 nagród Grammy za płyty: "Whatcha Lookin' 4" (1997), "God's Property" (1998), "The Nu Nation Project" (1999), a także za wspomnianą piosenkę Imagine Me i płytę "Hero" (2006). 13 milionów płyt sprzedanych na całym świecie. Ta muzyka to prawdziwe zawodowstwo. Jej wielopoziomowość, wielowarstwowość i bogactwo, które niesie - to mistrzostwo świata. - Muzyka jest dopracowana w każdym szczególe, przez co nie może pozostać niezauważona nawet przez osoby niezgadzające się z jego tekstami - twierdzi Marta. - Po prostu genialnie przygotowany projekt - dodaje Lea.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł