Jennifer Fulwiler

7 cech ludzi całkowicie ufających Bogu

Dodano: 23 czerwiec 2015 r.

Ludzie, którzy pokładają głęboką ufność w Bogu, czynią tak, ponieważ są skoncentrowani na Niebie. Myślą w kategoriach wieczności, a nie w kategoriach ziemskiego kalendarza.

fot. paulelijah CC/ Flickr.com

Czytałam wiele biografii i wspomnień o inspirujących ludziach, którzy radykalnie zaufali Bogu (mówiąc „radykalnie” nie mam na myśli „lekkomyślnie”, „nierozsądnie”, lecz odnoszę się do trudnego, zdecydowanie wbrew współczesnej kulturze, aktu uznania Boskiej zwierzchności nad wszystkimi obszarami naszego życia.). Od książki On wiódł mnie poprzez Bożego przemytnika, Matkę Angelikę do Niebiańskiego człowieka oraz Cienia Jego skrzydeł, wszystkie te prawdziwe historie są o ludziach z różnych grup i środowisk chrześcijańskich: katolików i protestantów, osób konsekrowanych oraz ludzi świeckich, mężczyzn i kobiet. A ich wszystkich łączy wiele w podejściu do życia i do Boga.

Sądzę, że to fascynujące widzieć, ile wspólnego można znaleźć w życiu tych niesamowitych ludzi, którzy tak bardzo zaufali Panu, i pomyślałam, że podzielę się tym na wypadek, gdyby inni również uznali to za inspirujące.

1. Akceptują cierpienie

Jedną z najmocniejszych rzeczy, jakie ostatnio przeczytałam, jest historia brata Yuna, prześladowanego w Chinach pastora opisana w książce Niebiański człowiek. Brat Yun, po stawieniu czoła tygodniom tortur, w tym rażenia prądem, głodzenia, bicia, wbijania igieł pod paznokcie, został wrzucony do pojemnika, który był długi na 4 stopy (ok. 1,21 m), szeroki na trzy stopy (ok. 91 cm) i wysoki na 4 stopy (ok. 1,21 m), gdzie miał pozostać na czas nieokreślony. Następnego dnia po umieszczeniu go w tym pojemniku, poczuł się przynaglony do modlitwy o Biblię – niedorzeczny pomysł, zwłaszcza że wielu ludzi w tym czasie przebywało w więzieniu za posiadanie Pisma Świętego. Ale modlił się. I, zaskakujące, strażnicy wrzucili Biblię do jego celi następnego ranka. Napisał:

Klęknąłem i rozpłakałem się, dziękując Bogu za ten wielki dar. Mogłem tylko marzyć, że to się spełni! Żaden więzień nie mógł nigdy posiadać Biblii czy jakiejkolwiek innej chrześcijańskiej książki. Teraz, o dziwo, Bóg zapewnił mi Biblię! Przez to wydarzenie Bóg ukazał mi, że niezależnie od ludzkich złych planów wobec mnie, On o mnie nie zapomniał i miał moje życie pod kontrolą.

Teraz, ci mniej święci wśród nas mogliby zareagować trochę inaczej. Jeśli byłabym torturowana i wrzucona do pomieszczenia przypominającego trumnę, moją reakcją na otrzymanie Biblii byłoby w całej rozciągłości: „Dzięki za Biblię, Panie, ale czy MOGLIBYŚMY NAJPIERW ROZEJRZEĆ SIĘ ZA SPOSOBEM WYDOSTANIA MNIE Z TEGO METALOWEGO PUDŁA?!?!” Nie mogłabym nawet zaliczyć Biblii jako odpowiedzi na moją modlitwę, ponieważ moja główna modlitwa – zmniejszenie mojego cierpienia fizycznego – przeszła bez echa.

Jednak to, co zauważam nieustannie w ludziach pokroju brata Yuna, to fakt, że mają jasne przeświadczenie, że cierpienie nie jest najgorszym złem – to grzech nim jest. Tak, woleliby nie cierpieć i pomodlić się o uśmierzenie cierpienia, lecz uznali to za mniej ważne – bardziej skupiali się na niegrzeszeniu niż na niecierpieniu. Przed oczami mieli dostanie się do Nieba i doprowadzenie tam innych. Brat Yun dostrzegł przez wysłuchaną modlitwę, iż Bóg pozwala, aby wzrastał duchowo i troszczył się o swoich oprawców, więc okoliczności jego cierpienia w niewygodnej celi stały się dla niego nieważne.

2. Akceptują nieuchronność śmierci

Ludzie, którzy pokładają głęboką ufność w Bogu, czynią tak, ponieważ są skoncentrowani na Niebie. Myślą w kategoriach wieczności, a nie w kategoriach ziemskiego kalendarza. Ich celem nie jest wydłużenie czasu życia na ziemi, lecz raczej dostanie się samemu do Nieba i zaprowadzenie tam możliwie jak największej liczby ludzi. A jeśli Bóg może zrobić to najlepiej poprzez skrócenie długości ich życia, akceptują to.

Książka Cień Jego skrzydeł jest przepełniona powalającymi historiami cudownych ucieczek ojca Goldmanna przed śmiercią w czasie II wojny światowej, co prosi się o pytanie: „Co z tymi ludźmi, którzy nie uniknęli śmierci?”. Ojciec Goldmann prawdopodobnie odpowiedziałby, że ocalenie go przez Boga nie było błogosławieństwem samym w sobie – w końcu każdy z nas kiedyś umrze. Błogosławieństwem było ocalenie go od śmierci, ażeby mógł kontynuować swoją posługę, zanosząc Ewangelię nazistom. Zmarł w końcu, rozwijając duszpasterstwo w Japonii [o. Goldmann umarł w Niemczech w Fuldzie w podeszłym wieku, natomiast w Japonii nabawił się wielu chorób, ciężko pracując dla dobra parafii – przyp. tł.], przypuszczalnie zaakceptowawszy, że Bóg mógłby wyprowadzić więcej dobra z jego odejścia, nawet jeśli było niewątpliwie jeszcze dużo pracy do wykonania.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł