Botagoz - droga wiary

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Spotkanie podczas wakacji, początek niewyobrażalnej, ale rzeczywistej historii. Więź z muzułmańską matką. "Istnieje konkretna, cielesna droga, jedyna droga, aby być szczęśliwym". Botagoz to 21-letnia dziewczyna, muzułmanka, która poprosiła o Chrzest, owoc przyjaźni ze swoją nauczycielką i spotkania, przed pięciu laty, z pewnym księdzem.

Karaganda

Drogi Księże Giussani, nazywam się Bota, mam 21 lat i mieszkam w Karagandzie, w Kazachstanie. Kilka miesięcy temu skończyłam studia na uniwersytecie i zaczęłam pracować jako dziennikarka w lokalnej gazecie. Urodziłam się w najbardziej niebezpiecznej, przestępczej dzielnicy naszego miasta. Młodzi, którzy mieszkają wokół mnie, uważają, że kto jest silniejszy, ten zasługuje na większy szacunek. Ja także kiedyś tak myślałam. Wśród naszej młodzieży godność człowieka nie ma żadnej wartości. W mojej szkole był klub literacki, do którego zaprosiła mnie nauczycielka, Ljubow Siergiejewna. Klub Pielgrzymów, tak się on nazywał, był miejscem spotkań z ludźmi kultury. Właśnie w tym miejscu zrodziła się bliska więź z moją nauczycielką. Uderzyło mnie jej człowieczeństwo w relacjach z nami, jej uczniami, człowieczeństwo, jakiego wcześniej nigdy nie spotkałam. I z tego powodu klub stał się dla mnie najpiękniejszym miejscem w szkole, a nauczycielka najdroższą memu sercu osobą.

Pewnego razu, a było to pięć lat temu, zaprosiliśmy do naszego klubu ks. Edoardo. Teraz wyraźniej rozumiem, że Jezus wszedł w moje życie pewnego dnia, pięć lat temu, gdy się tego nie spodziewałam. Rozmowa z ks. Edoardo przypominała wojnę, gdyż byłam pełna uprzedzeń do Kościoła katolickiego. Uważałam, że religia to narzędzie manipulacji umysłami młodych ludzi. A tymczasem ks. Edoardo był bardzo otwarty i na wszystkie moje pytania udzielił nieoczekiwanych odpowiedzi. Na zakończenie spotkania zaprosił nas wszystkich na letnie wakacje. I w ten oto sposób 14 młodych ludzi, razem z Ljubow, uczestniczyło po raz pierwszy w tym geście. Podczas wakacji poznaliśmy księży Adelio, Eugenio, Massimo oraz innych przyjaciół.

Na wakacjach uderzyła mnie jedna rzecz. Mój drogi przyjaciel Asiet, z którym przez trzy lata uczyłam się w tej samej szkole, siedząc w jednej ławce, opowiadał o swoim życiu i poszukiwaniu prawdy. Byłam pewna, że znam Asieta bardzo dobrze, ale to, co usłyszałam, sprawiło, że zrozumiałam, iż tak naprawdę go nie znałam. Było to dla mnie wielkie odkrycie: głębia, bogactwo wnętrza człowieka, które było tak blisko mnie. I to bogactwo wnętrza Asieta zaczęło się ukazywać dopiero w tym towarzystwie. Po tym fakcie zaczęłam iść za tą przyjaźnią. Mówię "tą", gdyż wówczas nie była ona jeszcze "moja". Przez cztery lata nie rozumiałam nic z tego, o czym przyjaciele mówili na Szkole wspólnoty. Nie byłam wierna i szukałam innych rzeczy. Teraz nie mogę bez wstydu i bólu opowiadać o tym, jak postępowałam w czasie studiów. Jedynym łącznikiem między mną a towarzystwem przyjaciół była moja nauczycielka Ljubow.

W zeszłym roku postanowiłam nie jechać na wakacje, bo nie widziałam w tym żadnej nowości ani wartości dla mojego życia. Ale potem zadzwoniła do mnie Ljubow i przez pół godziny rozmawiała ze mną bardzo ostro na temat znaczenia tego, co spotkaliśmy za pośrednictwem tego towarzystwa. Pojechałam na wakacje i dopiero w ubiegłym roku naprawdę spotkałam ruch i Twój charyzmat, drogi księże Giussani. Patrząc na moje doświadczenie, zrozumiałam, co to znaczy, że do tego, aby otworzyła się i rozwinęła wolność człowieka, potrzebny jest czas i miejsce. Moja wolność potrzebowała pięciu lat, aby przyjąć Obecność, która jest w przyjaźni z Ljubow, Maksimem, Asietem, Anną, Ramzią, Dimą, Claudio oraz starszymi przyjaciółmi. Istnieje konkretna, cielesna droga, jedyna droga dająca szczęście. Teraz jestem szczęśliwa, ponieważ wiem, gdzie znajduje się moje szczęście. Po wizycie Ojca Świętego w Kazachstanie, po wakacjach dla pracujących, po Meetingu i La Thuile, a przede wszystkim w wyniku poważnego podejścia do mojego codziennego życia w Karagandzie, 4 września, poprosiłam ks. Adelio o Chrzest. Dla mnie oznacza to moje osobiste "tak" wypowiedziane Tajemnicy, która jest obecna i przemienia świat teraz, przemienia życie moich przyjaciół. To moje "tak", to odpowiedź osoby kruchej i słabej Komuś, kto powiedział: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem". Gdy ks. Adelio zapytał mnie, czy chcę otrzymać Chrzest potajemnie, odpowiedziałam, że nie. Ale wcześniej pragnęłam porozmawiać z moją mamą, bo chciałam jej wszystko opowiedzieć.

Urodziłam się i wyrosłam w tradycji islamskiej, ale moi rodzice nigdy nie chodzili do meczetu. Wieczorem, po kolacji, zostałyśmy z mamą same w kuchni. Mama zaczęła myć naczynia. Po chwili milczenia opowiedziałam jej o kroku, jaki zamierzam uczynić, mówiąc: "To towarzystwo przyjaciół dało mi nadzieję. Mamo, ja nie wiem, co to znaczy być muzułmanką, ale spotkałam prawdziwą przyjaźń, której nie chciałabym nigdy utracić. Teraz mam pewność, że to towarzystwo stało się moim, to znaczy na całe moje życie. Nie wiem, co by się ze mną stało, gdybym nie spotkała tych przyjaciół. Chciałabym wejść głębiej w to doświadczenie i dlatego chcę prosić ks. Adelio o dar Chrztu św." Tak powiedziałam mojej mamie. Oczekiwałam burzliwej reakcji, strasznej afery, ale, jak zawsze, Pan przygotował wszystko. Z wielką prostotą mama powiedziała: "Wiesz Bota, to ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie. Ja jestem muzułmanką i nie zmienię mojej religii. Ale ty, rób to, co uważasz dla siebie za najlepsze, gdyż to, co jest prawdziwym dobrem dla ciebie, jest nim także dla mnie". Radość, z jaką teraz żyję w mojej rodzinie, daje mi odwagę i możliwość nowego początku w relacjach z moimi rodzicami, a te relacje stają się coraz bardziej zażyłe. Księże Giussani, chciałabym Ci podziękować za wszystko i za to, że twoja wielka historia, stała się także moim udziałem. Ściskam Księdza mocno,

Botagoz Giumanowa

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł