Odkupiciel człowieka

Dodano: 27 sierpień 2015 r.

Jezus Chrystus jest objawieniem miłości i miłosierdzia, gdyż Bóg w swojej ogromnej dobroci pragnie być tak blisko oddzielonego po upadku stworzenia, iż wciela się i wchodzi w dzieje ludzkości namacalnie.

fot. vishpool CC/ Flickr.com

Mamy za sobą ponad połowę roku 2015, który został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. Wraz z moim znajomym planowaliśmy od dawna cykl artykułów dotyczących tego wielkiego świętego, lecz do tej pory nam się to nie udało Przyszedł czas, żeby to zmienić. Ten cykl, który był naszym gorącym pragnieniem, miał dotyczyć nauczania papieża-Polaka, wyrażonego przede wszystkim w encyklikach. Zanim przejdę do sedna tego artykułu, który będzie poświęcony pierwszej encyklice, chciałbym dorzucić tutaj swoje drobne świadectwo.

Wiele lat temu, zanim dołączyłem do Kościoła Katolickiego, Jan Paweł II był dla mnie po prostu kapłanem w białej sutannie, „szefem” organizacji, który jest fajny dlatego, bo wszyscy mówią, że jest fajny. Kiedy rozpocząłem moją przygodę z wiarą katolicką, kiedy spotkałem naprawdę Jezusa Chrystusa, jeszcze nie lubiłem, wręcz nie znosiłem, Jana Pawła II. Kojarzył mi się w tamtym czasie z kremówkami, z reformą posoborową, z niszczeniem Tradycji i dodatkowo z marudzeniem na różne tematy. To wszystko zmieniło się, gdy rozprawiłem się sam z Soborem Watykańskim II, odkrywając, jak wielkiemu zafałszowaniu uległy te niezwykle mądre i prorocze przekazy soborowe w opinii publicznej. Sięgnąłem zatem w dalszej kolejności za nauczanie Jana Pawła II i zostałem oczarowany jego głęboką myślą, trafnym osądem sytuacji i odwagą w głoszeniu prawdy – a jest w tym rzeczywiście niewygodny dla wielu. Komuś istotnie zależało na tym, by zrobić z niego lukrowanego papieża, wodzireja zgromadzeń ludzkich czy po prostu słodkiego dziadka, gdyż ja taki przekaz, pozostając poza Kościołem, szybko połknąłem. Dziś zdaję sobie sprawę, że prawda jest niewygodna dla tego, kto się jej najbardziej boi – diabła, dlatego tym bardziej należy ponownie przypominać nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, które pozostaje wciąż aktualne. Zatem do rzeczy...

Redemptor hominis (Odkupiciel człowieka) – to tytuł pierwszej encykliki papieża Jana Pawła II. Opublikowana w I Niedzielę Wielkiego Postu, 4 marca 1979 r., w Rzymie, w pierwszym roku pontyfikatu papieża-Polaka.

Jej pierwsze zdanie: „Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem Wszechświata i historii (I, 1)” wyraża właściwie sedno pontyfikatu Ojca Świętego, znawcy piszą o „swoistym programie” pontyfikatu. Jezus Chrystus bowiem jest objawieniem miłości i miłosierdzia, gdyż Bóg w swojej ogromnej dobroci pragnie być tak blisko oddzielonego po upadku stworzenia, iż wciela się i wchodzi w dzieje ludzkości namacalnie. Ale nie tylko. Po upadku Adama człowiek nie jest w stanie zrozumieć się, poznać się, spojrzeć na siebie właściwie. Pisząc „na siebie”, mam na myśli nie tylko spojrzenie tego samego człowieka na siebie samego, ale człowieka na swojego bliźniego. W historii wielokrotnie dostrzegamy ślady walki między ludźmi, począwszy od bratobójstwa dokonanego przez Kaina aż po dzień dzisiejszy, ślady braku miłości, chęci bronienia się przed innymi, atakowania innych. To wszystko pozostawia ogromne rany w człowieku, a Jezus Chrystus jako wcielony Syn Boży, prawdziwy człowiek i prawdziwy Bóg, „objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi. (…) Człowiek odnajduje w Nim swoją właściwą wielkość, godność i wartość swojego człowieczeństwa. Człowiek zostaje w Tajemnicy Odkupienia na nowo potwierdzony, niejako wypowiedziany na nowo. Stworzony na nowo! (II, 10)”. To ostatnie wykrzyknienie wskazuje na to, o czym mówimy często w kontekście Zmartwychwstania, iż Pan stworzył wszystko nowe. To, co utraciliśmy kiedyś w Raju, zostaje w nas odnowione, w każdym z nas, niezależnie od tego, jacy jesteśmy teraz. Zmieniła się perspektywa, mamy przyszłość i możemy w niej z pomocą Jezusa Chrystusa być lepsi, pokonując swoje wady i słabości! „Chodzi o człowieka «każdego» – każdy bowiem jest ogarnięty Tajemnica Odkupienia, z każdym Chrystus w tej Tajemnicy raz na zawsze się zjednoczył. (III, 13)”. W tym kontekście warto przytoczyć słowa z konstytucji soborowej Gaudium et spes, rozdział 24: „Człowiek jest jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego”.

Dlaczego papież o tym pisze? Ponieważ chciał wskazać drogę Kościołowi końca XX wieku i początku XXI wieku. Stąd też mówi o tym, iż „człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła. (…) Kościół naszej epoki musi być wciąż na nowo świadomy jego sytuacji, tzn. świadomy równocześnie jego możliwości. (…) Musi być równocześnie świadomy zagrożeń. (III, 14)”, a zatem temu wszystkiemu, co sprzeciwia się byciu człowiekiem, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł