Spotkania z Miłosiernym #2

Dodano: 12 luty 2016 r.

Nie sposób przyjąć Miłosierdzia Boże, a w szczególności okazać go innym, jeśli się nie wie, czym ono właściwie jest. Każdy z nas jest wezwany do bycia miłosiernym, do świadczenia miłości, bo „miłość zakrywa wiele grzechów (1 P 4, 8b)”. Ale jak można być miłosiernym? Tylko wtedy, jeśli samemu doznaje się Miłosierdzia.

Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i wszelkiej miłości. Człowiek ma w sobie Ducha Bożego, który w nim żyje, czyli łaskę uświęcającą (por. Rz 8, 9-11). Tę łaskę z własnego wyboru można stracić, popełniając grzech ciężki, dlatego ten grzech nazywany jest śmiertelnym, gdyż zabija w nas dosłownie łaskę Bożą. Osoba, która nie żałuje za taki grzech w chwili śmierci, musiałaby iść na wieczną karę do piekła. I tutaj wkracza Bóg ponownie. „Pan mówi: nie chcę śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie (Ez 33, 11).” Dokładnie tak! Jak tego dokonać, jeśli człowiek utracił swoją wielkość, te łaskę bycia ze Stwórcą w jedności? Musiałby tego dokonać człowiek sprawiedliwy, doskonały, który byłby w nieustannej łączności z Bogiem. Dlatego Syn Boży przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Każdy czyn Człowieka – Jezusa Chrystusa – jest czynem zasługującym, zatem może On wypełnić Prawo i wszystko, co odnosi się do Niego u Proroków. Skoro jednak nie grzeszy, nie potrzebuje ponownie stawać się sprawiedliwym. Paradoks goni paradoks. Jezus został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, mimo iż nie popełnił niczego zasługującego na karę. Na Krzyżu modlił się za wszystkich, gdy mówił „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34a). W tym okazuje się największe Miłosierdzie, ponieważ przez jednego człowieka wszyscy mamy ten sam grzech w sobie i zadatki na dalsze grzeszenie, natomiast dzięki drugiemu Człowiekowi mamy szansę na powrót do Boga, do łączności z Nim. Tutaj ma początek sakrament pokuty i pojednania. To właśnie podczas spowiedzi otrzymujemy ponownie łaskę uświęcającą, łaskę bycia sprawiedliwymi, dzięki czemu możemy służyć dobru i zasługiwać, ale przede wszystkim podobać się Stwórcy. W tym sakramencie odwołujemy się do ofiary Krzyżowej Pana Jezusa, do Jego Zmartwychwstania oraz do Zesłania Ducha Świętego. Dzięki spowiedzi świętej ponownie jesteśmy czyści i nieskalani, a słowa o Bożym zbawieniu, które ujrzą postępujący bez skazy, od tego momentu dotyczą również każdego z nas. „Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki. (1 J 1, 9n)”. W sakramencie pokuty i pojednania pozbywamy się hipokryzji. I jasne, zgrzeszymy, bo jesteśmy słabi, ale za każdym razem Bóg odpuści je nam, kiedy będziemy je wyznawać. Na tym polega nawrócenie.

Jeśli uświadomimy sobie, że w sumie nie jesteśmy sprawiedliwi, że właściwie to bez Boga nic, co czynimy, nie jest dobre, wtedy dostrzegamy, że sami potrzebujemy Miłosierdzia i sami go doznajemy. Jeśli jesteśmy słabi, popełniamy błędy, mylimy się, wyrządzamy komuś krzywdę, to powinniśmy tym bardziej okazywać cierpliwość w naszych rodzinach, wśród znajomych i wszystkim napotkanym ludziom. Wtedy jesteśmy gotowi do pełnienia uczynków miłosierdzia.

Zanim przyjrzymy się bliżej uczynkom miłosierdzia, warto jeszcze powrócić do wyrównywania strat. Mówimy, że Pan Jezus zadośćuczynił swoją śmiercią Bożej sprawiedliwości. To prawda, ale musimy brać pod uwagę, iż nawet największy grzech nie jest w stanie wyczerpać łaski, jaką wysłużył nam Pan Jezus na Krzyżu. To znaczy, że Jego śmierci i zmartwychwstanie nie wyrównały wszystkiego do zera, do „posiadania czystego konta” przed Bogiem. „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20b). Bóg jest hojny, to znaczy, że oprócz łaski usprawiedliwiającej, udziela również łaski uświęcającej oraz łaski uczynkowej, dodaje jeszcze mnóstwo innych darów w miarę potrzeb człowieka, aby ten jeszcze bardziej mógł poznać miłość. Bo tylko miłość przekracza wszelkie granice, bariery i jest nieskończona. Grzech jest zawsze skończony, natomiast miłosierdzie należy do natury Boga, zatem jest nieskończone i nieprzeliczalne. Bóg Cię kocha, całego, a po każdym powrocie do Niego, znowu możesz doświadczać Jego miłości i tą miłością dzielić się z innymi. Z prostego powodu – ona jest większa niż każdy z nas. Dlatego, gdy zaczynasz rozmyślać o swoich grzechach, w wolnej chwili zrób rachunek sumienia, nie zwlekaj dłużej i po prostu idź do spowiedzi! Aby móc się poprawić, aby móc uczynić coś dobrego, potrzebujesz przede wszystkim łaski. Oczywiście rachunek sumienia jest wymagany, to prawda, niemniej nie zwlekaj z przystąpieniem do sakramentu pokuty, bo bez łaski Boskiej znajdujesz się w opłakanej sytuacji. Pamiętaj, że Bóg nigdy nie znudzi się Twoimi grzechami, ani wysłuchiwaniem Cię kolejny raz. Ktoś, kto kocha bezgranicznie, nie może odczuwać nudy, a jedynie radość, że znowu wracasz do Niego, że tego chcesz! To tak, jak z osobami, na których nam bardzo zależy – staramy się z nimi jak najszybciej pogodzić, nawet gdy sytuacja jest trudna. Czasem wymaga więcej czasu, ale krok w stronę pojednania musimy uczynić pierwsi. Pamiętaj, Bóg Cię kocha takiego, jakim jesteś! Nie gorszy się, jest po prostu wspaniałym i cierpliwym Ojcem.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł