nr 24/2004, s. 24-25

Mocni wiarą

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

W czerwcu tego roku Ruch Światło-Życie kończył przeżywanie Roku Jubileuszowego. Przez cały rok członkowie wspólnot oazowych spotykali się na specjalnych rekolekcjach zwanych oazami modlitwy, podczas których pochylali się nad podstawowymi elementami swojej duchowości. Przygotowywali się w ten sposób na Wielką Pielgrzymkę Jubileuszową, która odbyła się 13 czerwca 2004 roku na Jasnej Górze.

Powodem obchodzenia Roku Jubileuszowego są przypadające zarówno w roku 2003, jak i W 2004 ważne oazowe rocznice: 50-lecie pierwszej oazy; 40-lecie pierwszej oazy w okolicach Krościenka, gdzie od tego czasu mieści się centrum Ruchu; 30-lecie uroczystego aktu oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła; 30-lecie pierwszej oazy rodzin; 25-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Założycielem Ruchu Światło-Życie był ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), kapłan diecezji katowickiej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyświęcony w roku 1950 roku, na wszystkich etapach i we wszystkich miejscach swojej posługi kapłańskiej tworzył i rozwijał dzieło oazy.

Niewinne początki

Początki Ruchu Światło-Życie sięgają roku 1954. Wówczas to ks. Franciszek Blachnicki w Bibieli, wiosce położonej niedaleko Tarnowskich Gór, poprowadził dwutygodniowe rekolekcje dla ministrantów z parafii Rydułtowy, w której był wikariuszem. Rekolekcje prowadzone były w inny sposób niż do tej pory - były dłuższe, miały charakter przeżyciowy (a więc ich celem było nie tyle wysłuchanie nauk, co doświadczenie chrześcijańskiego stylu życia). Ministrantów podzielono na grupy prowadzone przez nieco starszych uczestników, wykorzystano tradycje harcerskie. Rekolekcje nazwano "Oazą Dzieci Bożych".

Metoda wypracowana w Bibieli, następnie rozwijana i udoskonalana w następnych latach (w 1955 roku rekolekcje przedłużono do piętnastu dni i każdy dzień związano z tajemnicą Różańca), stała się początkiem specyficznego stylu prowadzenia rekolekcji. Wokół tej metody ukształtował się późniejszy Ruch Światło-Życie. Oaza stała się nie tylko nazwą rekolekcji, ale i potocznym określeniem całego Ruchu.

Ośrodkiem stało się Krościenko nad Dunajcem, gdzie zamieszkał ks. Blachnicki. Pierwszą oazę przeprowadzono w Szlachtowej k. Szczawnicy, dla dziewcząt w wieku licealnym. Rok 1963 był początkiem rekolekcji prowadzonych już nie w obrębie jednej diecezji, ale stopniowo dla uczestników z całej Polski. Od tamtej pory oazy organizuje się co roku. Ilość grup rekolekcyjnych stopniowo rosła, rozpoczęto prowadzenie rekolekcji dla kolejnych grup wiekowych i stanowych: kapłanów (od 1965 roku), młodzieży męskiej (od 1967 roku), studentów, młodzieży pracującej, sióstr zakonnych i katechetek (od 1971), rodzin (od 1973).

W 1969 roku uczestnicy letnich rekolekcji zaczęli prowadzić pracę formacyjną również w ciągu roku, zbierać się na cotygodniowych spotkaniach w małych grupach i Dniach Wspólnoty odbywających się co sześć tygodni. Od tego czasu można mówić o istnieniu ruchu oazowego. Początkowo nosił on nazwę Ruchu Żywego Kościoła, w 1976 roku przyjął nazwę Ruchu Światlo-Życie, określając się jako ruch skierowany do osób każdego wieku i stanu. Gałąź rodzinna nosi nazwę Domowego Kościoła, natomiast kapłani utworzyli Unię Kapłanów Chrystusa Sługi. Z Ruchem Światło-Życie związana jest żeńska wspólnota życia konsekrowanego - Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. Od 1977 roku oazowa praca formacyjna oparta jest o "Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych" - dokument, który w Kościele katolickim przywrócił katechumenat dorosłych.

Wielcy o oazie

Z ruchem oazowym bardzo mocno związany był ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Odwiedzał grupy oazowe, uczestniczył w dniach wspólnoty. Towarzyszył kolejnym inicjatywom ks. Blachnickiego, był ich nieformalnym rzecznikiem w łonie Episkopatu. Bronił ruchu oazowego przed szykanami władz państwowych.

W 1973 roku kard. Karol Wojtyła dokonał aktu oddania Ruchu Światło-Życie Maryi Niepokalanej Matce Kościoła. Akt ten Ruch uznaje za bardzo ważne wydarzenie w swojej historii - za swój "akt konstytutywny".

Kiedy kard. Wojtyła został w 1978 roku Papieżem, na audiencji dla Polaków poprosił: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła". W odpowiedzi na to wezwanie w 1979 roku Ruch Światło-Życie rozpoczął Krucjatę Wyzwolenia Człowieka - szeroki program służby na rzecz wyzwolenia z nałogów społecznych, zwłaszcza alkoholizmu i nieposzanowania życia oraz z wszelkiego zakłamania i lęku, które niszczą ludzką godność i nie pozwalają człowiekowi urzeczywistniać siebie zgodnie ze swoim powołaniem.

"Bogu dziękuję za ten ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w sercach młodzieży w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin" - mówił Jan Paweł II na krakowskich Błoniach 18 VII 2002 roku. Czym dziś jest Ruch Światło-Życie, co wnosi w życie Kościoła?

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł