Basia Jurzykowska

Mówmy „tak” wolności, a „nie” zniewoleniu

Rozważanie na niedzielę, 16 lutego 2020 r.

Dodano: 14 luty 2020 r.

Choć litera prawa jest potrzebna i nadaje pewne ramy, to jednak jako dzieci Boże nie musimy i nie możemy na tym poprzestawać. Aby nasze człowieczeństwo mogło rozkwitnąć, abyśmy osiągnęli pełnię, do jakiej powołuje nas Bóg, powinniśmy wkroczyć na ścieżkę ewangelicznych wymagań, których sednem jest miłość. Musimy uwolnić się od pozostawania na poziomie rozeznawania, czy coś już jest grzechem, czy też nim nie jest. Takie myślenie nie rozwija nas, nie prowadzi do wolności, do której jesteśmy powołani.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza.
Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».
(Mt 5, 17-37)


Przyjście Jezusa nie było czymś oderwanym z kontekstu, wydarzeniem rewolucyjnym czy gwałtownym. Syn Boży przyszedł, tak jak zapowiadali to prorocy. Przyszedł, aby objawić nam siebie i doprowadzić do pełni. On nie zniósł prawa i przykazań, lecz uzupełnił je poprzez miłość. Dzięki Jego objawieniu nie jesteśmy już jak małe dzieci, którym Ojciec mówi jedynie, co jest dobre a co złe. Chrystus chce obudzić w nas nasze przeznaczenie do wolności i miłości. Pragnie, byśmy sami skłaniali się ku temu, co trudniejsze i bardziej wymagające. Skoro jesteśmy stworzeni na Jego obraz, to poprzez nasze wybory, decyzje i postępowanie możemy także coraz bardziej stawać się do Niego podobni.

Choć litera prawa jest potrzebna i nadaje pewne ramy, to jednak jako dzieci Boże nie musimy i nie możemy na tym poprzestawać. Aby nasze człowieczeństwo mogło rozkwitnąć, abyśmy osiągnęli pełnię, do jakiej powołuje nas Bóg, powinniśmy wkroczyć na ścieżkę ewangelicznych wymagań, których sednem jest miłość. Musimy uwolnić się od pozostawania na poziomie rozeznawania, czy coś już jest grzechem, czy też nim nie jest. Takie myślenie nie rozwija nas, nie prowadzi do wolności, do której jesteśmy powołani. Dlatego, aby dojść do pełni naszego człowieczeństwa, powinniśmy patrzeć na Jezusa, na Jego styl życia i nieustannie odkrywać w Ewangelii drogę do szczęścia i wolności. Jedynie wówczas, gdy rzeczywiście odkryjemy sens tej drogi, to nie będziemy narzekać na wymagania, gdyż będą one naszym wyborem, wyborem szczęścia i spełnienia.

Niech słowa papieża Franciszka utwierdzą nas w przekonaniu, że to, co oferuje nam Ewangelia, jest tą właściwą drogą, którą warto kroczyć: Patrzmy na Boga jako na Boga życia, postrzegajmy Jego prawo, przesłanie Ewangelii jako drogę wolności i życia. Bóg żyjący czyni nas wolnymi! Mówmy „tak” miłości, a „nie” egoizmowi, mówmy „tak” życiu, a „nie” śmierci, mówmy „tak” wolności, a „nie” zniewoleniu przez jakże liczne bożki naszych czasów; jednym słowem mówmy „tak” Bogu, który jest miłością, życiem i wolnością i nigdy nie zawodzi, Bogu Żyjącemu i Miłosiernemu. Tylko wiara w Boga Żyjącego nas zbawia; w Boga, który w Jezusie Chrystusie dał nam swoje życie wraz z darem Ducha Świętego i pozwala nam żyć jak prawdziwe dzieci Boże, dzięki swojemu miłosierdziu. Ta wiara czyni nas wolnymi i szczęśliwymi.
    
Nie bójmy się więc wybrać życia wiarą. Nie dajmy sobie wmówić, że Bóg i wiara są czymś, co nas ogranicza. Wsłuchajmy się w głos naszego serca, w którym złożone jest przez Boga pragnienie szczęścia, wolności i miłości. Nie dajmy w sobie zagłuszyć tego głosu, gdyż on podpowiada nam, że choć droga ewangelicznych wymagań nie zawsze jest łatwa, to jednak prowadzi do upragnionego celu!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł