50-51/2015
Ewa Czaczkowska

Siła wiary i charakteru Faustyny

Dodano: 15 styczeń 2016 r.

Dlaczego Bogu tak zależało, by na początku XX w. dotrzeć do ludzi z przesłaniem o miłosierdziu? I dlaczego wybrał do tego zadania Helenę Kowalską – córkę ubogich rolników, która ukończyła ledwie trzy klasy wiejskiej szkoły podstawowej?

Wybór Heleny – Faustyny Kowalskiej na Sekretarkę Bożego Miłosierdzia nastąpił na siedem lat przed tym, kiedy otrzymała pierwsze objawienie o Bożym Miłosierdziu. Zdarzyło się to pewnej niedzieli w czerwcu 1924 r., gdy w czasie potańcówki w parku Wenecja w Łodzi Helenie ukazał się Jezus. Umęczony, z wyrzutem w głosie zapytał: „Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz?”. Helena, która od ósmego roku życia czuła powołanie do życia, jak je nazywała „doskonalszego”, długo nie wiedziała bowiem, że istnieje życie konsekrowane – z powodu sprzeciwu rodziców porzuciła już myśl o wstąpieniu do zakonu. Ale tamto spotkanie odmieniło wszystko. Przynaglona przez samego Jezusa, rzuciła pracę służącej i zgodnie z nakazem usłyszanym w sercu, pojechała do Warszawy, by tam szukać zgromadzenia, które ją przyjmie. Aby realizować swoje powołanie, Helena musiała sprzeciwić się rodzicom, z którymi przez pół roku nie miała kontaktu, w obawie (zresztą słusznej), że będą ją od odwodzić od obranej drogi.

Czas tamtego spotkania na pewno nie był przypadkowy. Miało ono miejsce zaledwie pół roku po śmierci hiszpańskiej mistyczki Marii Józefy Menendez ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Jezusa, przez którą Jezus zapewniał o „miłosiernej miłości wobec grzeszników”, oraz osiem lat po śmierci włoskiej mistyczki Benigny Konsolaty Ferrero, nazywanej również Sekretarką Bożego Miłosierdzia, która pisała, że największymi przymiotami Boga są dobroć i miłosierdzie. Ale ani s. Benignie, ani s. Józefie nie udało się dotrzeć z przesłaniem o Bożym Miłosierdziu do szerszego kręgu odbiorców. Podobnie jak Polce s. Marii Franciszce Kozłowskiej, zmarłej w 1921 r. założycielce Kościoła mariawitów, która pod koniec XIX w. otrzymała, nieuznane przez Stolicę Apostolską, objawienia o Bożym miłosierdziu jako ratunku dla świata.

Miłosierdzie miarą wyznaczoną złu

Kozłowska, Ferrero, Menendez, Kowalska... Dlaczego Bogu tak bardzo zależało, aby właśnie w tym okresie dziejów, na początku XX w. dotrzeć do ludzi z przesłaniem o miłosierdziu? I dlaczego wybrał do tego zadania Helenę Kowalską – córkę ubogich rolników spod Łęczycy, która ukończyła ledwie trzy klasy wiejskiej szkoły podstawowej, a w zakonie jako siostra drugiego chóru pracowała ciężko fizycznie? Historia objawień pokazuje, że Bóg do zadań specjalnych wybiera albo dzieci, albo osoby proste, niewykształcone, co nie znaczy, że pozbawione inteligencji czy wrażliwości duchowej. Powód wydaje się zrozumiały: wiedza teologiczna może być przeszkodą w przyjęciu objawień, a ich treść powinna być przekazana w formie zrozumiałej dla wszystkich. Jan Paweł II mówił, że postać siostry Faustyny jest „jeszcze jednym świadectwem tego, co teologowie nazywają condescendentia divina (wyjście na przeciw potrzebom ludzkim – przyp. red.). Bóg się poniekąd dostosowuje do poziomu swoich ludzkich rozmówców. Całe Pismo Święte, a zwłaszcza Ewangelia, jest tego potwierdzeniem”. Papież Wojtyła tłumaczył, że poprzez „dramatyczne spiętrzenie zła, które przyniosła z sobą II wojna światowa, a potem okrucieństwa systemów totalitarnych” Jezus jakby chciał objawić światu, „że miarą wyznaczoną złu, którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie miłosierdzie Boże”. To ono sprawia, że dobro zawsze zwycięża zło, a człowiek uwikłany w „tajemnicę nieprawości” (mysterium iniquitatis) w każdej chwili może odwołać się do Bożego Miłosierdzia. O tym mówi Jezus w Dzienniczku siostry Faustyny. Ona zaś, która poznała istotę Bożego Miłosierdzia w mistycznym doświadczeniu, ale też kontemplując słowo Boże, podkreśla nieustannie, że Bóg Miłosierny przebacza największe grzechy i najwięksi grzesznicy mają pierwszeństwo w ubieganiu się o Jego miłosierdzie. Miłosierdzie Boże jest uprzedzające, sprawia też, że człowiek wchodzi na drogę nawrócenia. Ale do tego, by miłość miłosierna mogła się objawić, potrzebny jest jeszcze – jak pisał obrazowo pod koniec życia ks. Józef Tichner, komentując Dzienniczek – „drugi klucz”, który ma w ręku człowiek. To on musi zobaczyć siebie w prawdzie, dojrzeć swój grzech, zerwać z nim i szczerze za niego pokutować. Miłosierdzie nie jest zatem pobłażliwością wobec zła, nie jest też przyzwoleniem na zło w imię fałszywie pojętego współczucia. Miłosierdzie, jak pisał Jan Paweł II, „objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł