Aniołek, Kawa i Max

"Od dzisiaj już stój na swoich własnych dwóch nogach!"

wywiad z Darkiem Maleo Malejonkiem

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

"Od dzisiaj już stój na swoich własnych dwóch nogach!" - u Darkiem "Maleo" Malejonkiem rozmawia Aniołek, Kawa i Max.

Darku, spotkałem się z opinią, że Houk zagrał na festiwalu Woodstock, bo jako jedyny z kapel grających w klimatach Armii czy 2Tm2,3 nie zamknął się do tej pory w tzw. "chrześcijańskim getcie".

- Zgadzam się z tobą! My nie chcemy się zamykać! Houk jest zespołem, który robi taką preewangelizację. Dociera do ludzi z tak zwanego "pogranicza", gdy już np. 2 Tm 2,3 jest konkretnie postrzegany jako zespół chrześcijański - Houk jeszcze nie. I to jest właśnie dobra okazja, by ludzi z "pogranicza" jakoś gromadzić.

Odnoszę wrażenie, że po nawróceniu się waszej ekipy, to znaczy Armii, Houk, Litzy z Acid Drinkers i inynch, ewangelizacja w środowiskach, z których się wywodzicie, straciła jakby na sile.

- To wszystko jest bardzo trudne. Próbujemy robić, co możemy, np. No longer music grał ostatnio koncert na Squotcie "Rozwrat" w Poznaniu, ale odbiło się to bardzo słabym echem, mało ludzi i tak jakoś ... Ewangelizacja w tych klimatach jest bardzo trudna, bo to są ludzie, którzy identyfikują się z silnymi ideologiami i są na nie mocno zakręceni: jakaś tam ekologia, wegetarianizm, antyglobalizm ... Ewangelizowanie jest wtedy trudne.

Robiąc przed salą ankietę pt. "Jak ci się podobało na koncercie?", spotkałem starszego gościa, który był jednym z pierwszych uczestników polskiej punkowej rewolucji lat osiemdziesiątych. On stwierdził, że twój przekaz jest dla niego niewiarygodny. Arka Noego - tak, ale to, co mówi Malejonek, to lipa.

- To normalne. Nie każdy musi przyjąć to, co staram się głosić. Każdy ma wolną wolę. Z drugiej strony potwierdza to starą prawdę: "Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju". Jeśli ktoś ciebie znał wcześniej i widzi ciebie teraz na innym etapie, a on sam został na tym samym, to mu jest trudno to wszystko zrozumieć, co u ciebie zaszło, bo nie zna motywów, przyczyn i tak dalej... Podejrzewam, że gdyby "kolo" spotkał się ze mną osobiście i pogadał, to byłoby inaczej.

No właśnie, a jak zareagowali Twoi starzy załoganci na tę metanoję. Co sądzi o tym, jak aktualnie żyjesz i w co wierzysz, Twój kolega z Moskwy "Guma". Czy nie uważa, że cię "powaliło" czy coś w tym stylu?

- No nie, on sam poszedł w stronę duchowego rozwoju, ostatnio zagłębiał się w jakimś rodzaju Yogi. Nie wiem, na jakim etapie jest teraz, ale życzę mu jak najlepiej.

Twoja przeszłość to nie tylko Moskwa czy Houk, ale wiele innych kapel. Nie wiem, czy wiesz, ale przynajmniej kilka starych punkowych grup, które zaczynały u źródeł polskiego punk rocka, znów po długim czasie niegrania powraca na scenę, że wymienię tu chociażby Abbadon, który zaskoczył wszystkich swoim powrotem. Co sądzisz o tym zjawisku?

- Nie wiem, jak to jest, trudno jest mi oceniać. Jeżeli jest to w dobrej wierze; jeżeli chłopaki chcą grać znowu, bo na przykład nudzi im się życie złożone tylko z pracy i telewizji i chcą się jakoś zrealizować, to chyba dobrze, że to robią. Jeśli ktoś już coś grał, to "ciągnie wilka do lasu". Być może ma to też jakiś podtekst finansowy, kto wie ... Ale nie chcę nic więcej mówić, bo od ich powrotu do muzyki jeszcze nie spotkaliśmy się.

Słyszałem, że byłeś z No Longer Music na Jamajce. Jakie są twoje wrażenia z pobytu w kraju, w którym zrodziło się ska i reggae, w sumie Twoja ulubiona muzyka.

- To było spełnienie jednego z największych marzeń mojego życia. Być w miejscu, gdzie narodziła się muzyka reggae to już coś, a dodatkowo grać reggae na wyspie, gdzie urodził się Bob Marley, i - co najważniejsze - głosić tam Chrystusa, to jest po prostu total ! Nie rozczarowałem się. Na Jamajce sytuacja kulturowo-religijna jest bardzo trudna. Są tam jakby takie dwa światy: "świat chrześcijański" zdominowany przez Kościół zielonoświątkowy i "świat rastafariański" . Jeden jest bardzo korzenny, afrykański. Ludzie, którzy są rastafarianami, chodzą ubrani jak Afrykańczycy, mówią slangiem, noszą dredy, palą trawkę itd. Natomiast chrześcijanie tworzą oddzielne getto. Ubierają się, czeszą, mówią jak Europejczycy, stanowią jakby wyższą kastę. Jeśli ktoś przyjmuje tam Jezusa, musi się od razu odciąć od starego życia. U nas jest inaczej: wchodzisz taki, jaki jesteś, i dopiero Pan Bóg robi pracę nad tobą. W neokatechumenacie, do którego należę, jest tak: wchodzisz, słuchasz słowa, uczestniczysz w liturgii Eucharystii, Słowa, i to właśnie Słowo działa w tobie. Oczywiście są tacy, którzy przeżywają mocno pierwsze nawrócenie i są w stanie zmienić swoje życie z dnia na dzień, ale takich jest, podejrzewam, niewielu. Dla rastafarian, dla których palenie trawki czy noszenie dredów jest czymś normalnym, nagłe zerwanie z tym wszystkim jest barierą, często nie do przejścia. Dlatego Deavid z No Longer głosił tam słowo, w którym mówił, że nie trzeba tak od razu zmieniać się zewnętrznie. Ważne jest to, by Jezus miał szansę zmienić serce.

Zdjęcia: Adam Przymusiała, Michał Wocial

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł