nr 24/2005
ks. Grzegorz Ułamek

Odkrywamy Bug

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Pomysł na wakacje? Jechać w miejsce, gdzie jeszcze nie byłem i przeżyć coś, czego jeszcze nie znam. Może więc na kajaki? Ten sport można uprawiać w wielu pięknych zakątkach Polski: Mazury, Suwalszczyzna, Dunajec, Brda. Polecam jednak mało znany Bug i nieodkryte, malownicze tereny Podlasia.

Bug ma 772 km długości, płynie przez terytorium Ukrainy, Białorusi i Polski. Swe źródło ma na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie, uchodzi do Zalewu Zegrzyńskiego jako lewy dopływ Narwi. 363 km Bugu stanowi granicę Polski z Ukrainą i Białorusią. To bardzo dobre miejsce na kilkudniowy wyjazd czy dłuższe wakacje. Można tu podróżować pieszo, rowerami, konno, tratwami, ale przede wszystkim jest to wyśmienity teren na spływy kajakowe.

Najpiękniejsze konie w Polsce

Będąc na Podlasiu, rozpoczynając spływ w okolicach Woroblina, warto zajrzeć do Janowa Podlaskiego leżącego kilka kilometrów na południe od Bugu, znanego przede wszystkim ze znakomitej stadniny koni. Janów wbrew nazwie leży na Polesiu, a nie Podlasiu, które zaczyna się kilka kilometrów dalej na zachód. W dawnym folwarku biskupim zwanym Wygoda, oddalonym 2 km od centrum Janowa działa najstarsza w Polsce państwowa stadnina koni założona w 1817 r. O dawnej świetności Janowa świadczą zachowane budowle, m.in. barokowy zespół pokatedralny złożony z kościoła pw. św. Trójcy z lat 1714-1735, dzwonnicy i dawnego seminarium duchownego z 1745 r. oraz plebani z poł. XIX w., kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1790-1801, w stylu klasycystycznym. Niedaleko Janowa, w Pratulinie można odwiedzić sanktuarium męczenników unickich, którzy zginęli w 1874 r. w obronie świątyni.

Płyniemy na północ

Startujemy w Woroblinie, wsi istniejącej już w XV w., obecnie położonej na obszarze Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", który ciągnie się od Terespola aż do rzeki Tocznej, obejmując duże kompleksy leśne położone na wysoczyznach polodowcowych.

Warto zatrzymać się na dłużej w malowniczo położonych Serpelicach, nazywanych Perłą Podlasia, gdzie panuje specyficzny mikroklimat, a dorzecze Bugu wolno płynącego wśród liściastego lasu usłane jest licznymi wąwozami. W Serpelicach jest dobrze rozbudowana baza noclegowa i łatwo dojechać do poszczególnych etapów spływu. Ta staropolska wieś królewska w ziemi mielnickiej założona przed 1551 r., prawdopodobnie związana z wyprawami Bolesława Chrobrego, była rejestrowana w dokumentach z połowy XVI w. We wsi możemy podziwiać m.in. urokliwy drewniany kościół św. Piotra i Pawła i klasztor kapucynów, a w pobliżu, w sosnowym lesie "ukryta" jest Kalwaria Podlaska z doskonałymi płaskorzeźbami.

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA