nr 26/2007
Krzysztof Augustyn

Wirtualna Mapa Pielgrzymek

Dodano: 2 sierpień 2007 r.

W tym roku na portalu www.opoka.org.pl ruszy Wirtualna Mapa Pielgrzymek.

www.suwalki-wilno.salezjanie.pl

Ponieważ Opoka zawsze starała się posługiwać nowoczesnymi technologiami, które mogłyby służyć Kościołowi, postanowiliśmy wkroczyć na grunt Internetu mobilnego i technologii mobilnych; znaleźliśmy do tego odpowiedniego partnera - operatora sieci komórkowej Plus i zabraliśmy się do pracy - mówi prezes Fundacji „Opoka” ks. dr Józef Kloch.

Fundację „Opoka” powołała Konferencja Episkopatu Polski w 1998 r. Od początku jej zadaniem było służenie Kościołowi katolickiemu w Polsce poprzez tworzenie systemu elektronicznej wymiany informacji. Od podstaw też była budowana strona opoka.org.pl, którą po blisko 10 latach można nazwać portalem.

Odnaleźć siebie w sieci

Od kilku lat pielgrzymi bardzo chętnie zamieszczają zdjęcia ze swoich wypraw w Internecie. Biorąc udział w pielgrzymce, pątnicy starają się odizolować od świata, ale to nie oznacza, że nie korzystają ze zdobyczy techniki. Fotografie są zamieszczane na stronach internetowych w „galeriach”, które często są odwiedzane. W ubiegłych latach Opoka przeżywała prawdziwe oblężenie: tak wielu uczestników pielgrzymek pragnęło „powrócić” do odwiedzanych miejsc.

Coraz częściej też umożliwia się „pielgrzymowanie duchowe” tym, którzy nie mogąc z różnych powodów wziąć udziału w pielgrzymce, pozostali w domu. Powstają zespoły obsługi medialnej dysponujące zdobyczami techniki: aparatami fotograficznymi, magnetofonami, laptopami z modemami bezprzewodowego dostępu do Internetu, np. przez iPlus. Dane wysyłane są z pielgrzymki prosto na strony internetowe. O telefonach komórkowych nie trzeba chyba wspominać...

Prześlij zdjęcie

- Każdy z organizatorów pielgrzymek, który zgłosił się do tej pory do Opoki, otrzyma od Plusa telefon komórkowy z aparatem cyfrowym - opowiada ks. Kloch. Dostanie go jeden z pielgrzymów. Numer telefonu zostanie zarejestrowany w specjalnej bazie danych i będzie na bieżąco lokalizowany za pomocą tzw. triangulacji. Metoda ta pozwoli zlokalizować telefon z dokładnością do kilkunastu metrów. Ponadto osoba nosząca ów telefon będzie za pomocą wbudowanego aparatu robić co jakiś czas zdjęcie z trasy i wysyłać je jako MMS na specjalny numer. Zdjęcia pojawiać się będą w galerii na stronach Opoki.

A w przyszłości...

Jakie są kolejne plany Opoki? - Należałoby zapytać nie tyle o dalsze, co bieżące plany - zawsze byliśmy nowocześni - kontynuuje ks. Józef Kloch. - Od dawna działa strona wap.opoka.org.pl, gdzie dostępna jest np. nasza wyszukiwarka Mszy Świętych, często odwiedzana zwłaszcza podczas wakacji. Jeśli chodzi o popularyzowanie nowoczesnych technologii w Kościele, to dzięki naszym rekomendacjom kilka największych pielgrzymek w Polsce otrzyma od operatora sieci komórkowej Plus wsparcie: telefony komórkowe oraz modemy iPlus. Cały czas staramy się rozwijać nowe serwisy - stawiamy na Web 2.0, czyli witryny, które powstają przy współudziale użytkowników. W ciągu kilku dni otworzymy nowy serwis: poinformuj.opoka.org.pl, gdzie będzie można wpisać informację na temat ciekawego wydarzenia, organizowanego koncertu czy rekolekcji. Gdy na tej podstawie powstanie baza wydarzeń religijnych, informacje z niej również znajdą się na stronach dla urządzeń mobilnych.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA