K&K

Tymoteusz w Łodzi

Dodano: 29 wrzesień 2006 r.

Najlepiej przyjętym utworem na koncercie, według mnie, był "Nie umrę". Być może wynikało to z czystych rockowych akordów, a być może z przesłania: nie umrzemy, bo Bóg jest z nami i nie pozwoli nam zginąć.

W cztery oczy

fot. A. Przymusiała

W niedzielę 24 września w sali Duszpasterstwa Akademickiego "Węzeł" w Łodzi odbyło się spotkanie z muzykami z 2Tm2,3. Nie często mamy okazję rozmawiać z Licą, Drężmakiem, Kmietą czy też Joszko na tematy wszelakie. A tu proszę: i o myszach, i o dzieciach, i o rozklejaniu plakatów się rozprawiało... Byli dopiero po pierwszym koncercie (w Piotrkowie Trybunalskim), a zmęczenie na ich twarzach rysowało się nader wyraźnie. Być może rozczarowali się również tym, że na spotkanie dotarło niewiele osób.

Można było zapytać o wszystko, dosłownie o wszystko, co przychodziło do głowy. Nie było mowy o żadnym stresie, bowiem ci muzycy są normalnymi ludźmi, którzy mają dom, rodzinę, problemy, a przy okazji zespół, w którym grają i śpiewają. Artyści z Tymoteusza to sympatyczni jegomoście z dużym poczuciem humoru i nie małym doświadczeniem, nie tylko w branży muzycznej, ale i w życiu. Spotkanie to zostało zorganizowane podczas trasy koncertowej 2Tm2,3 promującej nową płytę "888". Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbył się występ Tymoteusza w łódzkim klubie Demode.

Koncert

Choć ostatnio nie jestem zwolenniczką mocnego grania, w przypadku tego koncertu zrobiłam wyjątek i przełamałam moją niechęć. Było CUDOWNIE! Może poza kilkoma drobnymi szczegółami typu klimatyzacja czy też nagłośnienie, ale przecież nie to było najważniejsze. Zdaje mi się, że słowa nie wyrażą tamtejszej atmosfery... ale postaram się nakreślić niezwykłość owego wydarzenia. Muszę przyznać, że im bardziej kameralny klub, tym lepiej. A Demode taki właśnie jest.

Jako pierwsi na scenę wyszli muzycy z Triquetry, supportujący większość koncertów aktualnej trasy 2Tm2,3. W pełni popieram ich działalność, jednak jak dla mnie było o kilka decybeli za dużo. Pomimo że sympatyczni z nich ludzie i całkiem nieźle śpiewający, to nie omieszkam napisać, że tak naprawdę wszyscy czekali na Tymoteusza i poza nielicznymi tańczącymi wyjątkami, większość siedziała nadal przy stolikach.

Wreszcie! 21:05 dokładnie była, gdy na scenie pojawili się niecierpliwie oczekiwani: Budzy, Drężmak, Litza, Kmieta, Stopa i Joszko Broda, czyli 2Tm2,3 w pełnym (prawie) składzie. Brakowało Darka Malejonka z przyczyn czysto zdrowotnych. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Szanownemu Darkowi powrotu do zdrowia.

Pierwsze akordy i wykrzyczane przez Budzego słowa "Biada, biada, Babilon upada" zaświadczyły, że nowa płyta to powrót do korzeni, do punk rocka, a każdy kolejny utwór to potwierdzał. Piosenka "888" rozpoczęła się mocnymi uderzeniami w perkusję i ciężkimi riffami gitary. Mocne były nie tylko akordy, ale również i słowa: "Nie każdy, kto mówi Tobie Panie, do Twego Królestwa się dostanie". Większość piosenek z nowej płyty została zainspirowana Biblią. Kiedy Budzyński zapowiedział, że zagrają "Lwa Hadasza", publiczność zaczęła krzyczeć i piszczeć. Tę piosenkę śpiewał nie tylko Budzy, ale i cała publika. Wszak to utwór o nadziei, o tym, że nie zginiemy, bo Bóg da nam "serce nowe i nowego ducha". Następnie był Psalm 108. Budzy śpiewał, by zbudziła się harfa i cytra, by zbudziła się chwała, by zagościła Jutrzenka. Te słowa tak bardzo pasują do pracy muzyków Tymoteusza, którzy każdym swoim utworem sprawiali, że budziły się gitary i serca zebranych tam osób. Najlepiej przyjętym utworem na koncercie, według mnie, był "Nie umrę". Być może wynikało to z czystych rockowych akordów, a być może z przesłania: nie umrzemy, bo Bóg jest z nami i nie pozwoli nam zginąć. Dodatkowo utwór ten został wzbogacony przez genialne dźwięki drumli, na których grał Joszko. Wtedy właśnie publiczność wydawała się być oszołomiona tym, co słyszała. Muzycy zagrali niemalże wszystkie piosenki z nowej płyty "888".

Ze sceny zeszli, tzn. raczej próbowali zejść, równiutko o 22. Okrzykami "Więcej czadu dla Jezusa!" sprawiliśmy, że artyści ulegli i wyszli na scenę jeszcze raz. Bisowali tylko raz, ale zagrali za to najlepsze stare utwory. Nieśmiertelną okazała się piosenka "Shema Izrael", podczas której niektórzy się modlli. Podobnie działo się w trakcie wykonywania "Baruch Ata Adonai". Przy tym utworze publiczność popadła w swego rodzaju trans. To było niesamowite! Ludzie wyciągali ręce ku górze i wołali za zespołem: "Spojrzyj na mnie, odpowiedz, Jahwe, Panie mój...".

Pomimo mojego zachwytu piosenkami z nowej płyty Tymoteusza i specyficzną atmosferą tego koncertu, szczerze powiem, że czułam lekką konsternację. Myślałam, że pomyliłam miejsca... Był to występ 2Tm2,3, ale te ostre, punkrockowe dźwięki i Budzy na głównym wokalu sprawiły, że wydawało mi się, iż jestem na koncercie... Armii. Styl piosenek Tymoteusza z nowej płyty jest bardzo podobny do piosenek Armii.

Przy stoliku

Po występie 2Tm2,3 klub szybko opustoszał i tylko jeden stolik był wciąż zajęty. Z mojej obserwacji wynikało, że siedzi tam Lica i kilka innych, nieznanych mi, osób. Po gestach i pojedynczych słowach, które do mnie docierały, można było wywnioskować, że rozprawiają na wielce poważny temat. Dosiadłam się do tego stolika. "Ja nigdy nikogo nie nawracałem - mówił Lica - to Bóg nawraca przeze mnie". Tajemnica wiary jest tak ogromna, że potrzeba nieskończenie wiele takich spotkań, by choć w drobnym stopniu ją zgłębić. Człowiek, który kilkanaście lat temu buntował się przeciw światu, staje dziś i otwarcie mówi o miłości do Boga i bliźniego. Jak to można wytłumaczyć? "Człowiek to nic plus grzech. Jesteśmy grzesznikami" - padają dalej ostre słowa. Ostre, ale prawdziwe. Żebyśmy mogli wydostać się z grzechu, Ktoś musiał poświęcić za nas swoje życie! Lica bezprecedensowo tłumaczył, że każdy z nas grzeszy w większym lub mniejszym stopniu oraz podkreślał, że Jezus mówi: "Prostytutki i złodzieje przed wami wejdą do Królestwa." Mocne? Tak mocne, jak muzyka Tymoteusza wsparta tekstem inspirowanym Biblią: "Wojna, wojna, wojna, wojna, kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony".

 

Galeria z koncertu w Łodzi
Posłuchaj w wersji demo
"Nie umrę"

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł