Aleksandra Sudowska

Śladami Ojca Świętego po Małopolsce

Dlaczego Małopolska?

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Wreszcie upragnione, wyczekiwane długo wakacje - czas wypoczynku, regeneracji sił fizycznych i duchowych. W związku z nadchodzącą 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II zachęcam do odwiedzenia miejsc związanych z Jego osobą. Papież kocha wszystko, co polskie, jednak najbliższa Jego sercu jest chyba Małopolska i Podhale, jako że tu się urodził, tu studiował, tu była Jego pierwsza parafia... Niejednokrotnie wspomina te miejsca w homiliach, zapiskach.

WADOWICE

"Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół parafialny, kościół mojego Chrztu Świętego (...) A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki (...) Zawsze jednak wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany jak w rodzinnym domu" (Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 5-17 czerwca 1999. Przemówienie z dnia 16 VI 1999)

Zwiedzanie tego galicyjskiego miasteczka rozpocząć wypada od domu rodzinnego Karola Wojtyły przy ul. Kościelnej 7, gdzie mieści się obecnie muzeum. Tutaj mieszkał przyszły papież od urodzenia (18 maj 1918) do chwili zdania matury (1938). Kolejnym punktem zwiedzania będzie kościół parafialny pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przy rynku, w którym 20 czerwca 1920 został ochrzczony (tablica pamiątkowa). Na zakończenie wizyty w tym miasteczku proponuję odwiedziny cukierni i degustację słynnych papieskich kremówek.

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

"Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga. Co się do tego przyczynia? Może i to naturalne piękno krajobrazu, który stąd się roztacza, u progu polskich Beskidów" (Jan Paweł II w Polsce 1979. Homilia z 7 VI 1979)

Papież Jan Paweł II jeszcze jako młody człowiek, potem ksiądz, biskup, często nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską. A podczas swej papieskiej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 nadał tej najstarszej w Polsce kalwarii tytuł bazyliki mniejszej.

Na początek proponuję zwiedzanie głównego kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem płaczącej Madonny oraz spacer dróżkami Matki Boskiej. Na obszarze około 6 km2, oprócz Bazyliki, znajduje się 41 obiektów sakralnych, połączonych krętymi wstęgami słynnych kalwaryjskich Dróżek. Są to uroczo wkomponowane w zieleń kościoły, kościółki, kaplice, kapliczki, mosty i figury, nietypowe rozwiązania architektoniczne mające swą genezę w Palestynie. Od 1999 roku całość założenia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

NIEGOWIĆ

"...w pewnym momencie, gdy przekroczyłem granice parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię... I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii" ("Dar i tajemnica")

Niewielka wioska niedaleko Bochni zasłynęła tym, że przez rok wikariuszem w tutejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był Karol Wojtyła. Była to na dodatek jego pierwsza parafia. Przed kościołem stoi pomnik. Właściwie nie jest to pomnik Ojca Świętego, raczej wikariusza z Niegowici. Młody ksiądz w sutannie, z pelerynką, lewą dłonią przyciska do piersi księgę z wielkim krzyżem na okładce, a prawą wznosi do błogosławieństwa. Wszystko wyjaśnia napis: "Hołd międzynarodowy kapłaństwu. Wielkiemu apostołowi narodów, księdzu Karolowi Wojtyle, wikariuszowi tej parafii w latach 1948-1949, Papieżowi Janowi Pawłowi II".

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA