Echo słowa: Starszy syn (Łk 15,25-32)

Dodano: 6 marzec 2016 r.

Lecz on odpowiedział ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi.

Wirtualne echo słowa: 6-12 marca 2016 r.

Łk 15,25-32

Z Ewangelii wg św. Łukasza

Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego. Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się.

 

Podziel się swoją refleksją, napisz komentarz

 

Hasłowe podpowiedzi:

• zazdrość •  • miłosierdzie • wyrozumiałość • niestosowność • empatia • własny punkt widzenia • wąskie postrzeganie • oziębłość • brak serca • wybuchowość • gniew• powrót • radość • gnuśność • materializm

Reklama
Portret użytkownika KasiaSK
KasiaSK (anonimowy), 12 marzec 2016 r.

Zawsze w tym fragmencie widziałam tylko starszego syna i jego zgorzknienie, zazdrość, w głębi ducha drżałam na samą myśl o tym, że mogłabym kiedyś stać się taka jak on, że może są nawet takie aspekty mojego życia czy relacje, w których zachowuję się podobnie. Od jakiegoś czasu nie potrafię widzieć w tej Ewangelii niczego poza niezwykłą wrażliwością i mądrością miłosiernego ojca. Kiedy starszy syn robi mu wyrzuty, on pochyla się nad nim, wysłuchuje, stara zrozumieć, a potem odpowiada słowami pełnymi miłości i czułości. Nie mogę nadziwić się jego cierpliwości, łagodności, wielkiej empatii, a najbardziej temu, że żadnego ze swoich synów nie ocenia, nie strofuje, żadnemu z nich nie każe ponosić konsekwencji swoich decyzji i słów, nie stawia granic. Wśród wielu współczesnych rodziców jego metody uznane byłyby za niewychowawcze, zbyt pobłażliwe, bezstresowe. A on po prostu przyjmuje ich takimi jakimi są, nie myśli o tym, że nie spełnili jego oczekiwań, że go zranili, sprawili przykrość, kocha ich bezwarunkowo. Chciałabym bardzo być taką mamą dla moich dzieci, chciałabym bardzo być taka dla każdego napotkanego człowieka.

Portret użytkownika Ewaewa
Ewaewa (anonimowy), 12 marzec 2016 r.

Cały tydzień, w kontekście tej ewangelii, jak echo przypominała mi się niedawno zasłyszana myśl "nie ma takiego grzechu, który sprawiłby, że Pan Bóg będzie mnie kochał mniej; nie ma też takiego szlachetnego czynu, który zapewniłby Jego większą miłość". Pan Bóg kocha nas najbardziej jak sie da, trwale i wiernie - to najlepsza wiadomość, choć czasem trudna. Bo to oznacza, że kocha tych najgorszych w naszych oczach równie mocno, co tych najlepszych, świętych. Jeśli uznamy, że jesteśmy "gdzieś po środku" - po prostu "ok", to może być trudno zaakceptować tę pozorną "niesprawiedliwość" w podziale ojcowskiej miłości Boga. Ostatnie tygodnie co krok jednak potykam się o własną słabość. Co chwila nie udaje mi się znowu - lepiej żyć, być wdzięczna, kochać bardziej. Jak wielkie to szczęście, że Bóg kocha mnie równie mocno, jak bardzo podnosi mnie to echo

Portret użytkownika TomekK
TomekK (anonimowy), 11 marzec 2016 r.

Trudno w zachowaniu obu braci znaleźć dobry przykład. Może młodszy wykazuje przebłysk zdrowego rozsądku a starszy, przynajmniej patrząc z zewnątrz, jest wierny swojemu Ojcu... ale czy jest w ich postawach miłość?
To co urzeka mnie w tym fragmencie, to postawa Ojca, który jakby "potrafi" tylko kochać. W każdej sytuacji okazuje i uczy miłości. Czy nauczy się jej młodszy syn, czy nauczy się jej starszy... przede wszystkim jednak czy ja poznam Miłość i się jej nauczę? Chcę.

Portret użytkownika labor
labor (anonimowy), 10 marzec 2016 r.

Logika miłosierdzia Ojca całkowicie mnie przerasta. Ten fragment przypowiesci, zwracający uwagę na starszego brata, na jego reakcję, jest mi bardzo bliski. Często czuję się jak ten starszy brat. Od dziecka chodzę do kościoła, nigdy nie przechodziłam chwil buntu, a tu nagle pojawiają się w mojej wspólnocie ludzie, którzy nawrócili się z ciemności, z hedonizmu i wrócili do Ojca, a On daje im wszystko, nawet więcej niż mi: charyzmaty, dar zaufania, radości, cuda uzdrowienia. Wiadomo, w takich sytuacjach rodzi się zazdrość, chęć porównywania. Dopiero niedawno zaczęłam jednak zauważać, że to wszystko ja także już otrzymałam, choć wydawało mi się, że jestem tylko od wykonywania poleceń Ojca. Jak ten starszy brat... A ostatnio coraz więcej osób mówi mi głosem Pana Boga, że jestem dla niego tak ważna, że dał mi wszystko, talenty, umiejętności, urodę... których w sobie nigdy nie widziałam.
Dziękuję Ci, Boże, że kochasz mnie równie mocno i dajesz mi wszystko co Twoje.

Portret użytkownika sks
sks (anonimowy), 6 marzec 2016 r.

Młodszy syn nie dlatego wraca, że kocha, że tęskni za ojcem... Wraca, bo jest głodny. Zastanowił się - głód prowadzi do zastanowienia. Dobry jest taki głód, dobry pośrednik...
Ten głód wcześniej zmusił go do pragnienia tego, czym żywiły się świnie; nawet tego nikt mu nie dawał. Wygląda na to, że utrata godności idzie w parze z tym, czym się człowiek karmi.

Portret użytkownika Jarosław Kluczyński
Jarosław Kluczyński (anonimowy), 6 marzec 2016 r.

Starszy powinien być mądrzejszy, pewnie tak każdy pomyśli na początku. Ktoś kiedyś fajnie powiedział, że wiek nie powinno się mierzyć ilością dni na ziemi, lecz doświadczeniami. Dlatego śmiem twierdzić, że po "tej przygodzie" młodszego to on stał się "starszym" bardziej doświadczonym bratem, od którego można się nauczyć. Który będzie miał co opowiadać i będzie służył radą. Do wzrostu potrzebne są wyzwania. W życiu nam ich nie brakuje, dlatego mając taką wspaniałą lekcję mądrze starajmy się wykorzystywać okazję do "wzrostu" jak się one nadarzają. Łatwo można pobłądzić, gdy zabraknie pokory, lub zatrzymać się w miejscu, gdy nie uwierzymy, że Bóg nas naprawdę na maxa kocha.

Portret użytkownika Wojtek Kułak
Wojtek Kułak, 6 marzec 2016 r.

Kiedy dzisiaj zastanawiałem się nad starszym synem, zadałem sobie pytanie, jakim on będzie w przyszłości ojcem. Jak się zachowa wobec swojego błądzącego dziecka lub żony? Czy kiedy uzna swoją winę, będzie się cieszył, czy też przeciwnie - wypomni, że ich grzech przełożył się na straty materialne? W postawie starszego syna nie ma miłosierdzia, współczucia, miłości, zrozumienia. To człowiek prawdopodobnie bardzo uporządkowany, pracowity, sumienny, ale bez uczuć. Jest przeciwieństwem ojca. Czy kiedyś pójdzie w jego ślady? Czy zdobędzie się na wyrozumiałość i będzie potrafił się cieszyć razem z tymi, którzy uznali swój błąd i chcą rozpocząć nowe życie?

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł