nr 13-14/2011
Sabina Miodońska

Subiektywny przewodnik po Polsce

Dodano: 30 czerwiec 2011 r.

Ruszaj w Polskę i odkryj ciekawe miejsca. Przeczytaj, co warto zwiedzić: uroki uroczysk, tajemnice zamków, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś, wyzwania niezdobytych terenów i skalnych labiryntów. Zobacz, jak zaskakująca może być turystyka aktywna w Polsce: pod ziemią, na wodzie, wśród dzikiej przyrody, a nawet w mieście - gdzie tylko zapragniesz.

Podziemne trasy turystyczne

Podziemia to nie tylko atrakcyjna przygoda, dostarczająca ciekawych wrażeń, ale też doskonała lekcja przyrody i historii. Coraz częściej fascynują turystów, którzy chcą przeżyć coś wyjątkowego, zgłębić tajemnice miejsc niedostępnych i ekscytujących. W Polsce osobliwe trasy wiodące przez jaskinie, lochy, stare piwnice i dawne obiekty militarne co raz częściej są udostępniane do zwiedzania. Każda z nich jest niepowtarzalna, ma swoje sekrety, związane z legendarnymi władcami i mieszkańcami sprzed wieków. Działa na wyobraźnię, inspiruje do pogłębiania wiedzy. Na zwiedzających aktualnie czeka aż 70 podziemnych tras turystycznych, podzielonych ze względu na pochodzenie lub pierwotne znaczenie na: jaskinie, kopalnie i sztolnie, średniowieczne piwnice i składy, obiekty pomilitarne. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej: www.podziemia.pl.

Parki Narodowe

Polska jest jednym z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo krajów Europy. Od wybrzeża Bałtyku na północy, przez pojezierza, pas nizin, wyżyny, aż po góry na południu znaleźć można miejsca, w których dominuje dzika przyroda. Wiele z nich, jak chociażby Białowieski Park Narodowy, czy Biebrzański Park Narodowy, to przyrodnicze perły w skali Europy i świata. Najcenniejsze obszary objęte są ochroną. W Polsce utworzono 23 Parki Narodowe. Wszystkie dostępne są dla turystów i posiadają bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną. Wycieczkę po Parkach można zaplanować zaglądając na stronę: www.parkinarodowe.pl.

Zamki i pałace

Wiele zamków w Polsce należało niegdyś do rodów magnackich. Średniowieczne budowle, przebudowywane w późniejszych wiekach mają cechy stylu renesansowego, barokowego, neogotyckiego. W ich wnętrzach znajdują się kolekcje dzieł sztuki, mebli, tkanin, broni palnej. Rezydencje otoczone są wspaniałymi ogrodami i parkami. Dziś można je nie tylko zwiedzać, ale również uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i atrakcyjnych imprezach, które się tam odbywają. Jak szukać ciekawego zamku z niebanalną historią? Najlepiej oczywiście posłużyć się przewodnikiem lub dobrą stroną internetową. Proponuję: www.zamki.net.pl.

Zamkołaz, który trafił na tę stronę i chce osobiście zwiedzić opisane na niej obiekty, ma bardzo ułatwione zadanie - administratorzy strony podają nawet współrzędne GPS ciekawych obiektów.

Śladami wielkich Polaków

W całym kraju jest zaledwie kilkanaście muzeów poświęconych zasłużonym Polakom. Każdy znajdujący się tam eksponat to część żywej historii, która zaprasza, aby ją odkryć na nowo. Być może na trasie waszych wakacyjnych wędrówek znajdzie się np. Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie albo Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Mamy wielu sławnych rodaków, którzy pozostawili niezapomniany ślad w literaturze, sztuce, nauce. Warto zapoznać się z ich twórczością, ich życiem, obejrzeć to, co pozostawili dla potomnych. Przewodnicy i pracownicy muzeów z pewnością pasjonująco opowiedzą wam o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach naszych wielkich rodaków.

Na tropie trynitarzy i karmelitanek

Jesteśmy przyzwyczajeni do osób w zakonnych habitach. Są nieodłącznym elementem wielu miejscowości. Różnią się nazwą, kolorem i krojem zakonnego stroju, ale przede wszystkim sposobem życia, zadaniami wyznaczonymi przez Kościół, przez swoich założycieli i przez potrzeby swych czasów. Każdy klasztor ma swoje zwyczaje, własne obrzędy, tradycje. Monastyczne wspólnoty odegrały znaczącą rolę w wielu dziedzinach życia, zwłaszcza na polu kultury, szkolnictwa i sztuki. W naszym kraju wspólnoty zakonne znalazły swoje miejsce również w działalności społecznej, narodowej i patriotycznej. Jak wygląda życie w zakonie? Jest monotonne czy pasjonujące? Jacy są ci, którzy tam żyją? - może warto się przekonać, odwiedzając siedziby zgromadzeń zakonnych. Zainteresowanym polecam stronę: www.zakony.pl.

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA