Małgorzata Golicka-Jabłońska

Moje spotkanie z islamem

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

W fabrykach i na uczelni zaobserwowałam później osobne miejsca do modlitwy i rytualne umywalki. Można też spotkać modlących się wprost na ulicy, w parkach i na skwerkach, a już tłumy modlą się przed meczetami w piątek.

Pierwszą noc po przyjeździe do Egiptu spędziłam w domu znajomych z Polski. W pokoju było przyjemnie, chłodno, a elektryczna bomba antyinsektsowa chroniła mnie od komarów i much. W pewnej chwili usłyszałam wibrujący, przejmujący śpiew w gardłowej arabskiej mowie. Zerwałam się przestraszona. Zegar wskazywał 4.30. Moi gospodarze spali w najlepsze. Dopiero po czasie zorientowałam się, że to muezin z pobliskiego meczetu wzywał wiernych do pierwszej modlitwy.

Modlitwa przenika świat islamu. O tej samej porze wszyscy muzułmanie na świecie chwalą Boga. Czynią to pięć razy dziennie: o świcie, w południe, o godz. 15.00, po za chodzie słońca i po zapadnięciu zmroku. Modlą się tam, gdzie ich pora modlitwy zastanie. Na ulicy, w pracy, w domu i oczywiście w meczecie. Rozkładają dywaniki, zwracają się twarzą do Mekki i bijąc pokłony, modlą się słowami Koranu. Każda sura zaczyna się: W imię Boga Miłosiernego, Litościwego.

W fabrykach i na uczelni zaobserwowałam później osobne miejsca do modlitwy i rytualne umywalki. Można też spotkać modlących się wprost na ulicy, w parkach i na skwerkach, a już tłumy modlą się przed meczetami w piątek. Są to wyłącznie mężczyźni. Kobiety chwalą Boga w domowym zaciszu i tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przed ślubem, udają się do meczetu, który posiada wydzieloną część dla pań.

Ciekawe dla chrześcijan są obchody religijnych świąt muzułmańskich, z których oczywiście najbardziej egzotyczny jest Ramadan - post trwający przez cały miesiąc księżycowy. Specjalna komisja złożona z muzułmańskich autorytetów ustala długość trwania postu. Od wschodu do zachodu słońca należy wówczas powstrzymywać się od pożywienia i napojów, palenia tytoniu oraz stosunków seksualnych. Poszczą wszyscy od 12. roku życia z wyjątkiem małych dzieci, starców, kobiet w ciąży, matek karmiących, chorych i podróżnych. Codziennie rano należy określić intencje postu, np. w intencji zdrowia, rodziców, zmarłych. W gorącym klimacie szczególnie dotkliwy jest zakaz używania napojów. Za to wieczorem można pić i jeść do woli, aż do wschodu słońca. Na zakończenie postu odbywa się wielka uczta, a pobożni bogacze zapraszają do swych stołów zupełnie nieznanych biedaków.

Co krok napotykałam symbole islamu. W urzędach, na uczelniach, w sklepach wiszą oprawione jak obrazy sury Koranu. Także w samochodach wyłożone są ozdobne wydania Koranu.

Egipski program radiowy i telewizyjny otwierało czytanie Koranu, a dwa razy dziennie nadawane są 5-cio, 10-cio minutowe audycje religijne. Co piątek TV transmituje nabożeństwo z Mekki. Uroczystości państwowe, a ostatnio także kongresy naukowe inauguruje odczytanie sur z Koranu. Nawet spikerki w TV zapowiadając program dodają: nadamy teraz film in sza Allah, co należy rozumieć: jeśli Allah zechce.

Nakazy Koranu tłumaczą zasłonięte głowy kobiet, zakryte aż po nadgarstki ręce i długie do kostek suknie. Pobożna muzułmanka pokazuje swoje włosy, ręce i dekolt tylko najbliższej rodzinie, a za nic w świecie nie pokaże się z gołą głową obcemu mężczyźnie. Szczególnie wszyscy są czuli na punkcie honoru kobiet. Żadna szanująca się egipska niewiasta nie pójdzie sama do kawiarni czy kina, a w podróż zagraniczną może udać się zgodnie z prawem tylko w towarzystwie męża, ojca lub krewnego płci męskiej.

Chociaż w Europie wiele słyszałam na temat wielożeństwa Arabów, nie spotkałam w Egipcie nikogo, kto miałby więcej niż jedną żonę. Może w innych krajach arabskich.

Oprócz modlitwy w islamie uderza niezwykła więź rodzinna, o jakiej w Europie dawno zapomnieliśmy. W krajach muzułmańskich rzadko spotyka się samotne, stare ciotki. Nie ma też wielkiego problemu opuszczonych rodziców. Rodzina pomaga sobie na co dzień. Córki robią zakupy dla sióstr, matek szwagierek, pieką ciasto dla wszystkich krewnych, opiekują się dziećmi. Podobnie bracia, wujowie, kuzyni pomagają sobie w innych sytuacjach. Rodzina zastępuje znane na Zachodzie instytucje charytatywne, socjalne i ekonomiczne. Stąd zrozumiały jest lęk przed odrzuceniem przez rodzinę i samotnością. Te klany wymagają jednak bezwzględnego posłuszeństwa. Jeszcze i dzisiaj młodzi nie pobiorą się bez zgody rodziców, w obronie pokrzywdzonego krewnego stanie solidarnie cała rodzina.

Głębszego spojrzenia wymaga stosunek islamu do innowierców i tzw. święta wojna. Egipt należy do najbardziej tolerancyjnych krajów arabskich i tamtejsi muzułmanie żyją z Koptami (egipskimi chrześcijanami) w zgodzie od wieków. Podobnie w Libanie, gdzie okrutna wojna wybuchła z powodów politycznych, a nie religijnych. Błędem byłoby również przenoszenie na wszystkich muzułmanów fanatyzmu i nienawiści arabskich fundamentalistów do chrześcijan i cudzoziemców. Nienawiść i brak tolerancji nie może iść w parze z islamem - mówili moi egipscy przyjaciele. Bez wątpienia mieli rację.

Tagi: islam
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł