nr 6/2005
Anna Kukuła

Peru - kraina Inków

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Zagadkowi Inkowie nie znali ani koła, ani pisma, a mimo to ich ogromne imperium rozciągało się wzdłuż potężnego łańcucha Andów na przestrzeni 3680 km. Władza Inków sięgała od współczesnego Ekwadoru przez Peru i Boliwię do Chile.

zdjęcie: Anna Kukuła

Lima - metropolia o trzech obliczach

Lima ze względu na swe położenie nad samym Pacyfikiem przez większą część roku przykryta jest czapką mlecznej mgły. Ta olbrzymia metropolia jest bardzo zróżnicowana architektonicznie i społecznie. Główny plac, zwany Paza de Armas, otaczają perły architektury kolonialnej - Pałac Prezydencki, wzniosła katedra oraz żółte kamienice z przepięknymi drewnianymi krużgankami. Od ulicznych sprzedawców można kupić wszystko, od pamiątek przez artykuły spożywcze po sznurowadła. Oazą dobrobytu - położoną wzdłuż wybrzeża Pacyfiku - jest dzielnica Miraflores. Błyszczące wieżowce wielkich koncernów sąsiadują z willami najbogatszych Peruwiańczyków. Jednak tę nowoczesną i bogatą dzielnicę oplata sieć slumsów. W domkach zrobionych z tektury lub własnoręcznie wykonanych, suszonych na słońcu cegieł mieszka biedota. Ludzie ci przyjechali do stolicy ze złudną nadzieją lepszego życia.

Przez ulice Limy przetacza się potok samochodów, głównie taksówek, które są tańsze od komunikacji miejskiej. Na ulicach nie obowiązują (przynajmniej w praktyce) żadne przepisy. Kierowcy notorycznie nadużywają klaksonów, na przykład dojeżdżając do skrzyżowania, i wyznają zasadę - kto pierwszy ten lepszy. Zadziwiające jest to, że w tej samochodowej dżungli rzadko można zobaczyć stłuczkę.

Arequipa - białe miasto

To milionowe miasto leży na wysokości 3000 m n.p.m. na środku pustyni u podnóża trzech wulkanów: Chachani (6075 m n.p.m.), El Misti (5822 m n.p.m.) i Pichu Pichu (5571 m. n.p.m.). Nazywane jest białym miastem, gdyż zbudowane jest z tufu (skały piroklastycznej), który w świetle słońca oślepia swoją białością. Przy placu głównym znajduje się katedra i domy z piętrowymi arkadami, gdzie w licznych restauracjach i hotelach można zjeść smaczny obiad i posłuchać peruwiańskiej muzyki. W licznych kościołach oprócz pozłacanych lub posrebrzanych ołtarzy głównych znajdują się także ołtarze boczne peruwiańskich patronów i świętych, których tradycyjnie tutaj ubiera się w kolorowe, ręcznie haftowane szaty.

Peru jest trzecim pod względem wielkości krajem Ameryki Południowej. Mieszka tam 25 mln ludzi, z czego 8 mln w stolicy kraju - Limie. Peru jest państwem katolickim, a językiem urzędowym jest hiszpański. Peruwiańczycy Polskę kojarzą z osobą Ojca Świętego, inżyniera Ernesta Malinowskiego oraz o. Szeligi. Malinowski zaprojektował linię kolejową przez Andy, która wspina się na wysokość 4768 m n.p.m., zaś o. Szeliga - mnich salezjanin, odkrył dobroczynne właściwości andyjskiego zioła - vilcacory.

Najsłynniejsze miejsca w Arequipie to Klasztor Świętej Katarzyny i Museo Sanctuario Andinos. W muzeum można zobaczyć mumie indiańskich księżniczek składanych w ofierze w czasach inkaskich. Najsłynniejszej mumii archeolodzy dali wdzięczne imię - Juanita.

W udostępnionej turystycznie części olbrzymiego kompleksu klasztornego Santa Catarina można zobaczyć piękne kolorowe dziedzińce połączone wąskimi uliczkami oraz cele hiszpańskich mniszek z XVI wieku.

Tagi: świat
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA