s. Grażyna Sikora CMW

Siostry salezjanki na Madagaskarze

Dodano: 5 kwiecień 2014 r.

W uroczystość Zwiastowania Matki Bożej, 25 marca 1989 r., siostra Teresa Leonik CMW usłyszała od matki inspektorki, że pojedzie na misje. Była gotowa jechać tam, gdzie Bóg chce ją posłać. Kilka miesięcy później dowiedziała się, że będzie to Madagaskar.

S. Grażyna Sikora: Pierwsze wrażenia na Madagaskarze?

S. Teresa Leonik: Czułam głębokie współczucie na widok biednych ludzi, żebraków wyciągających zewsząd ręce, brudnych i wygłodzonych dzieci na ulicach Tananariva, 14, 15-letnich dziewczynek zniszczonych przez prostytucję, rodzin bez dachu nad głową.

Jak wyglądały początki pracy misyjnej?

– Pierwszy rok to nauka języka malgaskiego. Okazał się nie taki trudny, jak sobie wyobrażałam. Teorię miałam w szkole, a praktykę z dziećmi z naszego sierocińca w Ivato. Nauka języka poszła więc szybko do przodu. Dzieci są najlepszymi profesorami! Betafo było moją pierwszą placówką. Byłam odpowiedzialna za internat dziewcząt uczących się w liceum salezjanów. Potem zostałam posłana wraz z dwoma siostrami, by otworzyć całkowicie nową misję w Fianarantsoa. Rozpoczęłyśmy od zera. Mieszkałyśmy w bardzo trudnych warunkach, kończąc budowę domu i szkoły. Misja leży w jednej z najbiedniejszych dzielnic. Od początku miałyśmy dużo dziewcząt, którymi trzeba się było jak najszybciej zająć. Ale był to też czas piękny i owocny. Po kilku latach powróciłam do Betafo.

Ile misji dzisiaj mają siostry salezjanki na Madagaskarze?

– Mamy siedem placówek, otwieranych stopniowo w ciągu 26 lat, jakie upłynęły od przybycia pierwszych misjonarek. Priorytetem naszej pracy są ubogie dzieci i młodzież, zwłaszcza dziewczęta. Wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Troszczymy się o ich integralne wychowanie i przygotowanie do przyszłych zadań w życiu. Nasze szkoły dają im możliwość rozwoju intelektualnego i wzrastania w wierze. Są otwarte dla wszystkich, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących. Stwarzamy im klimat rodzinny. Staramy się, by pokochali naukę, wzrastali we wzajemnym szacunku, uczyli się samodzielnie myśleć i wypowiadać. Współpracujemy z ich rodzicami.

Jak żyją przeciętni mieszkańcy Madagaskaru i jaki model rodziny przeważa?

– Malgasze żyją bardzo ubogo. Lękają się o jutro. Zastanawiają się, jak utrzymać rodzinę i zapewnić naukę dzieciom. Poszukują pracy, by zmienić warunki życia na lepsze. Chcą uwolnić się od niepewności i poczucia zagrożenia z powodu licznych chorób i przedwczesnej śmierci. Rodziny w większości są bardzo liczne i często porzucane przez ojca. Ciężar odpowiedzialności spada głównie na matkę. Samotne matki dźwigają ciężki krzyż każdego dnia. Są bezbronne. U nas szukają wsparcia moralnego, duchowego i materialnego. Jesteśmy bardzo uważne, by mieć czas je przyjąć, wysłuchać, okazać szacunek i głębokie zrozumienie. Staramy się poznać sytuację rodzin i pomóc, na ile możemy.

Czy wszystkie dzieci i młodzi mają dostęp do edukacji?

– Nauka na Madagaskarze nie jest obowiązkowa, dlatego ogromna liczba dzieci nie chodzi do szkoły. Powody są różne. Liczne rodziny nie są w stanie zapewnić edukacji wszystkim swoim dzieciom. Tam gdzie jest 8-10 dzieci, 5 lub 6 chodzi do szkoły. Reszta natomiast wykonuje prace domowe, pomaga w uprawie roli i hodowli. Często dzieci przerywają naukę w wieku 13-14 lat, by dać możliwość uczenia się młodszemu rodzeństwu.

Madagaskar kojarzy się z błogosławionym o. Janem Beyzymem, polskim jezuitą, misjonarzem trędowatych. Czy Malgasze pamiętają o nim?

– Ojciec Beyzym jest bardzo znany na Wyspie, zwłaszcza po jego beatyfikacji. Założony przez niego szpital w Maranie istnieje nadal. Obok wybudowano duży nowy szpital, dobrze wyposażony, gdzie chorzy na trąd mają zapewnione leczenie, zabiegi i operacje. Obecnie trąd nie dotyka ludzi już tak boleśnie jak kiedyś. Liczba chorych bardzo się zmniejszyła. Spotyka się ich tylko gdzieś w odległych zakątkach Wyspy i małych wioskach w głębi buszu. Z trędowatymi spotkałam się, odwiedzając szpital w Maranie. Jest tam też dom, który zbudował o. Jan. Mieszkał tam razem z trędowatymi, zanim powstał szpital. W tym domu leczył ich, karmił i dzielił z nimi życie. Jest także kaplica z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który przywiózł z Polski. Kaplica jest pięknie ozdobiona rzeźbami wykonanymi przez niego. I jest tabernakulum, które sam wyrzeźbił. Wielu ludzi modli się przy urnie z jego szczątkami. Obok szpitala wybudowano osiedle domków jednorodzinnych dla rodzin wyleczonych z trądu. Mieszkają tam ci, którzy nie chcieli wracać do środowiska, z którego przybyli. Głównie dlatego, że pomimo wyleczenia, choroba zostawiła straszne ślady – zniekształcone twarze, kikuty nóg czy rąk. W Maranie czują się dobrze. Nikt z nich nie drwi. Głęboko przeżyłam spotkanie z trędowatymi. Są radośni i wdzięczni, że ktoś nie boi się spotkać z nimi, podać ręki, porozmawiać o ich życiu, okazać zainteresowanie.

Po 22 latach pracy misyjnej co Siostra najpiękniej wspomina?

– Mam wiele pięknych wspomnień, najczęściej jednak powracam myślą do pierwszych lat w Betafo. Do pracy z dziewczętami uczącymi się i odkrywającymi swoje powołanie. Szłyśmy razem drogą świętości i idziemy nadal, bo niektóre z nich są dzisiaj Córkami Maryi Wspomożycielki. W imieniu mojej wspólnoty oraz naszych dzieci i młodzieży wyrażam głęboką wdzięczność wobec Przyjaciół i Darczyńców misji. Dzięki Wam wiele dzieci z najuboższych rodzin w Betafo chodzi do szkoły i ma codziennie zapewniony posiłek. To ogromna pomoc. W dowód wdzięczności modlimy się za was i wasze rodziny. Bóg zapłać!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł