Kibicujemy wszystkim

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Rozmowa z ks. Jackiem Brakowskim SDB - założycielem Kulturalnego Klubu Kibica w Szczecinie

Klub Kibica? Skąd taki pomysł?

Sam pomysł zapewne nie jest niczym nowym. Nie od dziś wiadomo, że sport w pedagogii księdza Bosko odgrywał i nadal odgrywa ogromną rolę. Wśród różnych form pozytywnego wpływania na postawy młodzieży może znaleźć się i taka jak Klub Kibica. Nie tylko bowiem bezpośredni udział w rozgrywkach sportowych, sama rywalizacja kształtują w młodym człowieku pozytywne postawy wobec otaczającej go rzeczywistości, ale także kibicowanie wzbudza poczucie więzi z określoną wspólnotą czy umiejętność obiektywnej oceny rywalizacji sportowej. Pozwala też na przeżywanie radości płynącej z przeżywania zwycięstwa swoich ulubieńców, ale także godne i honorowe przeżywanie ich porażki. Wiele zatem przemawia za tym, aby taka inicjatywa miała rację bytu.

W naszym kraju kibice nie mają najlepszej opinii...

To prawda, daleko im do ideału, ale nie są to ludzie źli. Być może łatwiej jest pokazać to, co negatywne. Media niestety rzadko promują pozytywne postawy, a częściej wskazują na uliczne zamieszki, tzw. pseudokibiców. Nie zwraca się jednak uwagi na fakt, że ludzie na stadionie czy hali sportowej zachowują się zupełnie inaczej. Mają jeden cel - dopingować swoją drużynę, i jedno pragnienie - aby ta drużyna odniosła zwycięstwo. Można by mnożyć przykłady bardzo pięknych postaw kibiców, lecz niestety często się o tym nawet nie wspomina.

Czy jako Klub Kibica kibicujecie jakiejś konkretnej drużynie?

Nasz Klub jest klubem interdyscyplinarnym. Bierzemy udział w różnorodnych imprezach sportowych. Trudno jest bowiem ograniczyć sportowe zainteresowania młodzieży. Sprawą oczywistą jest, że największą popularnością - szczególnie wśród młodzieży męskiej - cieszy się piłka nożna. W Szczecinie naturalne jest zatem przywiązanie do Pogoni Szczecin.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać członkiem Klubu Kibica?

Wystarczy przyjść na spotkanie organizacyjne i wybrać się na jakąś imprezę sportową. Jesteśmy i chcemy być grupą ludzi, których skupia radość z przeżywania sportu, dzielona z osobami, których po pewnym czasie uznaje się za przyjaciół. Dzięki temu stać nas nie tylko na kibicowanie, ale także na wspólne spotkania poza stadionem, a także na samodzielne przygotowywanie imprez sportowych.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA