Piotr Niedzielski

Oaza - światło nadziei dla ciebie

Dodano: 23 styczeń 2007 r.

Kto był choć raz w Krościenku nad Dunajcem, malowniczej i niezwykle urokliwej miejscowości położonej w Pieninach, ten z pewnością musiał trafić na Kopią Górkę. To właśnie tam znajduje się ogólnopolskie centrum Ruchu Światło-Życie, zwanego popularnie Oazą.

Zapewne wielu czytelników przynajmniej raz o niej słyszało, być może niektórzy mieli okazję uczestniczyć czy to w letnich rekolekcjach oazowych, czy to w spotkaniu w ciągu roku szkolnego.

Czym jest Oaza? Mówi się o niej, jako o ruchu tzw. posoborowej odnowy Kościoła katolickiego. Brzmi bardzo poważnie, a chodzi po prostu o to, że Ruch Światło-Życie powstał niejako w odpowiedzi na duże zmiany, jakie nastąpiły w całym Kościele po Soborze Watykańskim II. Za twórcę ruchu oazowego uważa się ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987), charyzmatycznego kapłana z Górnego Śląska. Księdzu Franciszkowi bardzo zależało na tym, żeby młodzi ludzie dostrzegli w Jezusie autentyczny wzór do naśladowania; by stał się On ich przyjacielem. I właśnie o to chodzi w ruchu oazowym - spotkać Jezusa bardzo osobiście, niejako twarzą w twarz, i mówić o tym innym ludziom. Ot, cała tajemnica.

Oaza, najprościej mówiąc, to wspólnota ludzi w różnym wieku i w różnym stanie; znajdziecie w niej całkiem małe i te nieco starsze dzieci, ludzi młodych (w Waszym wieku), jak i dorosłych. Ruch oazowy ma niejako trzy części: Oazę Dzieci Bożych (obejmuje dzieci ze szkół podstawowych), Oazę Nowej Drogi (gimnazjaliści) i Oazę Żywego Kościoła (licealiści i studenci), a także Domowy Kościół (małżeństwa i rodziny). Co ważne, do Oazy należą także osoby duchowne: księża i alumni seminariów duchownych, bracia i siostry zakonne. Jest tu także miejsce dla członków instytutów życia konsekrowanego (należą do nich osoby bezżenne i niezamężne, ale nie duchowni). To jedna z charakterystycznych cech Oazy.

Co robimy? Najwięcej słychać o nas w okresie wakacji. Wtedy wyjeżdżamy na letnie rekolekcje. Zwyczajowo trwają one 15 dni. Dlaczego akurat tyle? Bowiem każdego dnia przeżywamy kolejną tajemnicę Różańca. W ten sposób mamy w czasie rekolekcji "streszczony" cały rok kościelny i przeżywamy wszystkie jego ważniejsze momenty. A czym dokładnie zajmujemy się na takim wyjeździe? Każdy dzień zaczynamy wspólną modlitwą Kościoła - Jutrznią. W programie dnia centrum stanowi zawsze Msza święta. Oprócz niej każdego dnia obywa się spotkanie biblijne w małej grupie, jest także miejsce na naukę śpiewów, liturgii czy tzw. Szkołę Modlitwy. Naturalnie, zawsze jest czas na wyjście na spacer, górską wędrówkę lub na chwilę relaksu i zabawę przy ognisku. Takie wspólne spotkania odbywające się po kolacji, a kończące dzień, nazywamy w naszym oazowym slangu "pogodnym wieczorem". Wielu z nas właśnie ten moment oazowego dnia ceni sobie najbardziej ;). Jest wtedy czas na to, żeby trochę się powygłupiać, pośmiać, potańczyć lub po prostu pogadać. Ponieważ co roku organizowanych jest wiele oaz, trzynastego dnia wszystkie grupy rekolekcyjne przebywające w okolicy zjeżdżają się na tzw. Dzień Wspólnoty.

Po powrocie z takiego letniego wyjazdu staramy się nie zapominać tego, co przeżyliśmy w wakacje; naszym zadaniem jest ożywianie naszych własnych parafii. W ciągu całego roku szkolnego mamy spotkania w małych grupach (podobnie jak w lecie), a co niedzielę angażujemy się w przygotowanie Mszy świętej. Bierzemy także udział w Dniach Wspólnoty (zjazd oazowiczów z jednej dzielnicy, osiedla itp.), w Oazach Modlitwy (krótkie weekendowe bądź kilkudniowe rekolekcje), w pielgrzymkach różnego rodzaju, spotkaniach młodzieży, koncertach, festiwalach itp.

Intencją naszego założyciela było to, aby oazowicze po powrocie z oaz letnich posługiwali innym ludziom darami i talentami, które otrzymali od Boga. I tak, niektórzy z nas włączają się w schole i zespoły muzyczne, inni w wolontariat i pracę charytatywną. Jeszcze inni angażują się w działalność ewangelizacyjną. Starsi oazowicze mogą pełnić posługę tzw. animatorów, to jest osób prowadzących wspomniane wcześniej małe grupy w parafii lub na letnich oazach.

Oaza to zatem wspólnota młodych ludzi - dokładnie takich, jak Ty - którzy chcą pogłębić swoją wiarę i rozwinąć życie duchowe. Jest tu miejsce dla każdego, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia... Ci, którzy są w Oazie od wielu lat, twierdzą też, że dzięki niej poznali prawdziwych przyjaciół i znajomych, z którymi można "konie kraść". Niektórzy są żywym dowodem na to, że jeśli szukać dziewczyny bądź chłopaka, to tylko... w Oazie ;)! Nie wierzycie?! :)

Reklama
Portret użytkownika oazowiczka
oazowiczka (anonimowy), 17 styczeń 2015 r.

Bardzo ciekawy artykuł:) Należę do Oazy od dwóch lat i w tym roku pojadę na moje pierwsze rekolekcje letnie. Niestety wcześniej nie miałam okazji na takowe pojechać, byłam jednak na Oazie Ewangelizacji (weekendowe rekolekcje) i bardzo mi się podobało. Już nie mogę się doczekać tych letnich :) Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do przyłączenia się do Ruchu Światło Życie (Oazy). To naprawdę niezapomniany, owocny, najlepszy w życiu czas!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł