nr 23/2005
Krystyna Cygorijni

Zamki, legendy, osobliwości. Na Szlaku Orlich Gniazd

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów, Olsztyn - miejscowości połączone wspaniałymi zamkami. Te historyczne budowle tworzą Szlak Orlich Gniazd, jedną z największych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej i niezapomnianą lekcję historii i geografii. By zachęcić Was do odwiedzenia tego szlaku, przybliżamy dziś wybrane zamki i legendy z nimi związane.

Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Krakowie, kończy zaś w Częstochowie i liczy 164 km. Nazwa szlaku pochodzi od licznie rozsianych budowli obronnych (zamki, strażnice, grodziska) zbudowanych przeważnie na wysokich, trudno dostępnych skalistych wzgórzach. Król Kazimierz Wielki podjął się zadania stworzenia systemu obronnego zabezpieczającego granice, ważniejsze szlaki handlowe i zaludnione obszary. Mówi się o liczbie około 80 zamków, z czego kilkanaście znalazło się na terenie Jury. Były to ogromne przedsięwzięcia - zamek wart był tyle, ile 30 wiosek.

Warownia rycerska

W niedalekiej odległości od Ojcowa znajduje się Pieskowa Skała, kolejne ogniwo w łańcuchu Orlich Gniazd. Zamek, który zachował się w niezmienionym stanie, góruje nad doliną Prądnika. Nazwa zamku prawdopodobnie pochodzi od imienia Piotr - Pieszko. Zamek, jedna z najpiękniejszych warowni rycerskich w Polsce powstał dla obrony szlaku Kraków - Śląsk. Najważniejszy w dziejach zamku okres to czas, kiedy przekształcał się on z warowni rycerskiej w piękną i okazałą rezydencję, niepozbawioną jednak walorów obronnych. Od XIV wieku przez kolejne 200 lat zamek był dziedziczną własnością rodu Szafrańców, z których wyjątkowym okrucieństwem wykazał się Piotr Szafraniec żyjący w drugiej połowie XV wieku. Legenda głosi, że podkomorzy krakowski wabił kupców do twierdzy, urządzał im uczty i zapewniał wypoczynek. Niestety, wieczny odpoczynek, ponieważ komnaty, w których kupcy spali miały zapadnie, przez które goście spadali i zabijali się u stóp skał. Za podobne ekscesy jego syn został ścięty pod basztą Sandomierską na Wawelu. Obecnie zamek pełni rolę muzeum. Na zamku kręcono sceny do filmów i seriali, m.in. do "Janosika" i "Stawki większej niż życie".

"Ociec u Skały"

W sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej leży Ojców. Na skalnym tarasie król Kazimierz Wielki wzniósł w XII wieku gród, któremu nadał nazwę "Ociec u Skały" na pamiątkę tułaczki swego ojca, Władysława Łokietka, po lasach i jaskiniach Doliny Prądnika. Podobno Władysław Łokietek ukrywał się w okolicznej jaskini, zwanej dzisiaj Jaskinią Łokietka, przez 6 tygodni przed czeskim królem Wacławem II. Na przestrzeni lat zamek zmieniał właścicieli i stopniowo podupadał. Dziś pozostała jedynie piękna ruina: gotycka brama wjazdowa, resztki murów obronnych, fragment kaplicy. U stóp zamku rozpościera się Ojcowski Park Narodowy, najpiękniejsza część Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA