nr 10/2008
js

Olimpijski laur z kolczastym drutem

Dodano: 27 maj 2008 r.

Latem tego roku odbędą się igrzyska olimpijskie w Pekinie. Organizacja tego światowego święta sportu w stolicy Chin - kraju, w którym nagminnie łamie się podstawowe prawa respektowane w wolnym świecie - wywołuje protesty w wielu państwach, także w Polsce. Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii. Latem 1980 roku XXII igrzyska olimpijskie w Moskwie zostały zbojkotowane przez państwa demokratyczne. W odwecie cztery lata później sportowcom z krajów komunistycznych uniemożliwiono udział w olimpiadzie zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych.

Powodem bojkotu olimpiady w Moskwie przez wolny świat była inwazja Związku Sowieckiego na Afganistan w grudniu 1979 roku i osadzenie w tym dalekim kraju podporządkowanego Sowietom reżimu wspieranego przez ponad 100 tys. żołnierzy czerwonej armii. Wydarzenia te wzbudziły protesty na Zachodzie. Państwa zachodnie odmówiły udziału w olimpiadzie w kraju, który napada na sąsiedni kraj i toczy z nim wojnę, co stanowiło zaprzeczenie olimpijskiej idei. Sportowcy wielu zachodnich krajów nie pojechali do Moskwy. Dla Kremla było to tym boleśniejsze, iż zmagania olimpijskie miały po raz pierwszy w historii toczyć się w kraju komunistycznym, co zamierzano wykorzystać propagandowo. Jednocześnie, aby zapewnić "porządek" w czasie igrzysk zmobilizowano nie tylko sowiecką policję polityczną KGB, ale i jej odpowiedniki we wszystkich krajach komunistycznych.

"Sprzeczny z godnością Narodu"

W Polsce przeciwko olimpiadzie protestowała ówczesna, rodząca się i bardzo nieliczna opozycja. Już w lutym 1980 roku pojawił się apel Komitetu Porozumienia na Rzecz Samostanowienia Narodu skierowany do polskich olimpijczyków, nawołujący do bojkotu moskiewskiej olimpiady wyemitowany m.in. przez Radio Wolna Europa. "Letnie igrzyska mają się odbyć w lipcu 1980 roku w Moskwie - stolicy kraju, gdzie przed 40 laty dokonano zbrodni ludobójstwa na około 15 tysiącach oficerów polskich, wziętych do niewoli przez wojska rosyjskie, które wraz z wojskami niemieckimi dokonały inwazji Polski we wrześniu 1939 roku. Komitet Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu proklamował rok 1980 Rokiem Pamięci Narodowej i domaga się ujawnienia przez rząd Związku Radzieckiego jego sprawców i okoliczności zbrodni katyńskiej oraz wskazania wszystkich mogił pomordowanych w ZSRR obywateli polskich. W oświadczeniu z 31 stycznia przeciwstawiliśmy się najnowszej inwazji wojsk radzieckich na Afganistan. W powyższej sytuacji, udział polskich olimpijczyków na igrzyskach moskiewskich należy uznać za sprzeczny z godnością Narodu, od dwu wieków walczącego o swoją Niepodległość i przelewającego hojnie krew za wolność waszą i naszą. Uważamy, że Igrzyska Olimpijskie muszą pozostać symbolem rzeczywistego pokoju i szlachetnego braterstwa wszystkich narodów" - napisali sygnatariusze apelu Marian Piłka, Edward Staniewski i Wojciech Ziembiński.

Tagi: olimpiada
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA