md

Papieskie przesłanie na Euro 2012

Dodano: 7 czerwiec 2012 r.

Benedykt XVI z uznaniem przyjmuje zaangażowanie Kościoła w Euro 2012. Ma również nadzieję, że Mistrzostwa Europy będą „przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości”.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że Mistrzostwa Europy to wydarzenie sportowe, które angażuje nie tylko organizatorów, zawodników i kibiców, ale i całe społeczeństwo. „Również Kościół nie pozostaje obojętny na to wydarzenie, a zwłaszcza na duchowe potrzeby tych, którzy biorą w nim udział. Z uznaniem przyjmuję napływające informacje o zaprogramowanych na tę okoliczność spotkaniach katechetycznych, modlitewnych i liturgicznych” – napisał Benedykt XVI.

Papież przywołuje słowa bł. Jana Pawła II o tym, że sport jest „szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego”. Sportowa rywalizacja i uczciwe współzawodnictwo sprawiają, że sport „może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swe najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym”.

Benedykt XVI dodaje, że sport grupowy, jakim jest piłka nożna „pomaga wznosić się ponad logikę indywidualizmu i egoizmu, która często charakteryzuje ludzkie odniesienia, ku logice braterstwa i miłości, która pozwala - na każdym poziomie - budować wspólnie społeczność promującą dobro wspólne wszystkich, którzy do niej należą”.

Papież zachęca wszystkich, od których to zależy, aby dołożyli starań, „by te ważne zawody sportowe były przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości”. Błogosławi też wszystkim i w modlitwie poleca duszpasterzy, wolontariuszy, zawodników i kibiców piłkarskich.

Telegram Ojca Świętego przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp Angelo Becciu. Z prośbą o przesłanie papieskie zwrócił się bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA