Barbara Czukiewska

On - Samarytanin

refleksja na XV niedzielę zwykłą, rok C

Dodano: 9 lipiec 2016 r.

Zbawiciel chce nas pouczyć, że największym skarbem jest drugi człowiek, bo w człowieku objawia się Bóg.

G. Conti, Dobry Samarytanin

Oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: „Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” Jezus mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? „On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”. Jezus rzekł do niego: „Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył.” Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: „A kto jest moim bliźnim?” Jezus nawiązując do tego, rzekł: „Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał. Któryż z tych trzech okazał się według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?” On odpowiedział: „Ten, który mu okazał miłosierdzie”.Jezus mu rzekł: „Idź, i ty czyń podobnie.”

Kto jest Twoim bliźnim? Czy uważasz za swojego brata tylko tego, kto ci pomaga? Z kim jest ci dobrze? Na kogo zawsze możesz liczyć? Od kogo czerpiesz korzyści? Czy nie eliminujesz z pojęcia „bliźni” tych, którzy są bezdomni? Tych, którzy nie radzą sobie z problemami, przez co popadają często w różne nałogi i uzależnienia typu alkoholizm, narkomania? Czy widząc śmierdzącego, brudnego, cierpiącego i np. trędowatego człowieka, nie omijasz go już z daleka i nie krzywisz się? Stań dziś w prawdzie i pomyśl, czy twoja miłość jest bezinteresowna i czy nie praktykujesz jej dla osiągnięcia innych celów lub korzyści?

Jezus pragnie powiedzieć, że bliźnim trzeba okazać się w stosunku do każdego człowieka, a zwłaszcza i szczególnie w stosunku do tego, który potrzebuje pomocy. Sensem opowieści o miłosiernym Samarytaninie jest odkrycie, że dobroć i miłość ludzka mierzy się nie tym, co wiemy czy też jakie deklaracje złożymy, ale prawdziwa miłość objawia się służbą i czynami w stosunku do drugiego. Nie wystarczy rzucić komuś drobne monety do plastikowego kubeczka i mieć z głowy, a co gorsza odhaczyć uczynek miłosierdzia na swojej liście dobrych uczynków. Miłosierdzie objawia się w naszej postawie, w tym, ile miłości okażemy potrzebującemu, ile zainteresowania wykażemy w stosunku do drugiego czy nawet ile czasu poświęcimy, nie trąbiąc o tym na lewo i prawo.

W przytoczonej przypowieści miłosierny okazał się Samarytanin, zaś kapłan i lewita – ludzie postrzegani jako pobożni – okazali zupełny brak wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Ich historia pokazuje, że zewnętrznie można być blisko Boga i modlić się godzinami w świątyni, ale sercem pozostawać daleko od Tego, który często objawia się pod postacią człowieka potrzebującego i cierpiącego. To Samarytanin – człowiek postrzegany przez Żydów jako ich nieprzyjaciel – okazał się na tyle wrażliwy, że nie tylko zainteresował się nieszczęśnikiem, ale przyszedł mu z bardzo konkretną i daleko idącą pomocą. Nie tylko na miejscu opatrzył rany owego człowieka, ale także zawiózł go potem do gospody i jeszcze zapłacił gospodarzowi, aby ten dalej troszczył się o niego. Zadeklarował też, że pokryje wszystkie dodatkowe koszty związane z pielęgnacją rannego człowieka. Ta jego pomoc miała nie tylko charakter doraźny i jednostkowy. Można w tym wypadku mówić o pewnej strategii pomagania. Miłosierdzie domaga się bowiem ciągłości i wierności. Jezus w swojej przypowieści wyraźnie podkreśla prawdziwe wewnętrzne zaangażowanie, jakie towarzyszyło Samarytaninowi.

Zbawiciel chce nas pouczyć, że największym skarbem jest drugi człowiek, bo w człowieku objawia się Bóg. To my jesteśmy świątynią Boga, każdy z nas bez wyjątku: głodny, biedny, bezdomny, spragniony. Jezus dziś stawia nie na praktyki religijne, nie na to, ile każdy z nas się modli i ile czasu spędza w kościele, ale podkreśla, że liczy się nasza wrażliwość, postawa, czyn, działanie. Byłem głodny, a nakarmiliście mnie, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie... Tylko przez konkretne działania widoczne są owoce naszej modlitwy, naszego trwania serce w serce z Bogiem i w Bogu.

Może warto dziś zweryfikować swoje postawy i zachowania i wziąć sobie do serca słowa Jezusa: „kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”. Samarytanin okazał miłosierdzie, i nawet uczony to zauważa. A Jezus mówi dziś do niego i do każdego z nas: Idź i ty czyń podobnie!!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł