Listy, pamięć, życzenia...

refleksja na II niedzielę po Narodzeniu Pańskim

Dodano: 2 styczeń 2009 r.

Proszę w nich, aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, tak byście wiedzieli czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych. (Z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan)

Valentin de Boulogne lub Nicolas Tournier. Św. Paweł piszący listy.

Wiele razy podczas liturgii słyszymy: z listu św. Pawła do Efezjan, do Rzymian, do Tesaloniczan, do Koryntian. W Nowym Testamencie są także i inne listy: św. Piotra, św. Jakuba, św. Jana i innych. Każdy z tytułów tychże listów zawiera dwie informacje. Pierwsza mówi, kto jest ich autorem. Druga - niemniej ważna - z myślą o kim autor listu napisał takie, a nie inne słowa.

Listy traktujemy jako coś bardzo osobistego, intymnego. Możemy powiedzieć, że list jest rozmową między dwoma osobami, której sługami są słowa utrwalone na piśmie. Nie mam w tym momencie na myśli listów urzędowych, ale te prywatne, które jakże wiele mówią o autorze listu oraz o jego odbiorcy. Dzisiaj większość spraw, czasami także tych bardzo delikatnych, załatwiamy przez telefon lub e-mail, a list wydaje się być czymś z poprzedniej epoki. Wówczas jednak list był nie tylko formą komunikacji, ale także i sztuką.

Drugie z dzisiejszych czytań jest właśnie fragmentem z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan. Zazwyczaj w listach apostolskich szukamy sensów teologicznych, prawd wiary, elementów egzegetyczno-doktrynalnych, sugestii duszpasterskich, zapominając o autorze listu i osobach, którzy byli pierwszymi odbiorcami tych czytanych już prawie 2000 lat listów. Świętego Pawła Apostoła znamy pewnie dość dobrze, ale wspólnotę chrześcijan w Efezie już może trochę mniej. Słowa, które napisał do nich Apostoł, oddają wielką bliskość między nimi. Wskazują, że ich relacja była naprawdę szczególna. Przypomnijmy słowa Pawła: "Przeto i ja usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych, nie zaprzestaję dziękczynienia, wspominając was w moich modlitwach."

Chrześcijanie w Efezie byli owocem misyjnej działalności Pawła, byli jego dziećmi w wierze. W przytoczonych słowach Apostoł cieszy się niezmiernie, że ich wiara rośnie, kwitnie. Jego radość, a także zapewne satysfakcja, są tak wielkie, że musi je przelać na papier i otwartym tekstem dać jej wyraz przez odbiorcami listu. Odpisuje natychmiast, ponieważ otrzymał wiadomość, która ucieszyła jego serce. I on, osoba tak dynamiczna, nie może pozostać bez odpowiedzi, bez reakcji. Musi wyrazić swoją radość, tak prawdziwą, szczerą, spontaniczną. Przez te słowa Paweł pokazuje - jakby bezwolnie - swoją gorliwość, swój apostolski entuzjazm i zapał. On jest prawdziwym pasterzem - zna powierzone mu owce. W ten sposób realizuje słowa Jezusa: "Ja jestem Dobrym Pasterzem i znam moje owce". Paweł towarzyszy swoim owcom w ich życiu wiary. Dla niego nie jest ważna fizyczna odległość. On towarzyszy im swoim słowem, w którym jest tyle troski, tyle przywiązania, nieskrywanego uczucia i życzliwości. Apostoł ma świadomość, jak wielką moc ma słowo. Wie, że ono może podtrzymać na duchu, może wyzwolić niesamowitą energię, może pocieszyć, ale także upomnieć. Paweł składa Efezjanom także życzenia. Porównajmy je z tymi naszymi, tak obficie składanymi w minionych dniach. Te nasze pamiętamy na pewno bardzo dobrze, być może nie zmieniamy ich od lat. Przypomnijmy jeszcze raz życzenia Apostoła Narodów. "Proszę w nich, aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, tak byście wiedzieli czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych."

Przepiękne życzenia, bardzo głębokie, subtelne i umacniające. Wcześniej wyraził radość, ale potem dodaje: to nie wystarcza, musicie czynić więcej, żyć lepiej - i to jest prawdziwe życzenie, o taką dyspozycję ducha Efezjan Paweł modli się do Boga. Zachęca: módlcie się więcej, starajcie się więcej rozumieć, bądźcie mądrzejsi po Bożemu, uznajcie, że jesteście wezwani, aby być świadomymi dziećmi Boga samego. Efezjanie mieli to szczęście, bo byli szczególnie bliscy Pawłowi. On poznał ich mądrość. Przekonał się o ich odpowiedzialności. Tylko od nic przyjmował pieniądze, dzięki którym odbył tyle podróży misyjnych. W dzisiaj wspominanym liście jak dobrze widać tę szczególną relację między nimi. Nie zmienia to jednak faktu, że Paweł pozostaje dla nich przede wszystkim nauczycielem w wierze i pasterzem.

Życzenia posiadania ducha mądrości nawiązują do pozostałych czytań. Pierwsze z nich mówi o mądrości, a Ewangelia po raz kolejny przypomina nam: "Na początku było Słowo". Ten cudowny związek między Słowem i mądrością Apostoł oddaje w swoim liście. Nie ma mądrości bez Słowa, którym jest Chrystus. Paweł wie to doskonale. Dlatego dzisiaj Kościół przez słowa jego listu życzy nam: "Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.

"Aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, tak byście wiedzieli czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych."

I niech tak rzeczywiście się stanie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł