Joanna ISO

Miłosierna miłość Jezusa była paliwem dającym energię św. Alojzemu

Refleksja na wspomnienie świętego Alojzego Orione

Dodano: 12 marzec 2020 r.

Dni, a często również noce św. Alojzego Orione wypełnione były modlitwą i pracą, w połączeniu z nieustannym zabieganiem i troską o najuboższych. Często mawiał: „Tego, kto staje w twoich drzwiach, nie pyta się, skąd przyszedł, jakie jest jego wyznanie, ale czy cierpi!”. Nasz Święty oddawał człowiekowi w potrzebie dosłownie wszystko, czego tamtemu brakowało. 

orione.pl

Jezus powiedział do faryzeuszów:

„Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.

Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu». Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas».

Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki». Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają! » «Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą»”.

Łk 16, 19-31

 

„Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14)

Św. Alojzy Orione uczynił powyższe słowa św. Pawła hasłem przewodnim powołanego przez siebie zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności, którego duchowe dzieci nieustannie podejmują „służbę biednym przez miłość i dla Miłości”. Promieniowanie tej miłości dotarło w najdalsze zakątki świata, tak jak tego pragnął sam św. Alojzy Orione: „(…) otworzyłem ramiona i serce zdrowym i chorym, bez względu na wiek, wyznanie, narodowość. Wraz z chlebem dla ciała pragnąłem dać wszystkim Boski balsam wiary, szczególnie braciom najbardziej cierpiącym i opuszczonym”.

Czytając historię życia św. Alojzego Orione, rozmyślałam o tym, skąd patron dzisiejszego dnia czerpał siły duchowe. W jaki sposób potrafił nieść pomoc duchową i materialną potrzebującym, a szczególnie cierpiącym, chorym i ubogim – w szerokim tego słowa znaczeniu, zachowując przy tym silną wiarę pomimo wielu przeciwności.

Odpowiedź znajdziemy w dzisiejszym pierwszym czytaniu z księgi Jeremiasza (Jr 17, 7-8):  „Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, gdy nadejdzie upał, bo zachowa zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców”.

Święty Alojzy Orione żył ściśle zjednoczony z Jezusem. Jak w ewangelicznym obrazie winnej latorośli szczepionej Boską ręką, nasz patron czerpał życiodajne soki miłości z prawdziwego Winnego Krzewu – Jezusa Chrystusa. „Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity (…). Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej!” (J 15, 5. 9). Rozważając słowa z ewangelii św. Jana domyślamy się, że właśnie z tej stałej łączności z Jezusem rodziły się liczne błogosławione owoce działalności księdza Alojzego Orione. 

Tak, to właśnie miłosierna miłość Jezusa była paliwem dającym energię św. Alojzemu, aby wyruszyć do miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi (trzęsienia ziemi na Sycylii i w Kalabrii w 1908 r. oraz w okręgu Marsyki w 1915 r.) i biedą. W miejscach tych niósł ratunek i organizował pomoc dla ubogich, chorych i porzuconych osób starszych, szczególną troską otaczając osierocone dzieci.

Dni, a często również noce św. Alojzego Orione wypełnione były modlitwą i pracą, w połączeniu z nieustannym zabieganiem i troską o najuboższych. Często mawiał: „Tego, kto staje w twoich drzwiach, nie pyta się, skąd przyszedł, jakie jest jego wyznanie, ale czy cierpi!”. Nasz Święty oddawał człowiekowi w potrzebie dosłownie wszystko, czego tamtemu brakowało. Na przykład podarował własne ubranie napotkanemu żebrakowi, a przybyszow,i który nie miał schronienia na noc – odstępował własne łóżko, sam zajmując miejsce na podłodze. Swoim córkom duchowym – Małym Siostrom Misjonarkom Miłosierdzia – polecił: „O bogatych się Pan Bóg zatroszczył, wy dbajcie o ubogich!”.

Zauważmy, jak mocno powyższe słowa św. Alojzego Orione nawiązują do opowiadania z dzisiejszej Ewangelii o Bogaczu i ubogim Łazarzu. (Łk 16, 19-31). Bogacz z dzisiejszej Ewangelii nie posiada nic… Nie ma nawet własnego imienia (Ewangelia podaje tylko imię biednego Łazarza). Przez serce zamknięte na Boga i bliźniego – bogaty zatraca wszystko. 

Ale istnieją też bogaci ludzie, którzy znają źródło i Dawcę swojego majątku. Nie uznając nic za swoje, dzielą się tym, co otrzymali bez obawy, że stracą. Każdy z nas to, co posiada, otrzymał od Boga, zarówno w wymiarze materialnym (zdrowie, mienie, zdolności, wiedzę, talenty) jak i duchowym (łaskę Chrztu, dary Ducha Świętego, charyzmaty). 

Dzisiejsze Słowo Boże i patron tego dnia – św. Alojzy Orione– są dla nas zachętą by dzielić się tym, co mamy, a nade wszystko by z dnia na dzień coraz bardziej być dla drugiego… darem.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł