Adam Dziadek, Kenia

Pozdrowienia z Nairobi

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Bardziej odczułem jednak szok językowy niż kulturowy. Człowiek się uczy już ok. 10 lat, a rzucony na głęboką wodę zapomina języka w gębie.

Nairobi 10.09.2004

Praised be Jesus Christ

Pozdrawiam Was z Bosco Boys Town w Nairobi.

Znalazłem chwilkę czasu, aby podzielić się z Wami bardziej osobistymi refleksjami. Mam tu bowiem wspaniałą możliwość korzystania z komputera każdego dnia i choć dostęp jest przez modem, to kilka minut dziennie zawsze mogę poświęcić na wysłanie jakiegoś maila (obecnie głównie w sprawach natury praktycznej niż opisowej). Napisałem już co prawda jeden list do znajomych, których znalazłem w książce adresowej, ale chciałbym również specjalnie dla wszystkich ludzi związanych z wolontariatem misyjnym przekazać kilka wiadomości z pierwszych tygodni pracy na "czarnym lądzie". Piszę ogólnego maila, gdyż nie znam wszystkich adresów, ale wiem że w SOM-ie (Salezjański Ośrodek Misyjny - przyp. Bosko.pl) są osoby, które go już właściwie rozdystrybuują.

Pierwsze dni są jak nieustająca lekcja nowej rzeczywistości. Zostałem tu bardzo dobrze przyjęty. W ogóle zarówno pracujący tu salezjanie, jak i miejscowi uczniowie są dla mnie bardzo sympatyczni i służą pomocą, jeśli tylko jej potrzebuję. Bardziej odczułem jednak szok językowy niż kulturowy. Człowiek się uczy już ok. 10 lat, a rzucony na głęboką wodę zapomina języka w gębie. Podejrzewam, że pewna blokada w mówieniu wynika z mojej nieśmiałości, a co za tym idzie trudności w nawiązaniu pierwszego kontaktu. Trudno też czasem przebić się przez obco brzmiący akcent. Próbuję się przełamać, ale czasem jest ciężko. Przychodzą chwile zwątpienia, ale myślę, że są one naturalnym i niezbędnym elementem posługi każdego wolontariusza. Ja staram się wszystkie moje niedoskonałości i drobne cierpienia duszy ofiarować Bogu. Często modlę się do Ducha Świętego, aby pomógł mi przezwyciężyć wszelkie słabości, abym moją prace mógł wykonywać jak najowocniej.

Z chłopakami ze szkoły zawsze znajduję czas, żeby pogadać. W rozmowie z nimi nie wstydzę się potknięć gramatycznych. Częścią mojej obecności tutaj jest bowiem asystencja. Dlatego towarzyszę im, gdy sprzątają, grają w piłkę, modlą się czy oglądają wieczorne wiadomości. Czasami w myśl zasady salezjańskiego systemu prewencyjnego, ale częściej po prostu staram się być wśród nich i lepiej ich poznać. Jest to chwilami męczące, gdy człowiek chciałby się zdrzemnąć, znaleźć czas dla siebie, ale wiem, że nie tędy droga. Dzielę więc czas między przygotowywaniem się do lekcji i szlifowaniem języka w rozmowach z chłopakami. Śpię po 6 godzin dziennie, ale więcej nie potrzeba. W Polsce sypiałem dłużej, ale tutaj nie chcę tracić czasu. Zawsze mogę poświęcić te dodatkowe godziny, aby np. napisać taki dłuższy list jak ten.

W poniedziałek zacząłem prowadzić mój pierwszy kurs. Uczę Excela dwójkę studentów. Nie jest to zbyt trudne, gdyż mam dosyć dobrze opracowane lekcje z ćwiczeniami. Choć bywa, że brakuje słów, aby w jasny sposób coś wytłumaczyć, to widzę, że nie mają oni problemów z przyswajaniem tej wiedzy.

Ogólnie moja praca polega na prowadzeniu kursów komputerowych dla ludzi spoza szkoły. Są one płatne i obejmują obsługę takich pakietów, jak Windows, Ms Office z nieużywanym u nas praktycznie Publisherem, Photoshopem i Keyboardingiem, czyli nauka szybkiego pisania na klawiaturze. Lekcje do tych pakietów są lepiej lub gorzej przygotowane, ale nie wszystkie, więc trzeba też zaplanować niektóre sylabusy. Zakres materiału jest dosyć szeroki i jeden pakiet obejmuje ok. 20 godzin lekcyjnych. Dodatkowo do moich obowiązków należy również doprowadzenie do stanu używalności komputerów, które w znakomitej większości mają większe lub mniejsze usterki. Mamy bowiem dwie sale: w jednej jest ok. 18 komputerów, które DBBT dostało kiedyś jako wsparcie, i 11 w drugiej. Ta jedenastka jest nowsza i byłaby w porządku, gdyby ktoś nie zainfekował wirusem całej sieci. Teraz z tymi starszymi są problemy związane głownie z hardwardem, a z tymi nowszymi z softwarem. Niektórych rzeczy uczę się praktycznie na bieżąco - dzisiaj np. wymieniłem stacje dysków i z dwóch starych sprzętów złożyłem swojego pierwszego PCeta, a najlepsze jest to, że działa. Dużo czasu zajmuje mi sprawdzanie tych wszystkich komputerów i czasami nie wiem, za co się zabrać, czy bardziej za przygotowywanie się do przyszłych lekcji, czy za reperowanie maszynerii. Muszę jednak to jakoś pogodzić. Chciałbym jak najszybciej uruchomić jak najwięcej komputerów, aby rozpocząć kursy wieczorowe z chłopakami. Poprzedni wolontariusz uczył ich bowiem podstaw obsługi programów, gdy mieli czas wolny od innych zajęć. Pytają się, kiedy zacznę lekcje z nimi, i trudno im wytłumaczyć, że to nie takie proste naprawić cały ten inwentarz. Czasami jestem na siebie zły, że być może czegoś nie wiem, ale staram się na bieżąco kontaktować z "krajowymi ekspertami" (pozdro i wielkie dzięki dla Marka). Ale jak to mówią w kiswahili "pole pole" - powoli, powoli z Bożą pomocą mam nadzieję dać sobie radę. Niestety w tych sprawach nie mam praktycznie żadnego wsparcia na miejscu. Dziewczyny: jedna nauczycielka i jedna miejscowa wolontariuszka, które razem ze mną uczą, praktycznie nie mają wystarczającej wiedzy, aby cokolwiek naprawić. Pomogły mi jednak bardzo w przygotowaniach do lekcji. Człowiek, który miał reperować sprzęt, ograniczył się do zostawienia karteczek z nazwą wadliwej lub brakującej części i to czasem niedokładnie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł