DoriS. ISO

Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony

św. Szczepana, pierwszego męczennika

Dodano: 26 grudzień 2017 r.

W nim wypełniły się słowa dzisiejszej Ewangelii. Oskarżony i wydany na śmierć. W jego usta włożyłeś mądrość Twego Ducha. Tej mądrości nic nie może się oprzeć.

Staję dziś, Panie, przed Tobą z pytaniami w sercu. Wczoraj objawiłeś mi siebie w tajemnicy wcielenia. Ty – Bóg stałeś się człowiekiem. I oddałeś siebie w ręce człowieka, Twojego stworzenia. Ty nie skorzystałeś ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołociłeś samego siebie, przyjąwszy postać sługi. Wszystko to, by wyznać mi Twoją miłość. I do niej poprowadzić. Dziś pytasz mnie, jaka jest moja odpowiedź. Moja odpowiedź na Twoje wyznanie. I pokazujesz, jaka może być ta odpowiedź. Upewniasz przy tym, że i ja jestem do takiej odpowiedzi zdolna. Nie swoją mocą, ale Twoją, bo Ty nie zostawiasz mnie samej. Dajesz łaskę, która uzdalnia mnie do takiej właśnie odpowiedzi. Potrzeba mi się na nią otworzyć, przyjąć ją i z nią współpracować. Tak jak umiem najlepiej i – trochę więcej.

Dziś stawiasz mi przed oczy św. Szczepana. W nim wypełniły się słowa dzisiejszej Ewangelii. Oskarżony i wydany na śmierć. W jego usta włożyłeś mądrość Twego Ducha. Tej mądrości nic nie może się oprzeć. Z bezsilności wobec mocy jego słów, mocy pochodzącej od Ciebie, zrodził się gniew. Gniew serc, które nie zechciały otworzyć się na Ciebie – Prawdę, którą głosił św. Szczepan. I posypały się kamienie. Jednak Ty mówisz: „nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”. Św. Szczepan miał mężne serce. Ufające Tobie. I serce wypełnione Twoją mądrością. Bo co jest celem mojego życia? Czy nie zbawienie? Czy nie Twoja chwała, objawiająca się właśnie w zbawieniu mojej duszy? Czy św. Szczepan coś stracił? Tak. Życie. Czy coś zyskał? Tak. Życie! Życie wieczne z Tobą – Miłością odwieczną! Zbawienie! Dzień jego śmierci jest dniem narodzin. Narodzin do nowego życia. Wypełniają się Twoje słowa: „kto straci życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.

W dzisiejszym dniu jakże przenikają się Boże tajemnice: tajemnica wcielenia, krzyż, światło zmartwychwstania, nadzieja zbawienia. Św. Jan od Krzyża pisał, że aby wejść do bogactw mądrości Bożej, „trzeba iść przez ciasną bramę, to jest przez krzyż. Niewielu zaś pragnie przez nią wchodzić, natomiast wielu pragnie rozkoszy, do których się przez nią wchodzi”.

Jakże współbrzmią te słowa z dzisiejszą Ewangelią, w której mówisz do każdego z nas, że „kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Wytrwa, to znaczy trwa mimo trudności. Pomimo krzyża. A może raczej wraz z krzyżem. Wytrwałość. Tak, bo miłość to wierność. A Ty pragniesz naszej miłości, bo nieskończenie nas ukochałeś. I to miłość otwiera bramy do Twojego królestwa, które jest królestwem miłości. Na kartach Ewangelii słychać Twoje pełne troski wołanie: „wytrwajcie w miłości mojej”. Św. Franciszek z Asyżu pisał, iż „nie może poznać sługa Boży, ile ma cierpliwości i pokory, dopóki się wszystko dzieje po jego myśli. Gdy zaś przyjdzie czas, gdy ci, którzy powinni postępować według jego woli zaczną mu się sprzeciwiać, ile wtedy okaże cierpliwości i pokory, tyle jej ma, nie więcej”. I tak jest z każdą inną cnotą. Także z miłością. Zatem ile miłości jest we mnie, okazuje się wtedy, gdy sprawy nie idą po mojej myśli. Gdy napotykam na opór, na sprzeciw.

A miłość św. Szczepana jest taka Twoja. Wobec tych, którzy zadają mu śmierć, nie tylko nie odpowiada złem. Więcej! Odpowiada miłością! Odpowiada miłością, wołając o Twoje przebaczenie: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu”. Podobnie jak Ty na krzyżu wołałeś do Ojca, który jest w niebie, o przebaczenie nam, którzy Ciebie ukrzyżowaliśmy swoimi rękami: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Św. Szczepan uczy odpowiadać dobrem na zło. Tak samo wzywa do tego inny męczennik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który powtarzał: „zło dobrem zwyciężaj”. Czy św. Szczepan zwyciężył? Tak, pomimo pozoru klęski, jaką jest śmierć fizyczna, odniósł zwycięstwo. Zyskał zbawienie.

Nie każdy z nas otrzyma łaskę śmierci męczeńskiej. Natomiast czy każdy z nas nie jest wezwany do codziennego męczeństwa? W warunkach codziennych zmagań z trudnościami, utrapieniami, nieraz i z cierpieniem. Męczeństwa, do którego wzywa Chrystus słowami: „jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. Bo „kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.

Oddanie życia niekoniecznie polega na śmierci fizycznej, tylko na tym, aby umarło to, co mnie od Ciebie oddziela. Co nie pozwala mi być z Tobą w bliskości. Co stoi na przeszkodzie bycia z Tobą w komunii, w jedności. Moje grzechy, słabości i wszystko, co staje na drodze miłości. I więcej! Bo na drodze do większej miłości. Miłości do Ciebie, moich bliźnich i do siebie samej.

Potrzeba mi dziś zadać swojemu sercu pytanie: co we mnie potrzebuje obumrzeć? Czy nadmierne zatroskanie, nakręcanie emocji, poddawanie się im, zbytnia koncentracja na sobie, na własnej wygodzie, brak przebaczenia innym, a może i sobie, chowanie uraz, pielęgnowanie zadanych ran? Co oddziela mnie od Ciebie, od innych – moich braci i sióstr w Tobie, tych bliskich, jak i dalszych? Ale nie tylko, co oddziela. Powinnam zadać sobie także pytania: jak mogę kochać bardziej. Co służy bardziej miłości? Co rozwijać, jakie swoje pasje, talenty, uzdolnienia? Przecież Ty piękno i bogactwo złożyłeś we mnie. Co i jak przedsięwziąć, by pomnażać miłość?

Św. Szczepan uczy mnie też jeszcze czegoś ważnego. On nie skupia swej uwagi na złu, choć je dostrzega. On nie jest zapatrzony w zło. On jest zapatrzony w Ciebie – najwyższe Dobro, co szczególnie wyraźnie przejawia się w słowach: „Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego stojącego po prawicy Boga”. Tak i ja nie powinnam wpatrywać się w zło. W to, co jest brakiem. Nie skupiać się na nim. Choć to ważne, by je dostrzegać. Ale ważniejsze, by zawsze mieć serce wzniesione do Ciebie i oczy w Ciebie wpatrzone. Wtedy zło nie będzie miało nade mną władzy. Zachowam wolność, tak jak św. Szczepan. Będę żyła pełnią. Będę prawdziwie kochała. I zyskam zbawienie. Bo to Ty dajesz siłę i moc, by zło zwyciężać dobrem. By kochać. Ty – źródło Miłości. I Ty uczysz mnie, co i jak mówić. Co i jak czynić. By wszystko czynić na większą Twoją chwałę.

Panie mój, proszę Cię, byśmy do końca wytrwali w miłości Twojej. Maryjo Matko, wierna Służebnico Pana, i Ty, św. Szczepanie, uczcie nas kochać wiernie i do końca, i módlcie się za nami. Ojcze Orione, i Ty otaczaj nas swoim wstawiennictwem. Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł