Basia Jurzykowska

Przestań się bać

refleksja n XIII niedzielę zwykłą, rok B

Dodano: 28 czerwiec 2015 r.

Być może nigdy nie doświadczymy w naszym życiu spektakularnego cudu, jednak mając wiarę i przychodząc do Jezusa, tak jak Jair i kobieta cierpiąca na upływ krwi, nigdy nie odejdziemy z niczym.

fot. lauren rushing CC Flickr.com

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem w łodzi na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał. A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: Kto się dotknął mojego płaszcza? Odpowiedzieli Mu uczniowie: Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął. On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości! Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela? Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: Nie bój się, wierz tylko! I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego. Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia, wszedł i rzekł do nich: Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi. I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: Talitha kum, to znaczy: Dziewczynko, mówię ci, wstań! Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść. (Mk 5,21-43)

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam, jak wielką moc ma wiara. To ona przekracza wszelkie ludzkie granice. Przed człowiekiem, który liczy tylko na siebie, zawsze pojawi się mur nie do przebicia. Bez wiary pozostaje rozpacz. Gdy jednak nie poddamy się zwątpieniu, wiara będzie tą siłą, która nieustannie będzie nas ożywiać i wyrywać z pułapek śmierci. Dowodem na to mogą być historie zawarte w Ewangelii.

Ileż wiary i determinacji musiała mieć w sobie kobieta, która od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Nic nie pomagało, a mimo wszystko nie poddawała się i kiedy usłyszała o Jezusie, zaczęła działać. Nie została w miejscu, lecz znalazła sposób, aby się Go dotknąć. Dotknąć swymi dłońmi, ale przede wszystkim dotknąć poprzez wiarę. Takie dotknięcie sprawiło, że Jezus natychmiast dał jej siebie, dokonał uzdrowienia.

Podobnie Jair nie poddał się rozpaczy, lecz poszedł do Jezusa, aby prosić
o uleczenie swej córki i nawet, gdy dowiedział się, że dziewczynka zmarła, nie stracił wiary. Sam Jezus wskazał mu, że gdy ma się wiarę, to nie trzeba się bać. W odpowiedzi na wiarę Jaira, Chrystus wskrzesił jego córkę.

Niewątpliwie tym, co charakteryzuje te postaci z Ewangelii, jest działanie oraz wiara, która przekracza granice rozumu. Pośród przeżywanych dramatów nie popadli w rozpacz, lecz z całkowitą ufnością zwrócili się do Jezusa. Ten, dostrzegając ich wiarę, dokonał w ich życiu bardzo konkretnego i namacalnego cudu.

Często w obliczu różnych sytuacji i w nas jest pragnienie, aby Bóg pomógł nam
w sposób widoczny i natychmiastowy. Nieraz czujemy się rozżaleni, że Bóg milczy, nie odpowiada na nasze prośby, tak jak czynił to w historiach zawartych w Ewangeliach. Wiara nie dopuszcza jednak takiego myślenia! Naszym zadaniem jest nie ustawać w wierze i podejmować codzienny trud przychodzenia do Jezusa, a Jemu musimy pozostawić całą resztę. Być może nigdy nie doświadczymy w naszym życiu spektakularnego cudu, jednak mając wiarę i przychodząc do Jezusa, tak jak Jair i kobieta cierpiąca na upływ krwi, nigdy nie odejdziemy z niczym. Bóg zawsze chce nam siebie dać, nawet jeśli nie odczujemy tego w naszym ciele.

Jak pisała w swych Rękopisach św. Teresa z Lisieux: „On, Doktor doktorów, poucza w ciszy, bez słów… Nigdy Go nie słyszałam, lecz czuję, że jest we mnie, w każdej chwili, prowadzi mnie i podpowiada co winnam powiedzieć lub uczynić”. Nie szukamy więc wielkich i widocznych cudów. Biorąc za przykład św. Teresę, przychodźmy do Jezusa z wiarą i pozwólmy Mu dzień po dniu prowadzić się i przemieniać według Jego woli, a wtedy całe nasze życie stanie się cudem.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł