Wywiad z Magdą Anioł

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Wywiad z Magdą Anioł

Skąd u "Aniołów" bierze się zamiłowanie do muzyki?

Magda Anioł: Gdy się patrzy na obrazki, które przedstawiają aniołów, to są na nich postacie z jakąś trąbką albo harfą. I choć nie wiem, jak to jest faktycznie, ale jeśli chodzi o te moje anioły, czyli o ród anielskich, jest to muzyczna rodzina, może nie tyle od strony Aniołów, ile od strony mamy, w której rodzinie są właśnie takie talenty. Począwszy od babci, przez mamę, teraz ja jestem kolejną z rodu, która muzycznie coś tam robi. Chociaż patrząc na rodzeństwo mojego taty oraz moje kuzynostwo, wszyscy są jakoś umuzykalnieni i działają w tej branży. Zatem to zamiłowanie rzeczywiście nie jest znikąd i muzyka gdzieś w tych żyłach płynie. Myślę, że najważniejsze jest, by w odpowiednim czasie talent odkryć i wykorzystać. Może nawet w naszej rodzinie są jeszcze osoby, które mają muzyczne zdolności, ale nie miały do tej pory okazji, by je ujawnić i dobrze wykorzystać.

Młodzież doskonale bawi się na Twoich koncertach. Dzieje się tak dlatego, że starasz się głównie do nich adresować swoją muzykę?

Nigdy nie zastanawiam się, jak nawiązać z nimi kontakt lub jakich użyć grypsów, żeby ich zjednać. Po prostu muzyka, którą komponuje Adam Szewczyk - gitarzysta, z którym bardzo długo współpracujemy, bo już siedem lat - a którą my gramy, jest bardzo żywiołowa, czadowa i z pewnością jest też bardziej adresowana do młodych niż do starszych. Choć jedni i drudzy potrafią dobrze się bawić na naszych koncertach, jak zaobserwowałam. A ten kontakt, który nawiązuję z ludźmi, wynika stąd, że staram się być normalna, nie planować swojego koncertu, tylko mówić do nich to, co w danym momencie czuję. I to jest chyba najlepsze, ta naturalność.

Muzyka jest tylko nośnikiem. Co chcesz przez nią przekazać?

To jest bardzo dobre pytanie, bo ja już od wielu lat mam do czynienia z muzyką i występami na scenie. Wcześniej jednak te koncerty były na rynku świeckim. Także w tamtych piosenkach była jakaś treść, ale one nie mówiły o niczym konkretnym. Porównując tamte koncerty do tych dzisiejszych czuję, że są one inne. Nawet moje zachowanie na scenie, to co mówię do ludzi, co mówię między piosenkami i w piosenkach, ma inny sens i wymiar, bo jest oparte o coś konkretnego. Tym czymś jest Ewangelia przekazywana w bardziej swojski sposób. Nie jest to czytanie bezpośrednio słów z Pisma św., ale taka luźniejsza interpretacja, która być może bardziej trafia do ludzi. Ja się cieszę jadąc na koncert, bo wiem, że ludzie oprócz tego, że poskaczą, posłuchają trochę dobrych melodii, może coś wezmą dla siebie, coś zrozumieją z tego, czym ja sama żyję. A ponieważ w moim życiu wiele się zmieniło po nawróceniu, gdy niejako zrodziłam się na nowo, więc chcę o tym mówić, śpiewać, tym się dzielić. Mam taką świadomość, że to, co teraz się dzieje, jest dzieleniem się sobą, własnym życiem, bo jest doświadczeniem spotkania z Jezusem.

Uważasz, że muzyka może być doskonałym środkiem wypowiedzi o tym "... co komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach?"

Myślę, że tak. Jak już wcześniej mówiłam, Pan Bóg dał mi talent taki, że potrafię zaśpiewać. Muzyka i śpiew, oprócz pasji, stały się moim zawodem i spoglądając na minione lata widzę, że to, co robię, ma jakiś sens. Wychodzi mi to czasem lepiej, czasem gorzej, ale dobrze się w tym czuję. A ponieważ to lubię, dlatego śpiewanie jest dla mnie dobrym środkiem wypowiedzi. Może gdybym nie umiała śpiewać, to wypowiadanie siebie byłoby w zupełnie innej formie, ale teraz właśnie przez piosenki jest mi najłatwiej oddać swoje myśli i uczucia. Oczywiście, chętnie też rozmawiam o tym, co się wokół mnie dzieje i co czuję. To się wszystko ze sobą wiąże, cała ta działalność, która obejmuje śpiewanie, mówienie, pokazywanie się. Gdy się jest osobą publiczną, wtedy daje się jakby swoją duszę na talerzu, jeśli chce się być bardziej autentycznym. Czy jest ciężko z tym życiem publicznym? Czasami zastanawiam się nad tym, czy nie żyłoby mi się spokojniej, gdyby nikt mnie nie znał i w internecie nie byłoby moich danych, informacji o mnie, namiarów: co, gdzie, jak i o której. Jestem jak gdyby cały czas pod obserwacją i nawet osoby, które nie chcę, by wiedziały, kim jestem, mają szansę wiele o mnie przeczytać. Muszę się z tym pogodzić, chociaż różne mam myśli, bo czuję się często jakby pod obstrzałem. Nie warto jednak ciągle się tym zadręczać. Trzeba prosić anioła o opiekę i wtedy będzie dobrze.

Co Cię skłoniło ku muzyce chrześcijańskiej?

Stało się tak za sprawą mojej przemiany wewnętrznej, czyli krótko mówiąc - nawrócenia. Może to nie jest zbyt oryginalna odpowiedź, bo teraz wielu muzyków deklaruje się być nawróconymi i myślę, że to dobrze, jeśli są to autentyczne przemiany. Ja natomiast wsłuchując się w swoje sumienie, wiem że to nie jest kłamstwo, więc mówię o tym wszystkim. Co prawda w moim życiu nie było jakiegoś radykalnego odejścia od Boga. Podchodziłam jednak z wielką ignorancją do Pana Boga, czasami podważałam to, że On istnieje. Buntowałam się przeciwko księżom i wszystkiemu co robią, przeciw nauce Kościoła z jego dogmatami. Uważałam, że niektóre rzeczy są bezsensowne, że ich nie powinno w ogóle być, że to utrudnia ludziom życie. A teraz jest inaczej, bez żadnego zuchwalstwa, bo człowiek jest niedoskonały i zawsze taki będzie, ale przynajmniej robię wszystko, bym w tym, co robię i co mówię, była prawdziwa. Nie było przecież tak, że ja nagle sobie wymyśliłam: Panie Boże, ja w Ciebie teraz wierzę, więc Ty mi teraz pomagaj, bo to jest Twoim obowiązkiem. Widzę natomiast, że od momentu, w którym się to moje nawracanie zaczęło, pojawiały się osoby, które mi służą pomocą, nawet samą obecnością. Naprawdę czuję, że Bóg postawił ich na mojej drodze.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł