Siedem "grzechów" dzisiejszego spowiadania się

Dodano: 14 kwiecień 2017 r.

Rzecz o pewnych trendach, które czasami sakrament pokuty mogą spłycić i ostatecznie doprowadzić do traktowania go w sposób bardzo schematyczny.

Spieszymy się przed Wielkanocą, a kolejki do konfesjonałów takie długie. Niektórzy tak bardzo się spieszą, że przeskakują z jednej kolejki do drugiej, szukając drogi na skróty, na cwaniaka. Warto pamiętać, że czekanie na spowiedź także ma znaczenie.

Dzisiaj na sakrament pokuty spojrzę od nieco innej strony. Napiszę o pewnych trendach, które czasami mogą ten sakrament spłycić i ostatecznie doprowadzić do traktowania go w sposób bardzo schematyczny. Także i tym razem „rzucam” siedem punktów, które – mam nadzieję – uzupełniają wcześniejsze, zebrane pod tytułem Jak to powiedzieć na spowiedzi?.

1. Kolejka. Warto zadać sobie pytanie, na co przeznaczam czas oczekiwania. Różne myśli mogą zaprzątać wówczas głowę. Może opanować wyłącznie zdenerwowanie wywołane koniecznością czekania. Odliczam więc poszczególnych ludzi przede mną, cały czas przeliczam ludzi w poszczególnych kolejkach, tak aby nie stracić nawet dwóch minut. Tymczasem powinienem poszukać skupienia, cały czas przed wyznaniem grzechów poświęcić na spotkanie z miłosiernym Bogiem. Przywołując przypowieść o synu marnotrawnym, przypomnijmy sobie drogę, którą młodszy syn musiał przebyć, aby ponownie spotkać ojca. Na jej pokonanie potrzebował czasu. Jakie myśli mogły mu wówczas towarzyszyć? Nad czym rozmyślał? Co rozważał? Jaki był jego stan ducha? Czas w kolejce warto wykorzystać na ponowny rachunek sumienia, na przemyślenie tego, jak będzie wyglądało moje życie po spowiedzi, na modlitwę…

2. Tempo. Niejednokrotnie podziwiam szybkość wyznawania grzechów. Niektórzy potrafią wręcz z ponaddźwiękową prędkością w ciągu dwudziestu sekund opowiedzieć o swoich grzechach, niewiernościach i słabościach z ostatnich pięciu miesięcy. Czy to nie zawrotne osiągnięcia? Jestem przekonany, że nie wszyscy spowiednicy są w stanie w takich przypadkach włączyć uwagę we właściwym momencie. Życie nie jest aż tak schematyczne. Wchodzenie w jego konkretne sytuacje wymaga postawienia pytań: dlaczego tak się stało?, co doprowadziło do takiego zachowania?, dlaczego uległem? I wielu innych pytań. Nie spieszmy się. Nikt nas nie pogania. Oczywiście, szczególnie przy okazji spowiedzi wielkanocnej, trzeba być syntetycznym, bo bracia i siostry też chcą pojednać się z Bogiem. Syntetyczny to jednak nie znaczy schematyczny.

3. Porządek. Wyznaniu grzechów powinien towarzyszyć określony porządek. Właściwie powinien on być odbiciem rachunku sumienia. Niektórzy wyznawanie grzechów rozpoczynają od relacji międzyludzkich. Porządek powinien być jednak trochę inny: Bóg, bliźni, ja. Prosty podział, nieprawdaż? Warto go przestrzegać, bo przypomina nam o zasadniczym porządku całego życia, w którym Stwórca jest na pierwszym miejscu, a dopiero potem stworzenia i ich zadania. Ten porządek właściwie uzasadnia sakrament pokuty, który jest wyznaniem grzechów Bogu, którego zawiedliśmy, obraziliśmy i przeciwko któremu wystąpiliśmy.

4. Słowa. Czasami używamy sformułowań o bardzo szerokim zakresie. Pewnie jest ich najwięcej w odniesieniu do szóstego przykazania. Podajmy jakiś przykład. Na przykład „spałem z...” naprawdę niewiele mówi, a przecież – żartobliwie rzecz ujmując – właściwie chodzi o to, że „nie spałem...”. Podobnie wyznanie „byłam nieczysta”. Tak, wiem, Pan Bóg dokładnie zna tę „nieczystość”, ale spowiednikowi łatwiej byłoby pomóc, gdyby wyznanie naszych grzechów było „w punkt”. Zdarza się też, że posługujemy się słowami-zamiennikami, na przykład „wziąłem” zamiast „ukradłem”. Ze słowami związany jest także czas czasowników. Najlepiej, kiedy jest to czas przeszły dokonany. Niektórzy opowiadają o sobie w czasie teraźniejszym. „Nie chodzę do kościoła”, „współżyję ze swoim chłopakiem” itp. może sugerować, że nie mam woli zerwania z grzechem i nie zakładam jakichkolwiek zmian w moim życiu odnośnie do wyznanych przekroczeń Bożego prawa.

5. Pokuta. Wcale nierzadko można usłyszeć: „pokuty nie odprawiłem”, „nie pamiętam, jaką pokutę otrzymałem”. Powiedzmy stanowczo: to niepokojąca praktyka. Bez pokuty – najczęściej symbolicznej – spowiedzi brakuje jednego z elementów jej zwieńczenia. Wypełnienie pokuty jest konsekwencją żalu za grzechy i z niego ona wypływa. Ponieważ żałuję, dlatego chcę odpokutować za popełniony grzech.

6. Poprawa. Z tym chyba jest najtrudniej. Nie oszukujmy się, ogólne postanowienie „postaram się poprawić” niewiele wnosi i często w żaden sposób nie przekłada się na życie. Dlaczego? Z prostej przyczyny – jeśli wszystko, to znaczy nic. Wynika to być może z tego, że w sakramencie pokuty skupiamy się przede wszystkim na wyznaniu grzechów, a pozostałe jego części uciekają. Nie jesteśmy ponadto dostatecznie zdecydowani, nad czym chcemy pracować, z jaką słabością się zmierzyć albo jaki pozytywny kierunek rozwoju duchowego wybrać. Najlepiej oddają to rozważania w stylu „może to, a może tamto”. To niczym „osiołkowi w żłobu dano”. Trzeba się jednak określić i to wydaje się takie trudne. Oczywiście, samo postanowienie to jeszcze nie wszystko. Musimy obmyślić do niego strategię, plan i harmonogram. Są one niezwykle istotne, ponieważ gwarantują, że ogólne postanowienie przybierze realne kształty w życiu.

7. Zadośćuczynienie. Trochę archaicznie to brzmi. Zadośćuczynienie jest praktyką o bardzo głębokim znaczeniu. Skrzywdziłem, więc teraz mam przeprosić; ukradłem, więc muszę to zwrócić; obraziłem, oczerniłem, więc powinienem złe słowa odwołać. Nie wystarczy opowiedzieć o grzechach Bogu. Pełnia mojego pojednania się z Bogiem przebiega przez bliźniego, którego w różny sposób skrzywdziłem.

Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie. Łk 15, 17-18.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł