Kawa

Stereotyp skina - buntownik czy marionetka?

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

"Na społecznej liście koszmarów skinhead umiejscowił się gdzieś pomiędzy seryjnym mordercą a wściekłym psem. To jakby golenie głowy na łyso i wkładanie pary Martensów zmieniało cię w jakiś rodzaj niebezpiecznej, obcej formy życia".

"Na społecznej liście koszmarów skinhead umiejscowił się gdzieś pomiędzy seryjnym mordercą a wściekłym psem. To jakby golenie głowy na łyso i wkładanie pary Martensów zmieniało cię w jakiś rodzaj niebezpiecznej, obcej formy życia". To zdanie z książki "Duch roku'69", popularnie zwanej "Biblią skinów" ukazuje, że już od wielu lat w powszechnej opinii subkultura ta kojarzona jest przede wszystkim z niczym nieuzasadnioną i niepohamowaną agresją, której ofiarami padają przypadkowi, niewinni ludzie. Dodatkowym aspektem, który każe negatywnie myśleć o całym zjawisku, jest fakt, że skini to w dużej części neonaziści gotowi zabijać w imię krwi i rasy oraz zaciekli wrogowie wszystkiego, co inne, co obce, w tym swoich rówieśników należących do innych subkultur, a przede wszystkim tzw. punków. Do takiego stereotypu skina przyzwyczaiły nas media, jak również sami skini, którzy, choć nie w tak masowy sposób jak np. u początku lat 90., to jednak pokazują jeszcze czasem, gdzie kończy się miłosierdzie, a zaczyna przemoc.

Czy jednak stereotyp, z którym żyjemy, który tak często powielamy, jest prawdziwy? Czy może raczej wyrasta w jakimś stopniu z naszej, a przede wszystkim skinowskiej, ignorancji? Aby znaleźć odpowiedź na postawione pytanie, należy sięgnąć do źródeł subkultury, a więc do roku 1969.

Łysi rocznik '69

Ojczyzną większości nieformalnych grup młodzieżowych jest Anglia. Podobnie pierwsi skinheadzi pojawili się na ziemiach legendarnego Albionu. W połowie lat sześćdziesiątych w Londynie, Birmingham i Liverpoolu dochodziło do zamieszek między gangami rockersów i modsów. Pierwsi z nich stanowili importowany do Anglii produkt młodzieżowej kultury amerykańskiej. Tak jak ich koledzy zza oceanu, ubierali się w czarne, skórzane kurtki i jeździli na ciężkich motocyklach marki Harley Davidson. Ci drudzy - modsi, wybrali model swoistej elegancji. Ubierali się w ciemne, dość ciasne garnitury i koszule z krawatem, a jako środek lokomocji wybrali małe, zgrabne skutery. Różnice w wyglądzie, mieszkanie w różnych częściach miasta i nuda - to po dzień dzisiejszy wystarczające powody u pewnej części młodzieży do tego, aby rozpocząć walkę. Jednak w tej walce, modsi w swoich delikatnych garniturach, prezentowali się dość komicznie naprzeciw twardych facetów na wielkich motorach, dlatego dość szybko stworzyli twardy odłam swojej subkultury tzw. hard mods, który jest już bezpośrednim protoplastą subkultury skinheads. Garnitury zastąpiono dżinsami i wiatrówkami, mundurami z demobilu, flanelami i drelichami, a pantofle ciężkimi czarnymi butami, wzmocnionymi lub podkutymi blachami, które popularnie określano mianem "glanów". Ciekawostką jest fakt, że pod koniec lat sześćdziesiątych "glany" zostały zakwalifikowane przez angielską policję jako broń ofensywna i zakazano wchodzenia w nich na stadiony piłkarskie. Z tego prostego powodu najpopularniejszym obuwiem używanym wtedy przez angielską młodzież stały się robocze buty produkowane przez firmę Doctor Martens - popularne zresztą po dzień dzisiejszy!

Ówczesna Anglia to - podobnie jak dzisiaj - kraj, do którego wielu ludzi podążało za chlebem. Aktualnie przodujemy w tej materii my, w latach sześćdziesiątych byli to przede wszystkim mieszkańcy Karaibów i różnej maści Azjaci. Dlatego też młodzi Anglicy dzielili przedmieścia swoich miast z rówieśnikami o odmiennym kolorze skóry, kulturze, religii, którzy również mieli swoje gangi i subkultury. Na przykład imigranci z Jamajki tworzyli własną, agresywną grupę, tzw. rude boys, która bardzo imponowała białym chłopcom. Modsi spotykali się z nimi w klubach, gdzie grano murzyńską muzykę soul, a potem importowaną z Jamajki muzykę SKA, blubeat, rock - steady. Ten sojusz z czarnymi nie ograniczał się tylko do wspólnych imprez. Modsi, oprócz muzyki i pogardy dla strachu, przejęli od swoich jamajskich wzorców fryzurę. Otóż biali zaczęli strzyc włosy do skóry, bo taką właśnie, wygodną, przydatną w walce i godną prawdziwego mężczyzny fryzurę nosili kolorowi. Z racji ogolonych głów nowe pokolenie mods zaczęto z czasem nazywać skinheadami - "łysymi"!

Z przytoczonych faktów jasno wynika, że prawdziwa historia skinów zaczyna się wśród czarnoskórych młodzieńców przy skocznej muzyce SKA, pulsującym reggae i nie ma nic wspólnego z rasizmem i nazistami! Chcąc w trzech słowach zdefiniować skinów tamtego okresu, należałoby wymienić SKA, footbol i przemoc. I choć jest to duże uproszczenie, to jednak margines błędu jest tu niewielki.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł