nr 16/2008
Agnieszka Bialik

Igrzyska w cieniu protestów

Dodano: 5 sierpień 2008 r.

To najbardziej oprotestowane igrzyska w historii. Największe na świecie święto sportu organizuje kraj, w którym notorycznie łamane są prawa człowieka. 8 sierpnia na stadionie olimpijskim "Ptasie gniazdo" w Pekinie rozpoczną się igrzyska XXIX olimpiady. Potrwają do 24 sierpnia, wystartują w nich sportowcy z 205 krajów.

Zgasł znicz

Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od igrzysk w Seulu. Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła 13 lipca 2001 r. O organizację tej imprezy zabiegały także: Toronto, Paryż, Stambuł i Osaka. Decyzja o przyznaniu igrzysk krajowi, który nieustannie łamie prawa człowieka, wzbudza kontrowersje w wielu krajach. Protesty nasiliły się zwłaszcza podczas sztafety z ogniem olimpijskim. Doszło do zawieszek i starć protestujących w obronie wolności Tybetu z policją ochraniającą trasę sztafety. Tak działo się m.in w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. 7 kwietnia w Paryżu zgasł nawet znicz olimpijski, po raz trzeci w 72 letniej historii tej tradycji.

Ostatecznie na jakiś czas przerwano sztafetę. Z uczestnictwa z niej zrezygnowała czwórka Polaków. Na znak protestu udziału w ceremonii otwarcia odmówili przywódcy kilku państw. Pojawiała się nawet propozycja, by zbojkotować imprezę, ale szybko zrezygnowano z tego pomysłu. Nie bez winy jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który 7 lat temu podjął kontrowersyjną decyzję. Osoby zabiegające o poprawę sytuacji w okupowanym Tybecie również krytykują igrzyska, niemniej sami Tybetańczycy są w tej sprawie podzieleni. Przywódca Tybetańczyków, Dalajlama, rząd na uchodźstwie w Indiach i inne organizacje uważają, że sprzeciw wobec igrzysk jest niepotrzebny, gdyż nie powinno się łączyć sportu z polityką. Z drugiej jednak strony, trudno znaleźć lepszą okazję do naświetlenia problemu łamania praw człowieka. Igrzyska to przecież największa impreza sportowa na świecie.

"Ptasie gniazdo" na końcu

Głównym hasłem pekińskich igrzysk będzie zawołanie: "Jeden świat, jedno marzenie", sugerujące, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedno wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju. Do rywalizacji o medale przystąpią sportowcy z 205 krajów (rekord). W Pekinie rozgrywane będą nowe konkurencje: bieg kobiet na 3000 m z przeszkodami oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10000 m kobiet i mężczyzn. W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet zastąpiona będzie turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie będą już rywalizowały w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy. Oficjalnym maskotek jest pięć (po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich aż tyle), cztery z nich to zwierzęta symbolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski (symbolizujący tradycyjnego Chińskiego Smoka), antylopa tybetańska i jaskółka. Ich imiona to Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini. Na sześć tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk XXXIX Olimpiady oddane zostały w komplecie wszystkie obiekty olimpijskiej rywalizacji. Jako ostatni z 37 obiektów, do użytku oddano główny stadion "Ptasie gniazdo", na którym odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz przeprowadzone zostaną zawody lekkoatletyczne i rozegrany będzie finał turnieju piłkarskiego mężczyzn. W maju na tym stadionie z widownią na 91 tysięcy widzów odbył się międzynarodowy mityng lekkoatletyczny.

Tagi: olimpiada
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA