Ewa Wyrębska

Harmonia... serc!

Dodano: 26 październik 2006 r.

Ponad 120 osób w minioną sobotę i niedzielę uczestniczyło w warsztatach Harmonia. Z sukcesem!

21 i 22 października w Skierniewicach już po raz czwarty odbyły się warsztaty wokalne organizowane przez małżeństwo Anetę i Pawła Wojciechowskich wspólnie z Zespołem Czwartym, Stowarzyszeniem na Rzecz Młodzieży „Brama", Ruchem Światło Życie i Kościołem Domowym Diecezji Łowickiej. Zgromadziły (jak ponoć zawsze) ponad 120 osób z samych Skierniewic, Łowicza oraz wielu okolicznych miejscowości. Dwa dni intensywnych prób i ćwiczeń wokalnych zaowocować miały wielkim koncertem finałowym z udziałem Zespołu Czwartego i solistów: Violi Brzezińskiej (znanej m.in. z Szansy na Sukces, opolskich debiutów, Saruela, TGD), Małgosi Bieńkowskiej-Orzechowskiej, Jana Radwana i Pawła Wojciechowskiego (występującego również w roli dyrygenta).

Łubudu!

Początek koncertu był dla każdego - mam na myśli nie tylko muzyków i chórzystów, ale także słuchaczy - wielką próbą. Przede wszystkim dlatego, że wcześniej nie udało się zrobić próby generalnej. Właściwie ustawiono jedynie instrumenty, bo na nic więcej, ze względu na niedzielne nabożeństwa, nie starczyło czasu... Koncert wystartował. Po wysłuchaniu powitań i podziękowań kościół wypełnił się ogłuszającą kakofonią dźwięków. Basy dudniły nie tylko w uszach, ale i w podłodze, co bardzo utrudniło usłyszenie choćby chóru, który (mimo swej liczności i spontaniczności) brzmiał czysto, równo i miło kołysał się do rytmu. Nie zrażeni niczym soliści również dawali z siebie wszystko... Po przeanalizowaniu różnych miejsc w kościele stwierdziłam, że muzyka jest fajna, ale jest po prostu za głośno... Nagłośnieniowcy pracowali jednak na pełną parę. Po mało, moim zdaniem, efektownym utworze w ludowej aranżacji nastał ten wyczekiwany moment: przy melodyjnych, spokojniejszych kawałkach, jak "Kimże jest nasz Pan?", "Jestem tak wdzięczny", śpiewanych przez Violę i Małgosię, udało mi się rozmarzyć i ku własnemu zdziwieniu odkryłam, że podśpiewuję razem z chórem...!

Idea

Warsztaty zgromadziły ponad 120 osób, które z przeróżnych miejsc i powodów znalazły się w prezbiterium skierniewickiej świątyni. Spotkałam więc piętnastoosobową ekipę z Sadkowic, reprezentującą chór gminno-parafialny, dziewczyny z łowickiego przykatedralnego zespołu "Laudam Dominum", skierniewickie harcerki... Wszyscy powtarzali jedno: warsztaty były wielkim przeżyciem, mimo że próby trwały dwa dni i prowadzone były bardzo intensywnie. "Jak się chce, to nie jest męczące" - powiedziała 11-letnia Kasia z Sadkowic. Ola z "Laudam Dominum" jest już studentką, jej koleżanki natomiast uczą się jeszcze w gimnazjum i liceum. Są tutaj drugi raz i powtarzają, że na "Harmonię" czekały z utęsknieniem, bo koncert to stres, ale również wielka frajda. Tina, harcerka ze Skierniewic, o śpiewie z "Harmonią" i muzyce gospel mówi, że "to specyficzny rodzaj modlitwy, którego można doświadczyć tu ten jeden jedyny raz". Bo tylko na warsztatach śpiewa i słucha gospel, a szkoda, bo "warto by wprowadzić go więcej w kościele, bo to przyciąga młodych ludzi". Również dla Ewy dwa dni z "Harmonią" to przede wszystkim przeżycie religijne. Choć sam koncert to również stres, bo nie śpiewa w żadnym zespole i nie występowała nigdy w tak dużej grupie. O warsztatach dowiedziała się od grupy Ruchu Światło-Życie.

Harmonia serc!

"To ważna inicjatywa, aby rozśpiewać tych, którzy działają w małych przyparafialnych zespołach, żeby w ten sposób dać szansę doskonalenia ich umiejętności" - mówi Viola Brzezińska. "Panu Bogu nie można śpiewać chały" - dodaje.

To na pewno bardzo ważna zasługa warsztatów w Skierniewicach. Dlatego należy podziwiać zapał i poświęcenie organizatorów, dzięki którym warsztaty doszły do skutku mimo licznych trudności. Do pracy przy nich włączyli oni również wiele sił ogólnopolskich, ale przede wszystkim społeczność lokalną, jak choćby harcerzy z hufca ZHP, którzy zajmowali się rejestracją, opieką nad uczestnikami i innymi technicznymi sprawami. Wykonawcy, choć było ich przecież tak wielu, przed koncertem byli pełni entuzjazmu, chociaż także mieli tremę, a na ich twarzach pojaiwł się uśmiech wyczekiwania... I to właśnie sprawiło, że początkowe awarie akustyczne jakoś nie były tak istotne: liczyła się po prostu harmonia SERC. Wszystko w imię motta warsztatów: "Pan Bóg nas lubi, a my dla Niego gramy".

Paweł Wojciechowski o Harmonii 2006:
Ewa Wyrębska: Co było największą trudnością tegorocznej edycji Harmonii?

Paweł Wojciechowski: W tym roku pewnym zaskoczeniem była dla nas średnia wieku uczestników - dużo niższa niż dotychczas. To powodowało w pewnym stopniu spowolnienie pracy w czasie prób, ale myślę, że ostateczny wynik był bardzo zadowalający. Nie ukrywam też, że były pewne trudności techniczne - choćby sprawa akustyki kościoła garnizonowego. Pomimo współpracy z profesjonalną agencją koncertową (Zand Audio) nie udało się do końca uniknąć problemów związanych z pogłosem. Poza tym koncert finałowy zagraliśmy "na setkę", nawet bez minuty próby z chórem, zespołem i solistami, przy podłączonym nagłośnieniu. Po prostu ze względu na obowiązki parafialne nie zdążyliśmy przeprowadzić próby. Dlatego koncert był również eksperymentem dla zaproszonych solistów...

Jakie głosy dochodzą do Was ze strony samych uczestników warsztatów? Jak oni odebrali tegoroczną Harmonię?

- Co do wrażeń uczestników, to w ciągu tych dwu dni od zakończenia Warsztatów otrzymałem kilkadziesiąt maili z podziękowaniami za wspólną modlitwę, śpiewanie, spotkanie nowych ludzi. To przekonuje, że Warsztaty są potrzebne - przede wszystkim uczestnikom, którzy mają okazję wziąć udział w czymś zupełnie niezwykłym. Warsztaty są uwielbianiem Bożego miłosierdzia, a przy tym wyjątkową formą wspólnej modlitwy. Nie ma też nic niezwykłego, że śpiewamy nie tylko po polsku. Przecież medytacje w Taize prowadzone są w wielu językach, a chwała Pana głoszona jest z taką samą mocą.

 


Zobacz galerię

Tagi: relacje
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł