Goha

Soulowy pomruk Pumy

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Pod koniec 2003 roku ukazała się debiutancka płyta PUMY - "W cieniu Twoich ust". W większości płytę wypełnia to, co spece od muzyki nazywają soulem, ale pobrzmiewają na niej również bardziej dynamiczne, funkowe rytmy, a świetnie wykonane chórki wprowadzają smaczki z okolic gospel. 22 stycznia 2004 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w warszawskim EMPiK-u przy ul. Marszałkowskiej odbędzie się koncert PUMY promujący ten album. Tym czasem, więcej na temat płyty, jej powstania i planach PUMY dowiecie się z rozmowy, jaką dla bosko.pl przeprowadziła Małgorzata Gonciarz.

Goha: Kilka lat temu wzięłaś udział w "Szansie na sukces". Zostałaś laureatką jednego z programów. Jak teraz oceniasz to wydarzenie?

Puma: Jeśli masz na myśli szansę na jakikolwiek sukces muzyczny, to nie dało mi nic. Prawdę mówiąc, tylko jednej osobie "Szansa" coś dała. Mam na myśli Kaśkę Stankiewicz, która wylądowała w Variusach. To było zamierzone ze strony zespołu, po prostu poszli na ten program z nastawieniem na znalezienie nowej wokalistki, bo z Anitą już zakończyli współpracę. Poza nią nikt nie otrzymał takiej szansy, a jednorazowe występy w TV, w Opolu czy gdziekolwiek indziej nie dają przepustki do nagrania płyty. Czasem kogoś widać gdzieś w chórkach, i zazwyczaj na tym się kończy. Były osoby, które nagrały swoje płyty, ale to nie dzięki programowi, a dzięki sobie i ludziom, którzy im w tym pomogli.

Jeśli chodzi o mój osobisty sukces, to... poznałam kilku świetnych muzyków, z którymi chciałabym kiedyś grać. Na razie udało mi się namówić ich do współpracy przy mojej debiutanckiej płycie i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem ich umiejętności i profesjonalizmu, a poza tym są fajnymi facetami, z którymi bardzo sprawnie się pracuje. Widziałam ich nieraz w akcji przy innych projektach i jestem pełna podziwu.

Goha: "W cieniu Twoich ust" to Twój płytowy debiut. Opowiedz o utworach, które składają się na tę płytę. Czy są to pomysły, które nosiłaś w sobie od dawna czy pojawiały się one na bieżąco, w trakcie nagrywania?

Puma: Wszystkie numery, oprócz ostatniego, który wszedł na płytę w ostatniej chwili i nie był aranżowany przez producenta płyty, Mirka Stępnia, tylko przez Jarka Zawadzkiego, (kierownika muzycznego "Szansy na sukces") czekały na tę płytę kilka lat!

Goha: Czy masz ulubiony utwór na swojej płycie?

Puma: Większość z nich jest dla mnie ulubiona. MODLITWA jest numerem, który zapoczątkował powstanie płyty, bez niego nie byłoby następnych, NEW NEW jest napisany dla mojej córeczki, więc siłą rzeczy jest mi bardzo bliski, AFRICA jest marzeniem mojego życia i nie wiem, czy nie większym niż muzyka, JOSZUA jest najbardziej radosnym numerem i w moim ulubionym stylu, Z DNA MEJ ROZPACZY jest najbardziej aktualny, bo został napisany w trakcie robienia płyty, a aranżacyjnie niezwyciężony klimat to W TOBIE MOJA NADZIEJA. Jak sama widzisz, nie potrafię wybrać jednego kawałka.

Goha: Zaprosiłaś do współpracy wielu doświadczonych muzyków. Czy byli oni otwarci na Twoje sugestie, czy raczej realizowali własne pomysły? Czy nie było to dla Ciebie trudne, aby współpracować z tyloma muzycznymi indywidualnościami?

Puma: Współpraca z nimi nie była trudna, ponieważ większości z tych osób nawet nie spotkałam. Na nagrania, które odbywały się w Częstochowie, nie miałam wpływu, a nagrania w Warszawie były z góry ustalone, więc nie doszło do nieporozumień. Przed nagraniami ustaliłam z producentem, jak ma wyglądać płyta i miał on całkowicie wolną rękę na aranżowanie utworów. Muzykami byli sami zawodowcy, więc wystarczyło im powiedzieć, o co chodzi i wszyscy wiedzieli, co mają robić. Z wokalistami było jeszcze łatwiej, dałam im pełną swobodę działania i wyszło świetnie.

Goha: Czy to Twój świadomy wybór, że działasz solo i zapraszasz muzyków do współpracy? Czy próbowałaś założyć kiedyś zespół?

Puma: Nie szukałam zespołu, bo w zespole każdy ma coś do powiedzenia, każdy o wszystkim decyduje i każdy ma wpływ na materiał i jego wybór. Pod tym względem jestem egoistką. Już byłam w takich zespołach, gdzie każdy miał jakąś swoją koncepcję, a ja się tylko męczyłam zupełnie niepotrzebnie. Na szczęście trwało to krótko. Szybko rozstawałam się z nimi albo sami mnie wywalali, nie widząc z mojej strony zaangażowania. W końcu dałam sobie spokój z szukaniem ludzi, którzy chcieliby robić to, co ja. Zabrałam się za własny materiał i wyszło mi to na zdrowie. Dziś wiem, czego chcę, sama o wszystkim decyduję i jestem na 100% pochłonięta swoimi planami muzycznymi, a panowie, którzy ze mną grają, robią to z przyjemności i przekonania, a nie z przymusu.

 

Posłuchaj Pumy:

Modlitwa (mp3) - fragment

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

św. Jan Bosko

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł