Aleksandra Sudowska

Na narty

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Któż z nas nie marzy o wypoczynku od szkoły, pracy, codziennych trosk, miejsca zamieszkania... Najlepiej zregenerować siły podczas aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlaczego w takim razie nie skoczyć na stok? Tylko gdzie?

Karkonosze

Szklarska Poręba

to miasto w sercu gór, położone w rozległym obniżeniu, którego środkiem płynie skalistym jarem rzeka Kamienna. Miejscowość zasłynęła z bogactwa minerałów, takich jak kryształy, szafiry, ametysty czy piryt już w średniowieczu. Miłośnicy geologii mogą podziwiać niepowtarzalne okazy w sklepie-galerii przy szosie z Jeleniej Góry. Jednak Szklarska Poręba to nade wszystko wymarzone miejsce dla narciarzy. Tradycje tego sportu sięgają tu już przeszło wieku! Na Szrenicę (1362 m n.p.m.) wjazd umożliwia wyciąg krzesełkowy. Na szczycie znajduje się schronisko, natomiast na jej stokach wytyczono ponad 20 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności:

  •  Lolobrygida (4,4 km długości i 600 m różnicy wzniesień) jest najdłuższą nartostradą w Sudetach,
  •  Śnieżynka (1,5 km długości i 300 m różnicy wzniesień),
  •  Puchatek (1,5 km długości i niecałe 200 m różnicy wzniesień) - dla początkujących narciarzy.

Ponadto istnieje mnóstwo "oślich łączek", wyciągów orczykowych i szkółek narciarskich.

Gdy odczujesz zmęczenie stokiem, koniecznie wybierz się na niezapomniany spacer do wodospadu Kamieńczyka czy Szklarki albo zdobądź położone na terenie miasta interesujące grupy skalne (punkty widokowe), np. Białe Skały, Sowie Skały czy Krzywe Baszty. Odwiedź również neoromański kościół parafialny Bożego Ciała z końca XIX wieku, a także starsze, położone w Szklarskiej Porębie Dolnej - dawny kościół ewangelicki z drugiej połowy XVIII wieku z pięknymi kryształowymi żyrandolami czy dawny kościół cmentarny o neogotyckim kształcie. A jeśli gospodarujesz większym zapasem czasu, odwiedź odległe o 15 km ruiny średniowiecznej warowni - zamek Chojnik i poznaj związaną z nimi legendę o pięknej i niedobrej księżniczce Kunegundzie.

W pobliżu (7 km na zachód od Szklarskiej Poręby) znajduje się polskie centrum narciarstwa biegowego - Jakuszyce (również przejście graniczne do Czech), gdzie od 1976 roku na Polanie Jakuszyckiej i w przyległej części Gór Izerskich rozgrywany jest masowy bieg narciarski - "Bieg Piastów". Czekają tu wymarzone trasy (od 2,5 do 13 km) dla amatorów biegówek.

(w oparciu o P. Migoń, "Szklarska Poręba - przewodnik turystyczny")

Karpacz

zasłynął już w XVII-XVIII wieku jako ośrodek ludowego zielarstwa i farmacji, a Śnieżka (1602 m n.p.m.) jako miejsce najpierw pielgrzymek, później wycieczek. W pierwszej połowie XX wieku zaczęto rozwijać tu sporty zimowe. Czyste powietrze, łatwa dostępność komunikacyjna z wielu większych ośrodków na terenie kraju, dobrze przygotowane stoki, jak również nieopodal usytuowane przejścia graniczne w Jakuszycach, Lubawce i Zgorzelcu przyciągają turystów. Poza licznymi wyciągami orczykowymi i jumbo-matic narciarze mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Małą Kopę (1325 m n.p.m.). Znane trasy zjazdowe:

  •  Liczyrzepa (3 km długości i 530 m różnicy wzniesień) - trasa bardzo trudna, prowadzi z Kopy do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego
  •  Złotówka (3,1 km i 350 m różnicy wzniesień) - trasa trudna, prowadzi od schroniska "Strzecha Akademicka" do nartostrady Liczyrzepa
  •  Jan (400 m długości i 60 m różnicy wzniesień) - trasa łatwa, od nartostrady Liczyrzepa do hotelu Orlinek

W Karpaczu znajduje się najstarszy w Polsce drewniany kościół w stylu romańskim przeniesiony do Karpacza z Norwegii w połowie XIX wieku - świątynia Wang.

Znajduje się tu również od 1995 roku Muzeum Zabawek, a w drewnianej chacie z lat trzydziestych minionego wieku mieści się Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy.

Tu również latem można zasmakować zimowych sportów górskich. Tak, tak, nie ma tu błędu! Latem 1998 roku uruchomiono bowiem letni tor saneczkowy o przeszło kilometrowej rynnie!

(w oparciu o "Informator Karpacza", który został wydany przez tamtejszy Urząd Miasta)

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA