nr 26/2006
Chrystian Ślusarczyk

Czas białego szaleństwa

W Polsce czy u sąsiadów?

Dodano: 15 styczeń 2007 r.

Amatorzy dwóch desek z niecierpliwością odliczają dni do rozpoczęcia sezonu. Choć w tym roku aura spłatała nam figla i więcej jest wiosny niż zimy, to pierwszy śnieg już się pojawił. By cieszyć się zjazdami na dwóch deskach nie musimy szukać - wciąż dla nas drogich - alpejskich stoków. Coraz lepszą narciarską zabawę na stoku gwarantują nam dziesiątki rodzimych ośrodków i nowoczesne stacje na Słowacji i w Czechach. Dziś w Polsce wyciągi i nartostrady buduje się od Bałtyku po Bieszczady. Tradycyjnie jednak narciarze kierują się w stronę Sudetów i Karpat.

SUDETY

Ilość ośrodków po polskiej stronie Sudetów nie jest zbyt okazała, zwłaszcza, gdy porównamy ją do naszego południowego sąsiada. Od lat najwięcej narciarzy przyciąga Szklarska Poręba i "SkiAre-na Szrenica" (www.sudetylift.com.pl). Ośrodek może pochwalić się jedną z najdłuższych w Polsce nartostrad - Lolobrygidą (4,4 km). Nartostrady w Szklarskiej przygotowywane są starannie, jednak największym minusem ośrodka są gigantyczne kolejki przy dolnej stacji. Jeśli nie lubimy tłumów, warto wybrać się do pobliskiego Babińca (www.babiniec.com.pl, w drodze na Jakuszyce). Drugim najpopularniejszym ośrodkiem Sudetów jest Karpacz (www.kopa.com.pl).

Tras sporo, większość zróżnicowana i przeznaczona - podobnie jak Szrenica - dla średniozaawansowanych. Wyciągi na Kopę nie należą do najnowocześniejszych; jednoosobowym krzesełkiem na szczyt jeździli już nasi dziadkowie, może więc i nas ono przetrzyma...

W Masywie Śnieżnika polecamy ośrodek Czarna Góra (www.czarnagora.pl) koło Stronia Śl. Aż cztery z 8 nartostrad mają powyżej kilometra. To sporo jak na sudeckie warunki. Największym ośrodkiem w Kotlinie Kłodzkiej jest Zieleniec (www.zieleniec.pl). Jest dzielnicą Dusznik. Leży prawie 1000 m. n.p.m w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam (jedyny taki w Polsce) klimat zbliżony do alpejskiego. Trasy narciarskie nie są długie (średnio 400-500 m), karnety natomiast niedrogie (tygodniowy ok. 250 zł).

BESKID ŚLĄSKI I ŻYWIECKI

W Beskidzie Śl. największą popularnością cieszy się Szczyrk (www.gat.pl). W samym Szczyrku i okolicy narciarze mają do dyspozycji aż 30 wyciągów. Podobnie jak w Zieleńcu, także w Szczyrku nie brakuje pensjonatów i prywatnych kwater. Wisła (www.wisla.pl) to kilka rozsianych po okolicznych wzgórzach ośrodków. Poszusować możemy przede wszystkim w Wiśle-Cieńkowie i Wiśle-Stożku. Będąc w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim polecamy piękne widokowo trasy z Pilska. (www.gat.pl). Wyciągi transportują nas na wysokość 1500 m. (wyżej jest tylko na Kasprowym). Na Pilsku mamy do dyspozycji blisko 20 km tras. Polecamy meandrującą beskidzkimi lasami trasę nr 5 o długości 4,5 km! Na Pilsku śnieg utrzymuje się do końca kwietnia. Dzięki nowoczesnemu ośrodkowi Mosorny Groń, dostojne miejsce na narciarskiej mapie Polski zajmuje Zawoja pod Babią Górą. Czerwona (FIS-owska) trasa o długości 1400 m zadowoli najbardziej wymagających.

TATRY I PODTATRZE

Wysokość i piękno Tatr (www.pkl.pl), najwyższych naszych gór, nie idą niestety w parze z jakością i ilością narciarskiej infrastruktury. Rejon Kasprowego Wierchu jest najwyższym w Polsce ośrodkiem narciarskim. Przedwojenna kolej linowa na Kasprowy i nowsze wyciągi w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym są chyba najbardziej obleganymi w Polsce. Od lat cechuje je bardzo mała przepustowość.

Narciarska atrakcyjność Zakopanego (www.zakopane.pl) nie kończy się na Kasprowym - w mieście i najbliższej okolicy znajduje się kilka innych ośrodków narciarskich.

Warto wybrać się do oddalonej o 18 km Białki Tatrzańskiej (www.bialkatatrzanska.pl). W ostatnich latach w nowoczesną infrastrukturę narciarską sporo tam zainwestowano. Stoki są długie, łagodne (raj dla początkujących) i zawsze dobrze utrzymane. Narciarze mogą poszaleć na 15 km tras (wyciągi w jednym systemie karty). W Białce zapraszają narciarskich turystów góralskim: "U nas jest ino 10 miesięcy zimy, a resta to samo lato!".

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA